رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان
من میخوام یه مخزن 15000 مترمکعبی طراحی کنم. در این مدت خیلی تحقیق کردم و از نشریه 123 و نقشه های تیپ سازمان مدیریت بگیر تا آئین نامه350 ACI و هندبوک های PCA و از وب سایت های مختلف مطالعه کردم ولی به یه روش و روند طراحی دستی شفاف و معتبر نرسیدم.
در فروم قدیمی ایران سازه خیلی از دوستان با تجربه مخزن طراحی کرده بودند ولی در برنامه SAP بود  و به روش طراحی دستی اون رو توضیح نداده بودند.  
الان من نمیدونم کلا برای بارهای استاتیکی مثل فشار آب و خاک در ابتدا باید چطوری طراحی کنیم؟ به صورت دال؟ تیر؟
اصلا از کدوم آئین نامه باید استفاده کنیم.
بعد از اون هم که نوبت میرسه به بارهای هیدرودینامیکی و زلزله.
 از دوستان ممنون میشم  یه روش مشخص رو توضیح بدن

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

* طراحی سازه های بتنی نگهدارنده مایعات آبی/ مؤلف : روبرت دی.انکور/ مترجمین:اصغر جهانی بهنمیری و عباس جهانی بهنمیری/انتشارات شهرآب

** طراحی مخازن زمینی آب/ مؤلف : دکتر جواد سلاجقه / انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان

از این دو کتاب میتوانید استفاده کنید ولی کتاب ** برای محاسبه دستی مناسبه

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان

من میخوام یه مخزن 15000 مترمکعبی طراحی کنم. در این مدت خیلی تحقیق کردم و از نشریه 123 و نقشه های تیپ سازمان مدیریت بگیر تا آئین نامه350 ACI و هندبوک های PCA و از وب سایت های مختلف مطالعه کردم ولی به یه روش و روند طراحی دستی شفاف و معتبر نرسیدم.

در فروم قدیمی ایران سازه خیلی از دوستان با تجربه مخزن طراحی کرده بودند ولی در برنامه SAP بود  و به روش طراحی دستی اون رو توضیح نداده بودند.  

الان من نمیدونم کلا برای بارهای استاتیکی مثل فشار آب و خاک در ابتدا باید چطوری طراحی کنیم؟ به صورت دال؟ تیر؟

اصلا از کدوم آئین نامه باید استفاده کنیم.

بعد از اون هم که نوبت میرسه به بارهای هیدرودینامیکی و زلزله.

از دوستان ممنون میشم  یه روش مشخص رو توضیح بدن

با سلام

به طور کلی طراحی مخازن به صورت دستی می باشد. استفاده از نرم افزار SAP2000 جهت سهولت آنالیز مخزن و تعیین نیروها و مدل سازی بکپارچه مخزن با پی و به ویژه آنالیز حرارتی و همچنین تعیین دقیق رفتار دیوارها بسیار مناسب است.

پس از استخراج نیروها می تونید اجزای مخزن شامل پی، دیوار، سقف واتصال اجزا به همدیگرو طراحی کنید.

فنداسیون مخازن مانند فنداسیون های گسترده و ستونها هم که مثل ستونهای ساختمانی با استفاده از نمودارهای اندرکنش و یا روش ساده شده مکگرگور میشه طراحی کرد. همچنین لزومی به استفاده از ضوابط شکل پذیری متوسط به بالا در طراحی ستونها  با توجه به ضریب رفتار پایین مخازن نمی باشد.(که این به معنی عدم نیاز به طراحی لرزه ای نیست)

دیوارها در برابر نیروهای عمود بر صفحه آنها مانند دال و در برابر نیروهای موازی با صفحه آنها به صورت دیوار برشی طراحی می شوند.

در طراحی سقف اگر از نقشه های تیپ مخازن نشریه 125 استفاده می کنید بایستی نحوه انتقال نیرو از سقف (دیافراگم) به دیوارها و همچنین تغییر مکان سقف با توجه وجود درز انبساط بین دیوار و سقف را کنترل کنید. در این حالت به نظر من بایستی بین درز دیوار و سقف از نئوپرن استفاده کنید.

کنترل های لغزش و واژگونی هم فراموش نکنید.

همچنین به نظر من استفاده از 123 چندان معقول به نظر نمیرسه. روشی که من اخیرا استفاده می کنم استفاده از آیین نامه طراحی لرزه ای سازه های نفتی برای بارگذاری (با توجه به همخوانی آن با استاندارد 2800) و طراحی مخزن با استفاده از ACI350-06 هست.

خوشحال میشم نظر همکاران و دوستان را درباره مواردی که ذکر کردم بدونم.

لینک به دیدگاه

• 9 ماه بعد...

دوستان ممنونم از راهنماییهاتون.

من کتاب آقای جهانی بهنمیری و کتاب آقای سلاجقه و تهیه کردم و امروز کتاب آقای بهنمیری رو به طور کلی مطالعه کردم. تو یه قسمتی از کتاب، مثالی از یک مخزن مستطیبی رو بر اساس نشریه 123 طراحی کرده.

ولی تو این مثال، ابعاد کف، دیوار و مقاطع استخر تو اول کار مشخص شده و در ادامه اونا رو کنترل کرده و فولاد لازم رو طراحی کرده واسشون.

سوال اصلی من اینه که اصلا خود این ابعاد رو در اول کار چطور باید تعیین کرد؟ به صورت سعی و خطا یا روال خاصی داره؟

ممنونم.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

دوستان ممنونم از راهنماییهاتون.

من کتاب آقای جهانی بهنمیری و کتاب آقای سلاجقه و تهیه کردم و امروز کتاب آقای بهنمیری رو به طور کلی مطالعه کردم. تو یه قسمتی از کتاب، مثالی از یک مخزن مستطیبی رو بر اساس نشریه 123 طراحی کرده.

ولی تو این مثال، ابعاد کف، دیوار و مقاطع استخر تو اول کار مشخص شده و در ادامه اونا رو کنترل کرده و فولاد لازم رو طراحی کرده واسشون.

سوال اصلی من اینه که اصلا خود این ابعاد رو در اول کار چطور باید تعیین کرد؟ به صورت سعی و خطا یا روال خاصی داره؟

ممنونم.

تعیین ضخامت اولیه دیوارهای مخزن به طور معمول بر اساس ضخامت حداقل جهت کنترل تغییر شکل انجام میشه. برای این کار میتونید از جداول کنترل خیز در ACI350 برای دال های طره ای، یک طرفه یا دو طرفه استفاده کنید. با از جداولی که در کتاب ANCHOR بر اساس BS ارائه شده. برای تعیین نوع رفتار دیوار هم به آرایش درزه های انبساطی سازه و ابعاد دیوار دقت کنید. در صورتی که دیوار دارای درز انبساط و یا طول بسیار زیاد باشه و به سقف متصل نباشه (مثلا دیوار به طول 30 متر) رفتار دیوار به صورت طره قابل فرض است. ولی با سه بعدی مدل کردن سازه میشه رفتار دیوارها را با تقریب خوبی مشخص کرد. در آیین نامه ACI350  مینموم ضخامت دیوارها را 30 سانتمیتر تعیین کرده و همچنین با توجه به شرایط محیطی مخازن به طور معمول کاور بتنی در سقف و دیوار و پی بیش از ساختمانها بوده و معمولا 7.5 سانتیمتر در نظر گرفته میشه که خود به خود باعث افزایش ضخامت حداقل در مخازن نسبت به سازه های ساختمانی میشه.

علاوه بر موارد فوق سعی و خطا و تجربه طراحی در تعیین ضخامت های اولیه بسیار موثره. 

لینک به دیدگاه

دلیل اینکه میخواهید دستی طراحی کنین چیه ؟
به دلیل پیچیدگی مدل و در نظر گرفتن حالت های بارگذاری مختلف (مثل پُر بودن یا خالی بودن مخزن و اثر هیدرودینامیک و ...) توصیه میکنم آنالیز و طراحی رو با SAP انجام بدین و کنترل های لازم رو به صورت دستی چک کنین

کنترل هایی مثل کنترل عرض ترک که در مخازن خیلی مهم هم هست

خودم هم یه سوال دارم که دوستان درزهای انبساط رو چطور در مدل خودشون لحاظ میکنن ؟ آیا از Constraint استفاده میکنین ؟

لینک به دیدگاه

به دلیل پیچیدگی مدل و در نظر گرفتن حالت های بارگذاری مختلف (مثل پُر بودن یا خالی بودن مخزن و اثر هیدرودینامیک و ...) توصیه میکنم آنالیز و طراحی رو با SAP انجام بدین و کنترل های لازم رو به صورت دستی چک کنین

خودم هم یه سوال دارم که دوستان درزهای انبساط رو چطور در مدل خودشون لحاظ میکنن ؟ آیا از Constraint استفاده میکنین ؟

منظورم از طراحی دستی بیشتر به خاطر درک روند طراحی مخزن بود.

اینکه اصلا ضخامت اولیه رو با سعی و خطای محاسباتی به دست میارن یا رابطه خاصی داره؟ ( این مورد رو حتی من توی کتاب های معرفی شده طراحی مخزن جستجو کردم ولی اونجا هم از طراحی مبنا شروع نکردن و به نوعی میشه گفت که یه مخزن موجود  رو آنالیز کردن)

دیوار های مخزن و کف رو چه المانی حساب میکنن؟ دال ؟ دیوار؟ تیر؟

چه بارهایی رو در نظر میگیرن؟ چه نوع ترکیب باری؟

من نظریه 123 جدید رو چند بار مطالعه کردم ولی موارد گنگ ومبهم زیادی داره.

یعنی یک روند یا به اصطلاح procedure  واضح و مشخصی نداره.

اصلا همین که شما فرمودین با sap مدل کنیم،  ضخامت دیوار ها و دال کف رو با سعی و خطای محاسباتی به دست میارید؟

ممنونم

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

برای مدل کردن درز میتونید از Constraints از نوع Equal استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

لطفا با جزییات بیشتر اگر مقدور است توضیح بدین.UX,UY,UZ,RX,RY,RZ چگونه تعریف میشوند.

لینک به دیدگاه

لطفا با جزییات بیشتر اگر مقدور است توضیح بدین.UX,UY,UZ,RX,RY,RZ چگونه تعریف میشوند.

روشی که من برای مدل کردن درزانبساط  استفاده میکنم به این شکل است که ابتدا کلیه نقاط در محل درز را Disconnect کرده و سپس آنها را با توجه به درجات آزادی مربوط به درز با Constraint  از نوع Equal  یا از نوع Body به درز مورد نظر تبدیل کنید. در درزهای انبساطی که Dowel استفاده می شود درجات آزادی متناسب با آن بایستی مقید گردند. به طور مثال درز انبساطی موازی با محور Y در فنداسیون را در نظر بگیرید. در صورتی که dowel مد نظر باشد UY و UZ مقید بوده و UX و کلیه چرخشهای R آزاد می باشند. یعنی اینکه نقاط Disconnect شده در محل درز تنها در جهات Y و Z نسبت به هم مقید می باشند.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,033
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    DannyGig
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176