رفتن به مطلب

حداکثر زلزله محتمل (زلزله MCE)

اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

با سلام

من مدتیه که درگیر مفهوم زلزله MCE هستم ولی واقعا متوجه نمیشم چیه. فقط گفته شده که زلزله MCE یک زلزله با احتمال 2 درصد در 50 ساله است (یعنی با دوره بازگشت 2475 سال). حالا چیزی که هست اینه که این زلزله  رو چطوری میشه تعیین کرد؟

چون گیر پایان نامم همینه و اگه این حل بشه کلی از مشکلاتم حل میشه، اگه کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

همكار گرامي

نقشه هاي MCE براساس تركيبي ازنتايج حاصل از تخمين احتمالاتي و معين حركات زمين بدست مي آيد. با توجه به اينكه بحث خيلي مفصلي است من توصيه مي كنم حتما  فصل 5 هندبوك بزرگ نيا مطالعه بفرماييد. هرچند قسمت 5.5.2 اون دقيقا به مطلب مورد نظر شما پرداخته ولي من فكر مي كنم مطالعه كامل فصل خيلي براي پايان نامه به شما كمك كنه. اين فصل پيوست شده است.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

با سلام.
maximum credible earthquake حداكثر زلزله توليدي يا زلزله نادر. زلزله اي است كه فرض ميشود گسل هاي موجود در دايره مطالعاتي تحليل خطرپذيري (شعاع 150 كيلومتري ، بسته به كاربري ميتو.اند كمتر نيز باشد) همزمان با حداكثر طول گسيختگي ، فعال گردند.
اما Maximum considered earthquake هم داريم. كه احتمال رخداد آن در 50 سال عمر مفيد سازه 2 درصد است.اين همان زلزله سطح خطر 2 مي باشد. كه براي بدست آوردن مشخصاتي مانند بيشينه شتاب و طيف طرح و ... نياز به تحليل خطرپذيري ساختگاه مي شاشد.البته ميتوان با تقريب چيزي معادل 1.2 الي 1.5 برابر شتاب بيشينه ، و يا ضرايب بازتاب زلزله سطح خطر يك را براي آن در نظر گرفت.
موفق باشيد.

لینک به دیدگاه

اما Maximum considered earthquake هم داريم. كه احتمال رخداد آن در 50 سال عمر مفيد سازه 2 درصد است.اين همان زلزله سطح خطر 2 مي باشد. كه براي بدست آوردن مشخصاتي مانند بيشينه شتاب و طيف طرح و ... نياز به تحليل خطرپذيري ساختگاه مي شاشد.البته ميتوان با تقريب چيزي معادل 1.2 الي 1.5 برابر شتاب بيشينه ، و يا ضرايب بازتاب زلزله سطح خطر يك را براي آن در نظر گرفت.

ببخشید مهندس  من الان 7 جفت شتاب نگاشت انتخاب کرده و براساس استاندارد 2800 مقیاس کرده ام یعنی حداکثر شتاب هر کدام را به g رسانده ام و بعد با طیف استاندارد مقایسه کرده ام که یک عدد به عنوان ضریب مقیاس به دست آورده ام  حالا یعنی شما می فرمایید که من این ضریب مقیاس را که باید در رکوردها ضرب کنم، در 1.2 الی 1.5 ضرب کنم به زلزله MCE دست پیدا کرده ام؟

لینک به دیدگاه

با سلام.

همكار عزيز BEHNAMFE
براي بدست آوردن مشخصات زلزله سطح خطر دو ، آنچه را كه آيين نامه به شما بعنوان سطح خطر يك ارائه كرده (طيف استاندارد) را ميتوانيد در ضريب 1.2 الي 1.5 ضرب كنيد!! شما بايد طيف آيين نامه را در ضريب افزاينده ضرب كنيد تا طيف تقريبي سطح خطر 2 بدست آيد و سپس با مقايسه نتايج خود با آن طيف تقريبي ، ضريب مقياس را استخراج كنيد.

موفق باشيد.

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

ضمن عرض سلام و پوزش اگر تقریبا" سوالم نامربوط است
سوالی از شما داشتم با توجه به این که برای انجام تحلیل تاریخچه زمانی باید مشخصات شتاب نگاشت انتخابی از قبیل بزرگا و سرعت موج برشی و فاصله از گسل و زمان موثر و... با مشخصات زلزله محتمل و ساختگاه تطابق داشته باشد تا نتیجه صحیح از تحلیل دریافت شود . حال بنده قصد انجام یک مطالعه موردی در شرق کرج داشته ولی از نظر اطلاعات لرزه ای منطقه فقط فاصله پروژه تا گسل را ندارم بی نهایت سپاسگزار می شوم بنده را راهنمایی کنید که چگونه می توانم فاصله پروژه یا ساختگاه تا نزدیک ترین گسل را متوجه و در هنگام انتخاب شتاب نگاشت آنرا اعمال کنم؟

لینک به دیدگاه

با سلام.
از سايت هايي مانند پايگاه داده هاي علوم زمين و يا سايت پژوهشگاه زلزله يا سايت ژئوفيزيك دانشگاه تهران مي تونيد نقشه گسل هاي تهران و اطراف تهران را دريافت كنيد.

موفق باشيد.

ضمن عرض سلام و پوزش اگر تقریبا" سوالم نامربوط است
سوالی از شما داشتم با توجه به این که برای انجام تحلیل تاریخچه زمانی باید مشخصات شتاب نگاشت انتخابی از قبیل بزرگا و سرعت موج برشی و فاصله از گسل و زمان موثر و... با مشخصات زلزله محتمل و ساختگاه تطابق داشته باشد تا نتیجه صحیح از تحلیل دریافت شود . حال بنده قصد انجام یک مطالعه موردی در شرق کرج داشته ولی از نظر اطلاعات لرزه ای منطقه فقط فاصله پروژه تا گسل را ندارم بی نهایت سپاسگزار می شوم بنده را راهنمایی کنید که چگونه می توانم فاصله پروژه یا ساختگاه تا نزدیک ترین گسل را متوجه و در هنگام انتخاب شتاب نگاشت آنرا اعمال کنم؟

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,033
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    jtaletvfxx
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176