رفتن به مطلب

نزدیک بودن زمان تناوب مودهای اول و دوم ؟!

اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سلام مهندسین عزیز

سازه ای رو تحت تحلیل تاریخچه زمانی قرار دادم و زمان تناوب ها در مود اول و دوم رو بررسی کردم که متوجه شدم مود اول و دوم بسیار بسیار به هم نزدیک هستن. میخواستم بدونم دلیلش چی هست و چه نتیجه ای میشه از این موضوع گرفت

سوال بعدی هم اینه که همون سازه قبلی رو کاهش سختی دادم و مجددا مودها رو بررسی کردم. در این حالت مود اول طبیعتا بیشتر از حالت با سختی بیشتر شد، اما مود دوم تقریبا برابر با حالت اول شد. یعنی انگار کاهش سختی در سازه تاثیری در مود دوم نداشت. این رو هم میخواستم بدونم چه چیزی میشه ازش برداشت کرد. ممنون

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهندسین عزیزم داره 1 هفته میشه از ایجاد تاپیک. من که میدونم جوابش رو میدونین. مارو بی نصیب نزارین. زکات العلم نشروا  :)  :)  :)  :)  :D

لینک به دیدگاه

سلام. اگه بیشتر در مورد ابعاد سازتون توضیح میدادین بهتر میشد نظر داد. در هر صورت:

۱- اگه سازه تقریبا مربع شکل باشه و سختی ستونها و تیرها در دو راستا تقریبا یکی باشه،‌ میتونه مود اول (مثلا در راستای X) و مود دوم (راستای Y) به هم نزدیک باشه. البته میتونه مود پیچشی هم داشته باشه.

۲- سختی کل سازه رو تغییر دادین؟ یا سختی در یک جهت رو؟

سوالتون یکم گنگه. اگه توقع جواب مناسب دارین باید سوال رو درست و حسابی بپرسید. مثلا شما میگید که من همون سازه رو کاهش سختی دادم. باید دقیقتر بگید چطور این کار رو انجام دادین.

البته من که بار اوله که سوال شما رو می بینم.

یا علی

لینک به دیدگاه

سلام. اگه بیشتر در مورد ابعاد سازتون توضیح میدادین بهتر میشد نظر داد. در هر صورت:

۱- اگه سازه تقریبا مربع شکل باشه و سختی ستونها و تیرها در دو راستا تقریبا یکی باشه،‌ میتونه مود اول (مثلا در راستای X) و مود دوم (راستای Y) به هم نزدیک باشه. البته میتونه مود پیچشی هم داشته باشه.

۲- سختی کل سازه رو تغییر دادین؟ یا سختی در یک جهت رو؟

سوالتون یکم گنگه. اگه توقع جواب مناسب دارین باید سوال رو درست و حسابی بپرسید. مثلا شما میگید که من همون سازه رو کاهش سختی دادم. باید دقیقتر بگید چطور این کار رو انجام دادین.

البته من که بار اوله که سوال شما رو می بینم.

یا علی

سلام. ممنون از توجهتون

سختی رو فقط در یک جهت تغییر دادم. یعنی تعداد دهانه ها را افزایش دادم که باعث شد مساحت دیوار برشی در دهانه های کنار کم بشه. در مدل هایی که جهت x و y دقیقا سختی برابر دارن زمان تناوب مود اول و دوم تقریبا برابر میشه.

در مدل های بعدی که سختی رو در یک جهت کم کردم، مود زمان تناوب مود اول زیاد شد که طبیعیه. اما برای مود دوم زمان تناوب تغییری نکرد. این رو میخواستم بدونم چه دلیلی داره. ممنون

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

سلام معنی مد ارتعاشی چی هست؟

لینک به دیدگاه

..

که سلام معنی مد ارتعاشی چی هست؟

اگر بخوایم به صورت ملموس بگیم همون لفظی که در محاوره روزانه استفاده میشه در مورد ساختمان هم هست. مود یعنی تمایل ساختمان به حالت خاصی درآمدن و مود اول مودی است که ساختمان تمایل بیشتری دارد که به این شکل ارتعاش کند. مثل اینکه میگویند طرف رو اگر ول کنیم فقط میخوابه یعنی مود خواب داره یا فقط مطالعه میکنه یعنی مود مطالعه مود اولش هست، گرچند تمایل به کارهای دیگه هم داره (مودهای بالاتر) ولی برای اینکه مثلا نخوابه (مود اول!) و بره ورزش کنه (مود دوم یا شایدم دهم!) باید شما انرژی زیادی خرجش کنید تا راضی بشه. ساختمان هم دقیقا همینطور هست. مودهای بالاتر انرژی بیشتری برای ارتعاش نیاز دارند و به همین دلیل تمایل ساختمان ارتعاش در مود اول هست مگر اینکه تحت نیروی خاصی مجبور شود در مودهای دیگه هم نوسان کنه. امیدوارم تونسته باشم مفهوم  رو برسونم.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام. ممنون از توجهتون

سختی رو فقط در یک جهت تغییر دادم. یعنی تعداد دهانه ها را افزایش دادم که باعث شد مساحت دیوار برشی در دهانه های کنار کم بشه. در مدل هایی که جهت x و y دقیقا سختی برابر دارن زمان تناوب مود اول و دوم تقریبا برابر میشه.

در مدل های بعدی که سختی رو در یک جهت کم کردم، مود زمان تناوب مود اول زیاد شد که طبیعیه. اما برای مود دوم زمان تناوب تغییری نکرد. این رو میخواستم بدونم چه دلیلی داره. ممنون

سلام اگه میشه شکل سازه و مودهای مورد نظر و نیز روش مودها را نیز بفرمائید.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,100
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    Bradleynib
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176