رفتن به مطلب

سمینار آنلاین آشنایی با bim (رهیافتی نوین در طراحی، اجرا و مدیریت پروژه های ساختمانی)

khsaeid
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سمینار آنلاین آشنایی با bim (رهیافتی نوین در طراحی، اجرا و مدیریت پروژه های ساختمانی)

گروه راهکار های هوشمند BIM ایران با همکاری موسسه آموزشی سازه 808 ، کارگاه آموزشی با عنوان " آشنایی با BIM (رهیافتی نوین در طراحی، اجرا و مدیریت پروژه های ساختمانی)"در تاریخ جمعه 14 اسفند ساعت 15-20 به صورت آنلاین برگزار میکند ، به دلیل حضور یکی از سخنرانان در خارج از ایران، این دوره به صورت آنلاین برگزار میگردد. 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

دکتر سعید بنی هاشمی

مهندس سعید خلیلی قمی

اهداف وبینار:

امروزه در دنياي پيشرفته علم و فنّاوری، پروژه های طراحی و ساختمانی روند فزاینده ای در پیچیده شدن و تخصصی شدن طی می کنند که این امر نهایتاً به پیچیدگی بیشتر در فرایند پروژه منجر شده و نیاز به استفاده از فنّاوری های نوین را بیش ازپیش آشکار می کند. روش فعلی مورداستفاده در فرآیندهای طراحی و معماری، مستندسازی و برنامه ریزی پروژه در كشور مبتنی بر متد سنتی (CAD-based) بوده که روشی متأثر از تکنولوژی دهه های گذشته هست و دارای مشکلات عدیده ای ازجمله عدم یکپارچگی فایل های معماری، سازه، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی و برنامه ریزی و کنترل پروژه است. BIM به مثابه تکنولوژی و فرآیند، بر خاسته از آخرین پیشرفت ها در دانش معماری و مدیریت ساخت، ارائه دهنده ی تغییراتی بنیادین در روش هایی است که متخصصان درزمینه ی طراحی و ساختمان پی می گیرند و افق های نوینی را ارائه می کند که اکنون توسط مطرح ترین انستیتوها، شرکت ها و گروه های تحقیقاتی و پژوهشی در سراسر دنیا مورد کاوش و استفاده قرار می گیرند. برگزاری وبینار آموزشی حاضر نیز جهدی است در این جهاد بزرگ که هدف از آن معرفی و تشریح فرآیندهای BIM، حوزه های اثرگذاری و کارکردی آن در صنعت ساختمان و فرصت های پیش روی پژوهشگران و متخصصان ایرانی در اعمال و اجرای آن است.

برنامه ریزی کارگاه: دوره ی موردنظر یک روزه بوده، مشتمل بر دو بخش دو ساعته و دو تایم استراحت 15 دقیقه ای میان برنامه ای .

سرفصل های آموزشی:

مقدمه ای درباره ی BIM

معرفی BIM: تعریف BIM و قیاس آن با روش سنتی CAD 

BIMبه مثابه نرم افزار و یا BIMبه مثابه فرآیند: تشریح مفهوم ماهوی BIM، تحلیل نرم افزاری و تفاوت آن با تحلیل زنجیره ای

حوزه های کارکردی BIM: بررسی زمینه های عملکردی BIM در طراحی معماری، مهندسی سازه، مهندسی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، متره و برآورد و مدیریت پروژه

بحث گروهی با شرکت کنندگان

فرآیندهای BIM:

تحول فرآیندهای طراحی معماری از طریق BIM: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه ی طراحی معماری از طریق طراحی پارامتریک و اشتراک اطلاعات، روند مستندسازی و تولید نقشه های سه بعدی و ارائه ی مدل پایلوت از روند عملیاتی آن

تحول فرآیندهای BIM در مهندسی سازه و MEP: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه ی مهندسی سازه، مهندسی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی و ارائه ی مدل پایلوت از عملیات اجرایی آن

تحول فرآیندهای BIM در مدیریت پروژه: تشریح دستاوردهای BIM در حوزه ی متره و برآورد، استخراج مقادیر و کمیت ها، مدیریت پروژه، یکپارچه سازی برنامه زمان بندی فعالیت ها با مدل مادر و ارائه ی مدل پایلوت از مراحل آن

مشارکت گروهی با شرکت کنندگان

برای ثبت نام و شرکت در سمینار روی لینک زیر کلیک فرمائید

Hidden Content

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با سلام

بنده خیلی به دنبال روش های مدلسازی BIM  جهت سازه های بتنی به منظور لیستوفر و همچنین متره و برآورد هستم , چندی هست که با نرم افزار تکلا نیز مدلسازی می کنم اما مشکل این نرم افزار در نبود ابزار مناسب ترسیمی جهت نقشه های کارگاهی و شاپ هست . و بهمین علت نقشه های شاپ لیستوفر را در اتوکد شاپ میکنم و در نهایت با اکسل بر آورد میکنم . می خواستم ببینم در این خصوص آیا نرم افزار بهتری ارائه شده است ؟

لینک به دیدگاه

با سلام

بنده خیلی به دنبال روش های مدلسازی BIM  جهت سازه های بتنی به منظور لیستوفر و همچنین متره و برآورد هستم , چندی هست که با نرم افزار تکلا نیز مدلسازی می کنم اما مشکل این نرم افزار در نبود ابزار مناسب ترسیمی جهت نقشه های کارگاهی و شاپ هست . و بهمین علت نقشه های شاپ لیستوفر را در اتوکد شاپ میکنم و در نهایت با اکسل بر آورد میکنم . می خواستم ببینم در این خصوص آیا نرم افزار بهتری ارائه شده است ؟

دقیقا منظور شما رو که گفتید مشکل نرم افزار تکلا در نبود ابزار مناسب ترسیمی جهت نقشه های کارگاهی و شاپ هست متوجه نشدم

در ورژن جدید تکلا سازه های بتنی رو به خوبی میتوان مدل کرد و در آخر با کمی تنظیمات می توان نقشه های شاپ و لیستوفر و متره کامل مطابق شکل رایج در ایران رو میتوان از نرم افزار گرفت ولی خوب به آسونیه سازه 90 نیست

نرم افزار دیگری هم که جدیدا خیلی در جهان به عنوان یکی از حلقه های مدل سازی bim سازه های بتنی مورد توجه قرار گرفته advance concrete می باشد که در ایران هنوز جا نیفتاده ولی چون محصول اتودسک است و بر روی پلتفرم autocad کار می کند در آینده می تواند جایگزین تکلا و یا نرم افزارهای ایرانی موجود در بازار شود

من با هر دو نرم افزار کار کردم تجربه شخصی من میگه که advance concrete حالا حالا ها کار داره تا به tekla برسه

لینک به دیدگاه

با سلام

دقیقا منظور شما رو که گفتید مشکل نرم افزار تکلا در نبود ابزار مناسب ترسیمی جهت نقشه های کارگاهی و شاپ هست متوجه نشدم

در ورژن جدید تکلا سازه های بتنی رو به خوبی میتوان مدل کرد و در آخر با کمی تنظیمات می توان نقشه های شاپ و لیستوفر و متره کامل مطابق شکل رایج در ایران رو میتوان از نرم افزار گرفت ولی خوب به آسونیه سازه 90 نیست

نرم افزار دیگری هم که جدیدا خیلی در جهان به عنوان یکی از حلقه های مدل سازی bim سازه های بتنی مورد توجه قرار گرفته advance concrete می باشد که در ایران هنوز جا نیفتاده ولی چون محصول اتودسک است و بر روی پلتفرم autocad کار می کند در آینده می تواند جایگزین تکلا و یا نرم افزارهای ایرانی موجود در بازار شود

من با هر دو نرم افزار کار کردم تجربه شخصی من میگه که advance concrete حالا حالا ها کار داره تا به tekla برسه

برای مثال عرض میکنم ستونی را با ابعاد 2 متر در 1 متر را فرض کنید که دارای 2 لایه آرماتور باشد و در بعضی از قسمتها نیازمند اورلپ و در بعضی از قسمت های همان ارماتور های اورلپ شده نیازمند اودکا باشند .. برای ترسیم اینگونه مختصات کامپوننت های خوبی ندارد و بعضا می بایست دستی ارماتور ها رو مدل کرد .

شما فایل مدل بتنی دارید که خودتون مدل کرده باشید یا سابقه مدلسازی حرفه ای در این ضمینه دارید ؟ منظور از مدلسازی حرفه , سازه های با پیچیدگی های خاص و نیاز به شاپ و لیستوفر روزانه با توجه به برداشت های اجرایی میباشد برای مثال جهت مدلسازی یک ستون با دیتیل های زیر چگونه عمل می کنید .. میتوان برای ادامه این موضوع تاپیکی مختص جهت مدلسازی تکلا جهت سازه های بتنی ایجاد کرد

Hidden Content

لینک به دیدگاه

با سلام

برای مثال عرض میکنم ستونی را با ابعاد 2 متر در 1 متر را فرض کنید که دارای 2 لایه آرماتور باشد و در بعضی از قسمتها نیازمند اورلپ و در بعضی از قسمت های همان ارماتور های اورلپ شده نیازمند اودکا باشند .. برای ترسیم اینگونه مختصات کامپوننت های خوبی ندارد و بعضا می بایست دستی ارماتور ها رو مدل کرد .

شما فایل مدل بتنی دارید که خودتون مدل کرده باشید یا سابقه مدلسازی حرفه ای در این ضمینه دارید ؟ منظور از مدلسازی حرفه , سازه های با پیچیدگی های خاص و نیاز به شاپ و لیستوفر روزانه با توجه به برداشت های اجرایی میباشد برای مثال جهت مدلسازی یک ستون با دیتیل های زیر چگونه عمل می کنید .. میتوان برای ادامه این موضوع تاپیکی مختص جهت مدلسازی تکلا جهت سازه های بتنی ایجاد کرد

این مدل یه نگاه بنداز کلا با کامپوننت های خود تکلا ۲۱.۱ کشیده شده و ۵ دقیقه طول کشید اگه وقت بیشتر بذاری و کامپوننت ها رو اکسپلود کنی و ... خیلی نتیجه دقیق تری میگیری

maxrs2bwclk6pp5k5f8b.jpg

Hidden Content

لینک به دیدگاه

سلام

ببینید اموزش های عمومی تکلا بتنی همانطور که در مدل بالا مشاهده میکنید توسط کامپوننت های ساده نرم افزار در سایت تریمبل ارائه شده است  نمونش مثال بالا

اما با توجه به پیچیدگی های سازه های بتنی, همانند " طریقه اودکا جهت اورپ . کاهش سایز تیر یا ستون . دیوار برشی های پیچیده مکان قطع آرماتورهای بالا و پایین تیر و همچنین مکان قطع ستون ها و استفاده از اولپ با دیتیل اودکا" برای شاپی دقیق و تهیه لیستوفر مورد نیاز است که کامپوننت های عمومی تکلا جوابگوی نیاز نمی باشد . بله در ظاهر تو این ویدیو ها نشون داده میشه که یه مدل بتنی ساخته میشه ولی جوابگوی نیاز کار نیست .

برای مثال ستون  ارائه شده در پست قبل را سعی کنید چهار طبقه مدل کنید و فرض را بر این بگذارید که قرار است به شاپ کار پروژه , نقشه لیستوفر ارائه کنید .. با مدلسازی همین تک ستون متوجه کمی و کاستی ابزار خواهید شد و در نهایت باید بدون کامپوننت ها مدل سازی کنید که امری وقتگیر هست بهمین دلیل بنده اتوکد و شاپ دو بعدی را در ضمینه لیستوفر ترجیح میدهم.

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

مشاهده و دانلود این وبینار :

t1.png 

Hidden Content

t1.png

Hidden Content

t1.png

Hidden Content

Apps-File-News-icon15.pngجهت دانلود قسمت اول و دوم این وبینار به حجم (497 مگابایت) با کیفیت بالا ؛ 

Hidden Content

کنید.

منبع:

Hidden Content

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,100
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    MichaelMax
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176