رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

با سلام خدمت مهندسین عزیز

در رابطه با نحوه همپایه کردن برش دینامیکی با برش استاتیکی مطالبی رو در تاپیک های مختلف مشاهده کردم ولی دررابطه با همپایه کردن، زمانی که به جای ترکیب بار 100- 30 از اعمال بار دینایکی با زوایایی با اختلاف 15 درجه (0،15،30 و....) استفاده می کنیم، هنوزبرای من جای سوال وجود داره که ممنون می شم راهنمایی کنید.

تو عکس زیر روش متداول همپایه کردن رو برای بار دینامیکی با زاویه صفر (که در کتاب آقای جعفری هم ازهمین روش استفاده شده) مشاهده می کنید.حال برای همپایه کردن بارهای طیفی سایر زوایا، پس از به دست آوردن برآیند مولفه های X و Y ناشی از ترکیب بار طیفی، باید آن را با چه برشی همپایه کنیم (منظور بارهای استاتیکی است)؟

ممنون

4e0q_iransaze.jpg

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 2 ماه بعد...

با سلام من هم دقیقا چنین سوالی دارم. البته با پرسوجوهایی که کردم گفته شد که ابتدا باید مقدار برش پایه در زاویه مورد نظر را بیابیم، یعنی اگر میخواهیم SP15 را همپایه کنیم باید مقدار برش پایه استاتیکی را در زاویه 15 درجه بیابیم(البته در صورتی که برش پایه در جهت Xو Y متفاوت باشد این کار لازم است، در غیر این صورت کار راحتتر بوده و از برش پایه موجود برای تمام زوایا استفاده می کنیم.) و با استفاده از دو روش Aو B ضریب همپایگی را بیابیم. در شکل زیر روش بدست آوردن برش استاتیکی راستای مورد نظر و همچنین روش های Aو B مشاهده می شود. اما با بررسی هایی که کردم مشاهده شد که از روش های Aو B جواب های متفاوتی حاصل می شودکه بسته به زاویه مورد بررسی دارای اختلاف کم یا زیاد با یکدیگر هستند. دیگر اینکه اساسا ایجاد یک رابطه خطی بین برش پایه استاتیکی راستای X و Y کار صحیحی می باشد یا خیر؟ ممنون از تمام دوستان لطفا ایرادات این روش را بررسی کنید یا روش جایگزینی ارائه دهید.

post-1307-0-17847400-1451470762_thumb.png

لینک به دیدگاه

• Administrators

به نظرم این روش برای تحلیل دینامیکی خطی اگر ضریب رفتار دو جهت و به تبع آن برش پایه متفاوت باشد دارای ابهام است چون مشخص نیست که باید با کدام برش پایه همپایه شود ولی اگر برش پایه  دو جهت یکسان باشد میتوان به راحتی بر اساس برش پایه دینامیکی به دست امده از روش جذر مجموع مربعات ضریب همپایه سازی را به دست اورد

لینک به دیدگاه

با سلام. مشکل دقیقا همینجاست. زمانی که برش پایه ها متفاوت است چه باید کرد؟ 

یک سوال دیگر بنده هم درمورد تعیین زاویه بحرانی از میان تمام زوایای Spec ها می باشد.برای این کار من تمام Specهای 0 تا 175 درجه را به نرم افزار معرفی کردم و در آنها تنها U1 را با ضریب 1 تعریف کردم که زوایای هر کدام از Spec ها به ترتیب افزایش داده شد. سپس خروجی های این 36 پاسخ را گرفتم و با روش جذر مربعات برای هرکدام عددی بدست آوردم و درنهایت این اعداد را با زوایای متناظرشان در یک نمودار رسم کردم و مقدار بیشینه و کمینه را به عنوان زوایای بحرانی در نظر گرفتم. و طراحی سازه را بر اساس این دو Spec ادامه دادم. ( البته لازم است پس از رفع ابهام از نحوه همپایه کردن، این Spec ها را همپایه کنم). آیا کار بنده صحیح بوده است؟ با تشکر 

post-1307-0-63538000-1451475834_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

همکار گرامی

حداقل برای من، مبنای تئوری این روش (دوران طیف)، مشخص نیست. مقالات بسیار معتبر نظیر مقالات Lopez(که بیشترین تحقیقات در این موضوع از کارهای ایشان است) و از جمله این مقاله بسیار مهم، هیچکدام این روش را توصیه یا بررسی نکرده اند. دقیق ترین روش برای ترکیب مولفه ها روش CQC3 می باشد و بعد همین روش 100-30 است. دوران یک طیف، به لحاظ مفهومی تنها بحرانی ترین راستا را مشخص می کند (و نه چیزی بیشتر) و به هیچ وجه لزوم ترکیب مولفه ها در دو راستا را از میان نمی برد(مگر اینکه همزمان یک طیف کامل و عمود برآن درصدی از طیف کامل دوران داده شود). به نظرم استفاده از همین روش 100-30، درست تر است زیرا حداقل مبنای تئوری مشخصی دارد.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

با سلام و درود
یک سوالی دارم از جناب مهندس جعفری در کتابشون در صفحه 800 از سازه های فولادی
در قسمت تحلیل دینایمیک به نظر میرسه اشتباه تایپی وجود داره ؟؟؟

لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید :

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,105
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    Eldonkah
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• mohsen6176

mohsen6176 0

Members
    • ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt