رفتن به مطلب

سوال در مورد هم پایه کردن برش پایه دینامیکی در ETABS

armankhah
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

iga12wl9bsnsdx3r7wnx.jpg

در کتاب آقای جعفری نوشته شده که باید برای محاسبه ضریب مقیاس باید نیروی برشی ناشی از نیروی زلزله استاتیکی بر برایند نیروی دینامیکی (فرمول زیر) استفاده کرد.در صورتی که در کتاب خانه عمران آقای سیفی یک تقسیم ساده استاتیکی بر دینامیکی هست و منطق هم همین رو میگه.البته چیزی که مهم هست اینه که از هر روشی استفاده بشه scale factor  منحصر بفردی باید بدست بیاد و تا به اون عدد نرسیم هم پایه شدن اتفاق نمی افته ولی نکته ای که هست اینه که  در کتاب اومده این ضریب مقیاس رو برای هر چهار نوع زیف رلرله دینامیکی استفاده شده و  sx , spx , sy , spy  اصلاح شده  در صورتی که  sx , sy  در 0.3 ضرب شده اند (بخاطر اعمال اثر 100-30) و عملا درست نیست نیروی زلزله استاتیکی رو با 0.3 نیروی زلزله دینامیکی مقایسه و هم پایه کرد.اصلا اشتباه هست.و باید این هم پایه بودن با نیروی زلزله دینامیکی spx , spy انجام بشه .

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• Administrators

iga12wl9bsnsdx3r7wnx.jpg

الان رابطه ای که در عکس آورده اید صحیح است و مشکلی ندارد

سازه های منظم که پیچش کمی ندارند نادیده گرفتن برش جهت دیگر خیلی مشکل ساز نیست ولی در سازه های نامنظم معمولاً برش جهت دیگر عدد قابل توجهی است و نادیده گرفتن آن باعث دست بالا شدن برش پایه دینامیکی میشود.

در مورد همپایه کردن طیف های بدون برون از مرکزیت اتفاقی SPX و SPY اینها نیز همپایه باید شوند ولی ضریب همپایه سازی در صورت لزوم باید بر اساس سی درصد برش پایه باشد

لینک به دیدگاه

الان رابطه ای که در عکس آورده اید صحیح است و مشکلی ندارد

سازه های منظم که پیچش کمی ندارند نادیده گرفتن برش جهت دیگر خیلی مشکل ساز نیست ولی در سازه های نامنظم معمولاً برش جهت دیگر عدد قابل توجهی است و نادیده گرفتن آن باعث دست بالا شدن برش پایه دینامیکی میشود.

در مورد همپایه کردن طیف های بدون برون از مرکزیت اتفاقی SPX و SPY اینها نیز همپایه باید شوند ولی ضریب همپایه سازی در صورت لزوم باید بر اساس سی درصد برش پایه باشد

رابطه درون تصویر رو تصحیح کردم با نرم افزار ویرایش تصویر

در مورد همپایه سازی یعنی ما بریم ضریب اصلاح رو بدست بیاریم با فرمولی که در تصویر هست، بعدش بریم برای spx , spy اعمال کنیم و برای  sx , sy  سه دهم برابرش را اعمال کنیم.درسته؟بعد با این راهکار  sx , sy با چه چیزی هم پایه میشوند؟با  ex , ey?!!

یا اینکه بعد از محاسبه ضریب اصلاح اون رو روی sx , sy هم اعمال کنم و در نهایت با 0.3ex ,0.3ey مقایسه و همپایه کنم؟

کدام روش؟

آیا دیدگاه من درست هست جناب مهندس؟

لینک به دیدگاه

• Administrators

روش همپایه سازی حالات بار دینامیکی Sx و Sy دقیقاً مشابه Spx و Spy است فقط در صورت نیاز به اعمال ترکیب بارهای تشدید یافته به صورت خودکار در نرم افزار ( مثلاً در مورد سازه های فولادی با آیین نامه AISC360 ) معیار همپایه سازی به جای صددرصد نیروی زلزله استاتیکی ، سی درصد آن خواهد بود

لینک به دیدگاه

لطفا نظرتون رو درباره این تصویر بگید.آیا من درست فکر کردم؟

ur4ovrlahgax.jpg

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

با سلام

من یه مشکل برخوردم در همپایه کردن تحلیل طیفی

مقدار برش پایه طیفی من تقریا 0.25 برش پایه استاتیکی شده..همه مودها رو هم مشارکت دادم....این عدد خیلی کم نیست؟ سازه 8 طبقه و منظم است

لینک به دیدگاه

• Administrators

با سلام

مقدار برش پایه طیفی من تقریا 0.25 برش پایه استاتیکی شده..همه مودها رو هم مشارکت دادم....این عدد خیلی کم نیست؟ سازه 8 طبقه و منظم است

این که به نظر کم هست اگر تمام مودها مشارکت داده شده است باید همپایه سازی را یک بار بعد از نهایی شدن مقاطع هم کنترل کنید. برخی مواقع مقاطع اولیه فرض شده  برای اعضا با مقاطع نهایی فاصله زیادی دارند که باعث تخمین نامناسب رفتار دینامیکی سازه در مراحل  اولیه میشود

لینک به دیدگاه

iga12wl9bsnsdx3r7wnx.jpg

در کتاب آقای جعفری نوشته شده که باید برای محاسبه ضریب مقیاس باید نیروی برشی ناشی از نیروی زلزله استاتیکی بر برایند نیروی دینامیکی (فرمول زیر) استفاده کرد.در صورتی که در کتاب خانه عمران آقای سیفی یک تقسیم ساده استاتیکی بر دینامیکی هست و منطق هم همین رو میگه.البته چیزی که مهم هست اینه که از هر روشی استفاده بشه scale factor  منحصر بفردی باید بدست بیاد و تا به اون عدد نرسیم هم پایه شدن اتفاق نمی افته ولی نکته ای که هست اینه که  در کتاب اومده این ضریب مقیاس رو برای هر چهار نوع زیف رلرله دینامیکی استفاده شده و  sx , spx , sy , spy  اصلاح شده  در صورتی که  sx , sy  در 0.3 ضرب شده اند (بخاطر اعمال اثر 100-30) و عملا درست نیست نیروی زلزله استاتیکی رو با 0.3 نیروی زلزله دینامیکی مقایسه و هم پایه کرد.اصلا اشتباه هست.و باید این هم پایه بودن با نیروی زلزله دینامیکی spx , spy انجام بشه .

به چه علت نباید بارهای دینامیکی SX و SY همپایه شوند؟ این رویکرد کاملاً اشتباه است و تمامی بارهای دینامیکی باید به بارهای استاتیکی همپایه شوند

لینک به دیدگاه

متاسفانه درست نشد...مقاطع رو هم نهایی کردم...نمیدونم واقعا گیج شدم

با سلام

این که به نظر کم هست اگر تمام مودها مشارکت داده شده است باید همپایه سازی را یک بار بعد از نهایی شدن مقاطع هم کنترل کنید. برخی مواقع مقاطع اولیه فرض شده  برای اعضا با مقاطع نهایی فاصله زیادی دارند که باعث تخمین نامناسب رفتار دینامیکی سازه در مراحل  اولیه میشود

لینک به دیدگاه

میشه در مورد هم پایه کردن طیف هایی که با زاویه وارد میکنیم هم بگید چطور باید هم پایه بشن؟

لینک به دیدگاه

• Administrators

با سلام

برش پایه دینامیکی کم به شرط مشارکت دادن تعداد مودهای کافی به نوعی میتواند ناشی از زمان تناوب زیادتر از حد معمول سازه باشد. زمان تناوب را کنترل کنید که عدد معقولی باشد. این موضوع خود میتواند یکی ناشی از مقاطع غیرمتعارف اعضا و دیگری مشخصات نادرست مصالح و یا تنظیمات نادرست محاسبه جرم لرزه ای باشد و یا اینکه ضریب اولیه بار دینامیکی را در همان ابتدا اشتباه وارد باشید (مثلاً با واحد اشتباهی وارد کرده باشید). اینها را کنترل کنید اگر جواب نگرفتید بهتر است فایلتان را  ضمیمه کنید تا بهتر بشود قضاوت کرد

میشه در مورد هم پایه کردن طیف هایی که با زاویه وارد میکنیم هم بگید چطور باید هم پایه بشن؟

اگر ضریب رفتار در هر دو جهت یکسان باشد شما یک برش پایه ثابت دارید که بر اساس آن همپایه سازی را انجام میدهید ولی وقتی ضریب رفتار متفاوت باشد، برش پایه نیز برای دو جهت یکسان نخواهد بود. بهتر است در این حالت به روش دیگری سازه را تحلیل دینامیکی کنید. راهکاری که به نظر من میرسد اینست که هر کدام از دو برش پایه را به صورت یک بردار نیرو در نظر بگیرید و تصویر این بردار را بر راستای مایل مورد نظر به دست بیاورید و نهایت دو مقدار به دست آمده را به روش جذر مجموع مربعات با هم ترکیب کنید؛ مقدار به دست آمده را به عنوان برش پایه راستای مایل لحاظ کنید و بر اساس آن ضریب همپایه سازی را به دست اورید

لینک به دیدگاه

با سلام

برش پایه دینامیکی کم به شرط مشارکت دادن تعداد مودهای کافی به نوعی میتواند ناشی از زمان تناوب زیادتر از حد معمول سازه باشد. زمان تناوب را کنترل کنید که عدد معقولی باشد. این موضوع خود میتواند یکی ناشی از مقاطع غیرمتعارف اعضا و دیگری مشخصات نادرست مصالح و یا تنظیمات نادرست محاسبه جرم لرزه ای باشد و یا اینکه ضریب اولیه بار دینامیکی را در همان ابتدا اشتباه وارد باشید (مثلاً با واحد اشتباهی وارد کرده باشید). اینها را کنترل کنید اگر جواب نگرفتید بهتر است فایلتان را  ضمیمه کنید تا بهتر بشود قضاوت کرد

اگر ضریب رفتار در هر دو جهت یکسان باشد شما یک برش پایه ثابت دارید که بر اساس آن همپایه سازی را انجام میدهید ولی وقتی ضریب رفتار متفاوت باشد، برش پایه نیز برای دو جهت یکسان نخواهد بود. بهتر است در این حالت به روش دیگری سازه را تحلیل دینامیکی کنید. راهکاری که به نظر من میرسد اینست که هر کدام از دو برش پایه را به صورت یک بردار نیرو در نظر بگیرید و تصویر این بردار را بر راستای مایل مورد نظر به دست بیاورید و نهایت دو مقدار به دست آمده را به روش جذر مجموع مربعات با هم ترکیب کنید؛ مقدار به دست آمده را به عنوان برش پایه راستای مایل لحاظ کنید و بر اساس آن ضریب همپایه سازی را به دست اورید

بسیار ممنون از کمکتون و وقتی که میگذارید ...یه نکته که برام عجیبه اینه که برای هر طیف، برش بدست آمده در هر دوجهت مقدار زیاد می باشد ( عکس ضمیمه)  در صورتی که در استاتیکی معادل در هر  بار، متناسب با جهتی که اعمال میشه فقط در همون راستا برش پایه داریم و جهت دیگه صفر است.

فایل ایتبس رو هم ضمیمه کردم... اساتید لطف کنن کمکم کنن خیلی ممنون میشم

فایل ایتبس

post-1937-0-54190400-1456201939_thumb.jpg

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

^

||

||

||

||

اساتید در مورد بالا کسی نظری نداه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

• Administrators

^

||

||

||

||

اساتید در مورد بالا کسی نظری نداه؟؟؟؟

من کلیت مدل شما را دیدم چیز خاصی به نظرم نرسید جز اینکه قضاوت در این مرحله در مورد مناسب یا نامناسب بودن میزان برش پایه دینامیکی زود است چون مقاطعی که میبینم مقاطع نهایی نیستند و احتمالاً بعد از طراحی کامل دچار تغییر قابل ملاحظه میشوند خصوصاً اینکه برای تیرها و ستونها ابعادی به کار برده اید که بعید است در فایل 25 درصد برای این سازه 8 طبقه به راحتی جوابگو باشند. به نظرم ابعاد 40*40 حداقل برای ستونها جوابگو نباشد. البته باید کامل طراحی کنید و در این مرحله قطعی نمیشود نظر داد.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,030
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    jtaletvfxx
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176

mohsen6176 0