رفتن به مطلب

راهنمایی و بحث در مورد ادامه تحصیل برای دکترای عمران

amir1739
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

با سلام

بنده ارشد خاک و پی از دانشگاه دولتی دارم. میخواستم دوستان نظرشون رو راجع به ادامه تحصیل بیان کنن.

شما فرض کنید بعد قبولی در یکی از دانشگاه های تهران آیا بعد از فارغ التحصیل شدن چند درصد امید برای عضو هیئت علمی شدن هست؟

چون توی این دوران (5 سال) فوقش میشه از حق امضا نظام و نهایتا تدریس قراردادی یا یک کار نیمه وقت یا پاره وقت داشت و به نوعی از بعد مسائل مالی کمی عقب میمونیم. اما خوب اگر شانس خوبی برای عضو هیئت علمی شدن باشه میشه چنین ریسکی کرد.

برای دکترای خاک فکر کنم الان پذیرش در حدود 70 نفر است و از طرفی میدونید که در دانشگاه دروس کمی مرتبط به خاک هست مگر اینکه دکترای خاک رو بیشتر برای تدریس ارشدها بردارن. لطفا نظرتون رو بیان کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اگر بدون توقف ادامه بدهید و دکترا بگیرید بهترین تصمیم در این روزگار رکود را گرفته اید. بیرون خبری از کار و بار نیست. ادامه بدهید. موفق باشید.

لینک به دیدگاه

اگر بدون توقف ادامه بدهید و دکترا بگیرید بهترین تصمیم در این روزگار رکود را گرفته اید. بیرون خبری از کار و بار نیست. ادامه بدهید. موفق باشید.

ممنون از پاسختون. یکسال هست که ارشد گرفتم اما سختی این مقطع یک عامل مهم برای سستی من هست

لینک به دیدگاه

• Administrators

متاسفانه الان وضعیت کار نه برای دارندگان مدرک دکتری و نه برای دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و کارشناسی اصلاً خوب نیست.  به نظرم در حال حاضر ادامه تحصیل فقط در سطح دانشگاه های تراز اول دارای فایده است. دانشگاه های درجه دو و سه حتی اگر سطح خوبی هم داشته باشند با توجه به اینکه عملاً فقط درصد اندکی از فارغ التحصیلان دوره دکتری جذب دانشگاه ها به عنوان هیات علمی میشوند فارغ التحصیلان آنها شانس کمی برای جذب به عنوان هیات علمی دارند مگر در موارد خاص.

توانایی های خود را در مرتبه اول ارزیابی کنید؛ اگر توان ادامه تحصیل در سطح دانشگاه های درجه یک را دارید بهتر است دنبال دکتری بدون وقفه باشید. ترجیحاً دانشگاه های خارج از کشور را در اولویت اول خود قرار دهید و سپس دانشگاه های درجه یک داخلی و اگر توان ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را ندارید بهتر است کار را فعلاً در اولویت خود قرار دهید. با عرض تاسف چشم انداز چندان مثبتی در زمینه کار در ایران در آینده نزدیک دیده نمیشود. در این شرایط بهتر است بحث مهاجرت به کشورهای دیگر هم به عنوان یکی از گزینه های خود مد نظر داشته باشید. در این راه داشتن رزومه علمی و کاری بالاتر به شما کمک خواهد کرد.

لینک به دیدگاه

خیلی ها را می شناسم که تغییر شغل داده اند. خیلی ها را می شناسم که از نو دارند یک رشته دیگر از قبیل حقوق و دندانپزشکی می خوانند. متاسفانه عده ای از خواص با فکر سرمایه گذاری به جیب شخصی خود اقدام به کارهایی کردند که بازار عرضه و تقاضای کار و فارغ التحصیل رشته عمران از تعادل درآمد و مختل شد. از طرفی سال 91 بی کفایتی یک نفر باعث گران شدن دلار از 1000 تومان به 3500 و بیشتر شد. چنان رکود سنگینی حاکم شده است که هیچ روزنه امیذی برای بهبود وضعیت موجود دیده نمی شود.

به نقل از تلگرام: در اوضاعي كه برخي همكاران هم صنف در فشار كمرشكن اقتصادي روزگار ميگذرانند ، برخي ديگر با استفاده از رانتهاي بادآورده (شما بخوانيد كارهاي ارجاعي آنچناني ، حق كميسيونهاي بي حد و حساب ، . . . ) تنها دغدغه سرمايه گذاريهاي جديد و تجمع ثروت دارند .

به نظر من شما در ادامه تحصیل درنگ نکنید. خود را قوی کنید. بلکه تونستید به جایی برسید.

لینک به دیدگاه

متاسفانه الان وضعیت کار نه برای دارندگان مدرک دکتری و نه برای دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و کارشناسی اصلاً خوب نیست.  به نظرم در حال حاضر ادامه تحصیل فقط در سطح دانشگاه های تراز اول دارای فایده است. دانشگاه های درجه دو و سه حتی اگر سطح خوبی هم داشته باشند با توجه به اینکه عملاً فقط درصد اندکی از فارغ التحصیلان دوره دکتری جذب دانشگاه ها به عنوان هیات علمی میشوند فارغ التحصیلان آنها شانس کمی برای جذب به عنوان هیات علمی دارند مگر در موارد خاص.

توانایی های خود را در مرتبه اول ارزیابی کنید؛ اگر توان ادامه تحصیل در سطح دانشگاه های درجه یک را دارید بهتر است دنبال دکتری بدون وقفه باشید. ترجیحاً دانشگاه های خارج از کشور را در اولویت اول خود قرار دهید و سپس دانشگاه های درجه یک داخلی و اگر توان ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را ندارید بهتر است کار را فعلاً در اولویت خود قرار دهید. با عرض تاسف چشم انداز چندان مثبتی در زمینه کار در ایران در آینده نزدیک دیده نمیشود. در این شرایط بهتر است بحث مهاجرت به کشورهای دیگر هم به عنوان یکی از گزینه های خود مد نظر داشته باشید. در این راه داشتن رزومه علمی و کاری بالاتر به شما کمک خواهد کرد.

سلام

بنده نیز با نظر شما موافق هستم. خودم با داشتن چندین مقاله ISI از ادامه تحصیل مقطع دکترا منصرف شدم. ترجیح دادم فعلا در بازار کار مشغول باشم. به نظر بنده عمرخود را در راهی که انتهای آن مشخص نیست هدر ندید.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

شما از کسایی که در دانشگاه دولتی دکترا تمام کردن اطلاع دارین؟ منظوراینکه دانشگاه تدریس میکنن یا مجبور شدن برن بازار کار؟ به نظر من دکترا خوندن فقط زمانی ارزش داره که بتونی بعدا عضو هیئت علمی بشی والا بیرون یک شرکت پیمانکاری دکترا رو میخواد چیکار برای اون سابقه کار و مسائلی از این دست مهم هست.

لینک به دیدگاه

• Administrators

دوست عزیز 

Hidden Content

شما از کسایی که در دانشگاه دولتی دکترا تمام کردن اطلاع دارین؟ منظوراینکه دانشگاه تدریس میکنن یا مجبور شدن برن بازار کار؟ به نظر من دکترا خوندن فقط زمانی ارزش داره که بتونی بعدا عضو هیئت علمی بشی والا بیرون یک شرکت پیمانکاری دکترا رو میخواد چیکار برای اون سابقه کار و مسائلی از این دست مهم هست.

در سالهای قبل به دلیل محدود بودن پذیرش دکترا اکثر فارغ التحصیلان دکترا در یکی از دانشگاه های دولتی ازاد یا غیرانتفاعی جذب هیات علمی شده اند ولی این وضعیت در آینده تکرار نخواهد شد چون پذیرش دکترا خصوصاً در دانشگاه آزاد بسیار زیاد و به دور از نیازهای دانشگاه ها در بحث هیات علمی بوده است و به صورت طبیعی کسانی که در چند سال آینده فارغ التحصیل میشوند به سختی جذب دانشگاه ها به عنوان هیات علمی خواهند شد. ضمن اینکه میزان حقوق و مزایای اعضای هیات علمی در برخی دانشگاه ها خصوصاً دانشگاه های غیرانتفاعی چندان بالا نیست و سرمایه گذاری برای این دانشگاه ها خیلی منطقی نیست.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز 

Hidden Content

سلام. ممنون

یکی از دوستام دانشگاه زاهدان بوده الان سال آخر و در مرحله دفاع. یکی دیگر از دوستام دانشگاه باهنر کرمان سال سوم هست. هر دو ناراضی. جذب هیئت علمی به شدت کاهش پیدا کرده. اگر الان وارد بازار کار بشید از همه لحاظ پیشرفت میکنید بعدش هم تو بازار شناخته میشید. فقط درصورتی دکترا ادامه بدید که از لحاظ مالی تامین باشید و حتی الامکان برید خارج از ایران بخونید و برگردید یا در دانشگاه های رده اول ایران قبول بشید. البته برای کسی که علاقه به پژوهش دارد ممکنه تمامی مسائل را کنار بگذارد. ان شاء الله خادم خوبی برای مردم ایران باشیم. موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام.

بنده دانشجوی سال سوم دکتری هستم و با توجه به شرایطی برای من ایجاد شده احتمال انصراف از تحصیل من بسیار زیاد شده به این دلیل که الان سه ماهه فرصت استخدام دولتی برای من فراهم شده (استخدامی های طرح مهر آقرین در دولت قبلی که 16 خرداد 91 آزمون دادیم!!!) و باید در یکی از شهرستانهای کشور (از محل زندگیم دو سه ساعت فاصله داره) مشغول به کار بشوم (چون بر اساس ضوابط آزمون بومی گزینی بود) و من مجبور هستم با توجه به تعهدم به دانشگاه و پیمانی بودن نوع استخدامم یکی را انتخاب کنم. متاسفانه وزارتخانه مربوطه با این توجیه که بعد 3 سال و 8 ماه به دلیل نیاز شدیدمون به نیروهای جدید با پیگیریهای زیاد از سازمان برنامه  تونستیم استخدام کنیم امکان مرخصی بدون حقوق فراهم نیست. کلا سیستم آموزشی و دولتی کشور برای ما بزرگترین معضل زندگی بود. توجه کنید که شانس شما برای کار در طول مدت تحصیل دکتری صفر هست و درآمدی نخواهیم داشت (برخلاف آمریکا و کانادا که با بهترین درآمدها در واقع استخدام دانشگاه میشی). با توجه به جو حاکم بر دانشگاهها (خصوصا دانشگاههای دولتی تهران) و اینکه ریسرچ توی رشته ای مثل مهندسی عمران به مراتب از رشته های علوم پایه و برق و کامپیوتر زمانبرتر و سخت تر هست در صورتی که توان مالی مناسبی ندارید و در ضمن شغل مشخصی را برای بعد فارغ التحصیلی رزرو ندارید درس نخونید (منظورم پارتی برای 5 سال دیگه جهت استخدام شدن به عنوان هیات علمی هست!). به این دلیل که رسما حتی دیگه دانشگاه آزاد هم دانشجوی دکتری سال آخر رو هم حتی بورس نمیکنه واحدهای جامع هم که استادیار استخدام میکنن. 

لینک به دیدگاه

سلام.

بنده دانشجوی سال سوم دکتری هستم و با توجه به شرایطی برای من ایجاد شده احتمال انصراف از تحصیل من بسیار زیاد شده به این دلیل که الان سه ماهه فرصت استخدام دولتی برای من فراهم شده (استخدامی های طرح مهر آقرین در دولت قبلی که 16 خرداد 91 آزمون دادیم!!!) و باید در یکی از شهرستانهای کشور (از محل زندگیم دو سه ساعت فاصله داره) مشغول به کار بشوم (چون بر اساس ضوابط آزمون بومی گزینی بود) و من مجبور هستم با توجه به تعهدم به دانشگاه و پیمانی بودن نوع استخدامم یکی را انتخاب کنم. متاسفانه وزارتخانه مربوطه با این توجیه که بعد 3 سال و 8 ماه به دلیل نیاز شدیدمون به نیروهای جدید با پیگیریهای زیاد از سازمان برنامه  تونستیم استخدام کنیم امکان مرخصی بدون حقوق فراهم نیست. کلا سیستم آموزشی و دولتی کشور برای ما بزرگترین معضل زندگی بود. توجه کنید که شانس شما برای کار در طول مدت تحصیل دکتری صفر هست و درآمدی نخواهیم داشت (برخلاف آمریکا و کانادا که با بهترین درآمدها در واقع استخدام دانشگاه میشی). با توجه به جو حاکم بر دانشگاهها (خصوصا دانشگاههای دولتی تهران) و اینکه ریسرچ توی رشته ای مثل مهندسی عمران به مراتب از رشته های علوم پایه و برق و کامپیوتر زمانبرتر و سخت تر هست در صورتی که توان مالی مناسبی ندارید و در ضمن شغل مشخصی را برای بعد فارغ التحصیلی رزرو ندارید درس نخونید (منظورم پارتی برای 5 سال دیگه جهت استخدام شدن به عنوان هیات علمی هست!). به این دلیل که رسما حتی دیگه دانشگاه آزاد هم دانشجوی دکتری سال آخر رو هم حتی بورس نمیکنه واحدهای جامع هم که استادیار استخدام میکنن. 

پس اوضاع خرابتر از آن است که ما فکر می کردیم. حالا چرا ریسرچ توی رشته ای مثل مهندسی عمران به مراتب از رشته های علوم پایه و برق و کامپیوتر زمانبرتر و سخت تر هست؟

لینک به دیدگاه

اولا زمینه های ریسرچ در رشته هایی مثل مهندسی عمران که سابقه و قدمت نسبتا زیادی دارند  و تا حدودی به بلوغ نسبی در تئوری رسیده است بسیار مشکل شده است. تعریف یک نوآوری ارزشمند (Novelty) در شروع ریسرچ در این حوزه به سادگی 15 سال قبل نیست. اگر مقاله هایی که جزو مقالات top twenty حتی در ژورنالهای متوسط که در آخر هر سال معرفی می شوند را بررسی میکنید میبینید خصوصا در حوزه هایی مثل سازه، خاک یا آب مقالات از دوجنبه دارای نوآوری (هم در تئوری و هم در تست) هستند. یعنی اینکه اولا آزمایشاتی هوشمندانه با ویژگی منحصر بفرد برای موضوع طرح شده اند تا پارامتر مشخصی که قبلا تست نشده اند را بسنحد (یعنی آزمایش قبلا بر اساس هدف ارزشمندی مدلسازی و دقیقا طراحی شده باشد) ثانیا با استفاده از روشهای پیشرفته (روشهای عددی مبتنی بر الگوریتمهای فراابتکاری) یا تئوریهای پیشرفته ریاضی (المان محدود، ارتعاشات تصادفی و تحلیل قابلیت اطمینان و...) براساس داده های بدست آمده مدلسازی شده اند. خیلی از مواقع بعضا تئوری موجود روشهای ریاضی یا خصوصا روشهای هوش مصنوعی بسته به نوع مساله و داده ها  توسط نویسنده خود جهت کارکرد بهینه تغییر داده میشوند. یعنی میبایست محقق هم در زمینه کارآزمایشگاهی خبره باشد و هم ریاضیدان خوبی باشد. در ژورنالهای با اعتبار بالاتر و قدیمی ترمثل ASCE تقریبا هر مقاله ای انتشار میابد این ویژگی را دارد. برخلاف قبل امروزه صرفا با هدف غنی تر کردن ادبیات تحقیق نمیشه نمونه ساخت و شکست (به مقالات قبل از 2005 نگاه کنید برخی کارهای آزمایشگاهی عینا به همین موضوع اشاره دارند.) و کار آزمایشگاهی بدون تحلیل نتایج و قضاوت صحیح ارزشی نداره. در صورتی که در رشته ای مثل شیمی یا زیست شناسی شما به اقتباس از یک پژوهش گذشته (یعنی طرح آزمایش قبلا انجام شده) با تغییر متریال میتوانید با مقایسه با نتایج پژوهشگر قبلی مقاله بنویسید. در ضمن هزینه یک آزمایش در رشته ما با بقیه خیلی تفاوت دارد یا Run کردن یک الگوریتم فراابتکاری یا مدل المان محدود نیاز به پردازشگر سریع دارد. 

مورد خیلی حساس در این زمینه کارایی و تطابق مدل ریاضی هست که برای تحلیل نتایج آزمایش استفاده می شود. به این معنی که پیدا کردن و تست کردن روشی که به خوبی بتواند نتایج یا اثر پارامتر مدنظر شما را از دل کارهای آزمایشگاهی استخراج کند یا برای آنها مدل کارایی بسازد اصلا ساده نیست. 

لینک به دیدگاه

بنده هم با توجه به اینکه کارشناسی عمران را در دانشگاه شریف و ارشد را در دانشگاه شهید بهشتی گذرانده ام، متاسفانه هیچ چشم انداز روشنی در اینده این رشته نمیبینم. تصمیم دارم برای ترم مهر 95 در رشته حقوق ثبت نام کنم. با تعریف هایی که از این رشته و بازار کار آن شنیدم به نظر گزینه مناسبی باشه.

لینک به دیدگاه

بنده هم با توجه به اینکه کارشناسی عمران را در دانشگاه شریف و ارشد را در دانشگاه شهید بهشتی گذرانده ام، متاسفانه هیچ چشم انداز روشنی در اینده این رشته نمیبینم. تصمیم دارم برای ترم مهر 95 در رشته حقوق ثبت نام کنم. با تعریف هایی که از این رشته و بازار کار آن شنیدم به نظر گزینه مناسبی باشه.

یعنی واقعا میخواید 4-5 سال حقوق بخونید؟ اصلا مگه میشه شما انسانی نخوندید؟

لینک به دیدگاه

تا جايي كه ميدونم، علاوه بر گرفتن پروانه وكالت بايد يك دورۀ كارآموزي رو هم طي كنيد ضمن اينكه مستخدم رسمي و پيماني دستگاه دولتي هم نباشيد تا بتونيد اجازه دريافت پروانه وكالت داشته باشيد.

صحبت شما منو به ياد اميد عامري خواننده سالهاي نه چندان دور ميندازه

ايشون ابتدا تحصيلات خودش رو در زمينه مهندسي عمران به اتمام ميرسونه. اين در حالي هست كه در اون سالها چند آلبوم از ايشون منتشر ميشه و در اون سالها همكاري نزديكي با بهترين خواننده پاپ امروز هم داشته.

پس از اتمام تحصيلات در زمينه مهندسي عمران، تصميم به شركت در كنكور پزشكي مي گيره و در رشته دندانپزشكي پذيرفته ميشه.

اخيراً شنيدم ايشون مطب دندانپزشكي در شهر كنگان(استان بوشهر) تأسيس كرده و به شدت هم كارش گرفته.

خودش گفته احساس مي كنم بايد يك پروانه وكالت هم داشته باشم و علاقه مند به تحصيل در رشته حقوق هم هستم منتها به دليل مشغله زياد فرصت اون رو ندارم.

لینک به دیدگاه

یعنی واقعا میخواید 4-5 سال حقوق بخونید؟ اصلا مگه میشه شما انسانی نخوندید؟

4 سال بله. با تحقیقاتی که بنده کردم به دیپلم انسانی نیاز نداره. فقط در گروه ازمایشی علوم انسانی باید ثبت نام کرد. البته با توجه به درس هایی که دانش اموزان انسانی در دوره دبیرستان خوندند، قبولی در سراسری خیلی سخته. احتمالا یکی از دانشگاه های پیام نور یا ازاد که بدون کنکور یک ترم دوره دانش پذیری دارن و بعد در صورت کسب معدل لازم دانشجو میشن، گزینه بهتر و راحت تری باشه. البته هدف اینه که وکالت در زمینه های عمرانی رو در پیش بگیرم که در حال حاضر شغل مناسبیه حالا تا ما فارغ التحصیل بشیم الله اعلم.

تا جايي كه ميدونم، علاوه بر گرفتن پروانه وكالت بايد يك دورۀ كارآموزي رو هم طي كنيد ضمن اينكه مستخدم رسمي و پيماني دستگاه دولتي هم نباشيد تا بتونيد اجازه دريافت پروانه وكالت داشته باشيد.

صحبت شما منو به ياد اميد عامري خواننده سالهاي نه چندان دور ميندازه

ايشون ابتدا تحصيلات خودش رو در زمينه مهندسي عمران به اتمام ميرسونه. اين در حالي هست كه در اون سالها چند آلبوم از ايشون منتشر ميشه و در اون سالها همكاري نزديكي با بهترين خواننده پاپ امروز هم داشته.

پس از اتمام تحصيلات در زمينه مهندسي عمران، تصميم به شركت در كنكور پزشكي مي گيره و در رشته دندانپزشكي پذيرفته ميشه.

اخيراً شنيدم ايشون مطب دندانپزشكي در شهر كنگان(استان بوشهر) تأسيس كرده و به شدت هم كارش گرفته.

خودش گفته احساس مي كنم بايد يك پروانه وكالت هم داشته باشم و علاقه مند به تحصيل در رشته حقوق هم هستم منتها به دليل مشغله زياد فرصت اون رو ندارم.

بله هر کاری سختی خودش رو داره. باید این دوره ها طی بشه. حداقلش اینه که از دکتری عمران وضعیت بهتری داره. چه اشکالی داره ادم به دنبال کاری که علاقه داره و در ضمن وضعیت بهتری از عمران داره بره؟ الان تعرفه های وکالت خیلی بالاتره و یک وکیل درامد مناسبتری از ما داره. حالا بگذریم از حق الوکاله هایی که در زمینه زنده کردن زمین و چک و... میگیرن

لینک به دیدگاه

Hidden Content

میتونید در این باره بیشتر توضیح بدین:

"البته هدف اینه که وکالت در زمینه های عمرانی رو در پیش بگیرم"

تا جایی که من میدونم این کارها رو کارشناس دادگستری انجام میده که اونا هم فقط یک آزمون قبول شدن

لینک به دیدگاه

Hidden Content

میتونید در این باره بیشتر توضیح بدین:

"البته هدف اینه که وکالت در زمینه های عمرانی رو در پیش بگیرم"

تا جایی که من میدونم این کارها رو کارشناس دادگستری انجام میده که اونا هم فقط یک آزمون قبول شدن

منظور این می باشد که با توجه به تخصص در رشته عمران به عنوان یک وکیل شناخته شده در این زمینه معرفی بشیم. ماشالله پرونده هایی که برای مثال کارفرما از پیمانکار به علت تخلف و یا همسایه ها از پیمانکار به دلیل تجاوز به ملک مجاور شکایت دارند، زیاد می باشد. بله حرف شما کاملا صحیح است و کارشناس رسمی دادگستری از سمت دولت و دادگاه وکیل می باشد که مقوله ای جداست.

لینک به دیدگاه

خبر حذف سازمان نظام مهندسی از گردونه ساخت‌وساز در پایتخت رو هم که شنیدیم: گل بود و به سبزه آراسته شد. کی می ره این همه راهو؟ خدایا چه کار کنیم؟ نمی تونیم گذران زندگی کنیم.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان رشته پزشکی چی خوبه بخونم. باتشکر.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

از ویژگی های غیر قابل انکار بچه های ریاضی فیزیک همینه  :ph34r:

بازار وکیل ها رو هم تسخیر میکنند  ;)

سلام وکالت و سلام پزشکی  :wub:

لینک به دیدگاه

یعنی بعد از این همه درس خوندن و بالا بودن سن و سال آیا میشه دوباره برگشت و پزشکی و یا حقوق خوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

لینک به دیدگاه

سلام

پزشکی آره شاید خوب باشه اما وضعیت اونا هم تو 10 سال آینده مبهم باشه شاید با این وضعیت، چون وضعیت خراب تر از این حرفاس و ربطی به رشته های مهندسی نداره

همین الان آدم اوستا کار یه کار فنی باشه درامدش بدک نیست، این همه کارای فنی، دیروز یخچال ساز آوردم خونه میگفت ماهی 3 تومن فقط قسط میدم، یه گاز یخچال 150 تومن میگیرن

لینک به دیدگاه

سلام

فکر رشته حقوق رو از سرتون بیرون کنید چون برای گرفتن پروانه وکالت باید در آزمون کانون وکلا شرکت کنید و هر سال تعداد افراد مورد نیاز کمتر میشه.تا چهار سال آینده فضای این حوزه نیز اشباع میشه.

لینک به دیدگاه

پس به امید خدا بشینیم واسه کنکور پزشکی بخونیم

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,035
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    DannyGig
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176