رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

دست مایه خنده

واقعا واسه شما متاسفم

این حرکت ها و حرف ها واسه جامعه مهندسین مایه ننگه

جایگاه اخلاق که هیچ

جایگاه درست حرف زدن و رفتار کردن رو باید به جامعه مهندسین آموخت

به امید روزای خوب :)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• تعداد پاسخ 62
  • زمان ایجاد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

پست های محبوب

Engmohammad

سوال 21 : در اینجا مقدار حداقل آرماتور مثبت ،مقدار حداکثر دو مقدار حداقل می باشد (در واقع طراح این ارماتور را خواسته) . یک مقدار حداقل همان مقدار حداقل رایج برای قاب خمشی معمولی می باشد (fy/1.4 و ...) و یک مقدار حداقل نیز از برابر قرار دادن مقاومت خمشی مثبت انتهای تیر با یک - سوم مقاومت خمشی منفی حاصل میشه (مخصوص شکل پذیری متوسط). این سوال هیچ مشکلی نداره و دو اقایون دکتر درست جواب داده اند.   سوال 57 : مشابه این سوال در دوره های پیش داده شده. باید مجموع بار مرده و زنده را در نظر بگیرید. همچین

farbodkhani

سلام به پيوست سوالات سري C آزمون محاسبات قابل دانلود ميباشد .    به همراه فايل پاسخنامه تشريحي دكتر حسين زاده سوالات 1 تا 30   در گروه زير هم سوالات را بررسي ميكنيم .   Hidden Content Give reaction or reply to this topic to see the hidden content. --------------------   سوالات و کلید رسمی : Hidden Content Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

admin

پاسخ تشریحی آزمون محاسبات نظام مهندسی شهریور 95 تهیه شده توسط گروه آموزشی جهش Hidden Content Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.   Hidden Content Give reaction or reply to this topic to see the hidden content. Hidden Content Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

تصاویر ارسال شده

آقای مهندس mohammad:

من نمیدونم بعد از چند دوره امتحان دادن با نمره 61 قبول شدید.فقط بخاطر حرف شما میخوام نظر بدم نه به خاطر اینکه نمره ام را بگم.من اولین باری که امتحان دادم با نمره 86 قبول شدم ولی هیچگاه به خودم اجازه ندادم بقیه را تمسخر کنم.شاید آدم فوق العاده باسوادی باشید و شاید شما خوب میتوانید ذهن طراح را بخونید ما ادب هم یک طرف قضیه هستش.قبول شدن با نمره 61 یا 86 هنر نیستوهنر هرکس به شعور و فهمش هستش.اگه دنبال خنده میگردید همون فیلمهای مهران مدیری براتون خوبه.اینجا خنده بازار نیست.هرکس چیزی را که به نظرش اشتباه هست می گوید و این حق طبیعی هرکسی هست و لزومی به اعمال نظر تمسخرآمیز شما ندارد.تو امتحان سال قبل هم شما چنین صحبتهای داشتید که یکی مثل خودتون با لحن خودتون جوابتون را داد ولی متاسفانه باز شما دنبال کار خود هستید.کسانی که اینجا نظر میدهند دارای فهم و شعور هستند و شما را نمیدانم............

لینک به دیدگاه

آقای مهندس mohammad:

من نمیدونم بعد از چند دوره امتحان دادن با نمره 61 قبول شدید.فقط بخاطر حرف شما میخوام نظر بدم نه به خاطر اینکه نمره ام را بگم.من اولین باری که امتحان دادم با نمره 86 قبول شدم ولی هیچگاه به خودم اجازه ندادم بقیه را تمسخر کنم.شاید آدم فوق العاده باسوادی باشید و شاید شما خوب میتوانید ذهن طراح را بخونید ما ادب هم یک طرف قضیه هستش.قبول شدن با نمره 61 یا 86 هنر نیستوهنر هرکس به شعور و فهمش هستش.اگه دنبال خنده میگردید همون فیلمهای مهران مدیری براتون خوبه.اینجا خنده بازار نیست.هرکس چیزی را که به نظرش اشتباه هست می گوید و این حق طبیعی هرکسی هست و لزومی به اعمال نظر تمسخرآمیز شما ندارد.تو امتحان سال قبل هم شما چنین صحبتهای داشتید که یکی مثل خودتون با لحن خودتون جوابتون را داد ولی متاسفانه باز شما دنبال کار خود هستید.کسانی که اینجا نظر میدهند دارای فهم و شعور هستند و شما را نمیدانم............

من بار اول قبول شدم. کارشناسی خواجه نصیر و ارشد علم و صنعت هستم. تا الان هم طراحی چندین پروژه در کشور قزاقستان (فروشگاه زنجیره ای) بر عهده داشته ام. بله من برام جالب و خنده دار هست که لیسانس مملکت بلد نیست با قانون دست راست جهات لنگر مثبت و منفی را تشخیص دهد. یا میگه چرا طراح نگفته از وزن پایه باید صرفنظر بشه یا نه و ... خوب برای رفع خستگی به اینها نخندم به کی بخندم؟

آقای مهندس mohammad:

عکس کارنامه خودتون رو منتشر کنید من هم بلافاصله منتشر میکنم. دروغ میگید.

لینک به دیدگاه

خواهش ميكنم دوستان اين بحث‌هاي خارج از موضوع را تمام كنيد  ، سودي ندارد

منتظر كليد سوالات باشيد

لینک به دیدگاه

آقای مهندس mohammad:

من بار اول قبول شدم. کارشناسی خواجه نصیر و ارشد علم و صنعت هستم. تا الان هم طراحی چندین پروژه در کشور قزاقستان (فروشگاه زنجیره ای) بر عهده داشته ام. بله من برام جالب و خنده دار هست که لیسانس مملکت بلد نیست با قانون دست راست جهات لنگر مثبت و منفی را تشخیص دهد. یا میگه چرا طراح نگفته از وزن پایه باید صرفنظر بشه یا نه و ... خوب برای رفع خستگی به اینها نخندم به کی بخندم؟

آقای مهندس mohammad:

عکس کارنامه خودتون رو منتشر کنید من هم بلافاصله منتشر میکنم. دروغ میگید.

مشکل مملکت ما این هست که هر کس از هر جای مسخره ای مدرک میگیره و ادعای فهم و سوادش میشه و بالاخره بعد از چند دوره در این ازمون های مسخره هم قبول میشه. ولی اخرش چی؟ هیچی یه مهندس که اگر بتونه نون شبش در بیاره هنر کرده.

لینک به دیدگاه

3drw_21.jpg

لینک به دیدگاه

3drw_21.jpg

محل تحصيل : دارغوز آباد

حالا تا صبح بخند

خوش به حالت مهندس. لطفا راهنمایی کنید تا ما هم بتونیم نمره بالا بیاریم.

لینک به دیدگاه

سلام مهندس ببخشيد كه در حاشيه دير جوابتون را دادم .

بايد مباحث را بفهميد . براي فهميدن بايد مطالعه كنيد . يا كلاس برويد من كلاس نرفتم اما مطالعه بسيار زيادي داشتم و هنوز هم در حال مطالعه هستم . 

اول ميگفتم نميتونم بخونم چون بچه دارم و مشكلات دارم و وقت ندارم اما الان در كنار همه اونها مطالعه ميكنم . 

در اين آزمون چند سوال حذف شد كه به نمره من كمك قابل توجهي كرد . چندبار هم رد شده بودم .

لینک به دیدگاه

سلام مهندس ببخشيد كه در حاشيه دير جوابتون را دادم .

بايد مباحث را بفهميد . براي فهميدن بايد مطالعه كنيد . يا كلاس برويد من كلاس نرفتم اما مطالعه بسيار زيادي داشتم و هنوز هم در حال مطالعه هستم . 

اول ميگفتم نميتونم بخونم چون بچه دارم و مشكلات دارم و وقت ندارم اما الان در كنار همه اونها مطالعه ميكنم . 

در اين آزمون چند سوال حذف شد كه به نمره من كمك قابل توجهي كرد . چندبار هم رد شده بودم .

سلام

ممنون مهندس بنده دوره قبل با 45 رد شدم. این دور هم شرکت کردم و احتمال 50 درصد قبول بشم. متاسفانه از بهمن ماه 94 زمان آزمون شده 240 دقیقه و در کنار اون سوالات سخت تر شده. مثلا حجم سوال را زیاد کردن به گونه ای که بعضی سوالات 7 خط فقط فقط صورت سوال است.

لینک به دیدگاه

در نمره 50 يك تست 2تا 3 نمره فرق داره . در نمره بالاي 80 يك تست فرق چنداني نداره

من يك دوره كه رد شدم با يك تستي كه اگر درست ميزدم ميشدم 52 ولي 48.5 و 49 شدم .

مشكل من كه رد شدم بيشتر روحي و فشارو استرس آزمون بود . كاري كه در اين آزمون كردم از عصر پنج شنبه بي خيال آزمون شدم و رفتيم با خانواده بيزون و تا قبل خواب هم تمام صحبت و خاطرات بود و من واقعا فراموش كرده بودم كه صبح آزمون دارم . صبح هم فكرم را به خاطرات قبل و شب قبل دادم و آزمون را خوب شروع كردم اين خيلي مهم است .

سوالات سخت نيستند ولي چون ما برخي از آنها را تا بحال نشنيده‌ايم و تسلط نداريم سخت به نظر ما ميرسند . اين جمله خوبي است : در روزي كه توداري ضرر ميكني افراد زيادي دارند سود ميكنند . درآزموني كه تو رد ميشوي افراد زيادي قبول ميشوند چرا تو جزو قبولي‌ها نباشي ؟؟؟ لذا اگر مطالعه كني و بر جلسه مسلط بشي بدون استرس حتما قبول هستي .

شما ان‌شاءالله قبول ميشويد . نمره هيچ تفاوتي ندارد 50 يا 100 . محاسب خوب بودن ربطي به نمره اين آزمون ندارد .

راستي ياد گرفتن ايتبز بصورت حرفه‌اي و كاربردي در آزمون محاسبات كمك خوبي ميكند و با خيلي از سخت‌ترين مسائل آشنا ميشويد .

لینک به دیدگاه

مهندس فربد خانی تبریک ویژه میگم بهتون.

دوستان این چه لحن حرف زدن با همکارتان است؟یعنی چی عقده ای؟خب بنده خدا حق نداره انتقاد کنه؟من به هیچ وجه کار دوستمون رو تایید نمیکنم شاید بهتر بود با لحن ملایمتری منظورشون رو میرسوندن ولی اخه چطور به خودتون اجازه میدین به یه نفر بگین عقده ای؟تو کدوم شغلی به هم صنف خودشون اینچنین توهین میکنن؟

لینک به دیدگاه

ممنون مهندس عزيز اون بحث ديگه تمام شد . :)

لینک به دیدگاه

mohasebat.png

بدون شرح تنها

دوستان توجه داشته باشید در ازمونی در این سطح طراح نباید فرض را به فرض شما بگذارد

و فرض طراح برای در نظر گرفتن وزن ناچیز پایه باید در صورت سوال به طور واضح کما فی السابق اعلام می گردید

توجه داشته باشید در ازمون های گذشته طراح همیشه این فرض را به درست اعلام میکرد

به اداعای عجیب ان کاربر توجه نفرمایید و به دنباله عدالت باشید

توجه داشته باشید که حذف این سوالات که ناشی از غفلت طراح می باشد می تواند کمک شایانی به شما کند.

دوستان توجه داشته باشید طراحان سکوت شما را دوست دارند

اگر کوچکترین شکی به سوالی دارین حتما اقدام نمایید و با یک صدا شدن در مهلت اعتراض همگی اعتراض خود را ثبت کنید

تماس های وقت و ناوقت شما به دفتر می تواند کمک شایانی نماید تا دوستان طراح بدانند که طراحی ازمون قشر مهندس از حساسیت بالایی برخوردار می باشد و نیاز به دقت فراوان و استفاده از معیارهای صحیح در طراحی سوالات ازمون دارد

لینک به دیدگاه

mohasebat.png

بدون شرح تنها

دوستان توجه داشته باشید در ازمونی در این سطح طراح نباید فرض را به فرض شما بگذارد

و فرض طراح برای در نظر گرفتن وزن ناچیز پایه باید در صورت سوال به طور واضح کما فی السابق اعلام می گردید

توجه داشته باشید در ازمون های گذشته طراح همیشه این فرض را به درست اعلام میکرد

به اداعای عجیب ان کاربر توجه نفرمایید و به دنباله عدالت باشید

توجه داشته باشید که حذف این سوالات که ناشی از غفلت طراح می باشد می تواند کمک شایانی به شما کند.

دوستان توجه داشته باشید طراحان سکوت شما را دوست دارند

اگر کوچکترین شکی به سوالی دارین حتما اقدام نمایید و با یک صدا شدن در مهلت اعتراض همگی اعتراض خود را ثبت کنید

تماس های وقت و ناوقت شما به دفتر می تواند کمک شایانی نماید تا دوستان طراح بدانند که طراحی ازمون قشر مهندس از حساسیت بالایی برخوردار می باشد و نیاز به دقت فراوان و استفاده از معیارهای صحیح در طراحی سوالات ازمون دارد

کاملا نظر شما درست است 

لینک به دیدگاه

مهندس فربد خانی بهت تبریک میگم بابت این نمره خوبی که تو امتحان محاسبات کسب کردی میدونم خیلی سخته وقتی متاهل باشی و درس بخونی و کار کنی من سالها پیش محاسباتمو گرفتم.

این دوست عزیزمون مهندس محمد هم که بار علمی خوبی دارند امیدوارم بدونن که دست بالا دست بسیاره و هنوز در ابتدای راه هستید اما بهر حال برات ارزوی موفقیت دارم

لینک به دیدگاه

سلام ممنون . اميدوارم شما و همه دوستان موفق و مويد باشيد .

ايشان هم متوجه بشوند كه هيچ چيزي بالاتر از دوستي و احترام بين جامعه مهندسي نيست .

لینک به دیدگاه

سوالات با كليد اوليه اعلام شد واز لينك زير قابل دانلود است .

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

به نظر من سوالات 4 و 18 و 33 و 50  از سري A اشكال دارند .

در سوال 4 با توجه به اينكه ساختمان با اهميت متوسط و كمتر از هشت طبقه است  كنترل مورد سوال اصلا نياز نيست .

در سوال 18 عرض ديوار مصالح بنايي : در اين مورد هيچ جا اجازه داده نشده كه عرض كلاف قائم ها را جزو طول ديوار محسوب كنيم . از طرفي گفته ابعاد كلاف به اندازه ضخامت ديوار فرض شود و از طرفي اندازه‌ها آكس تا آكس است و بايد براي مساحت عرض يك كلاف هم به طول و هم به عرض ساختمان اضافه شود كه با اين توضيحات گزينه صحيح نيست وجود ندارد .

در سوال 33 طول ميلگرد قلابدار در م 9 تعريف شده است طول اضافي به شعاع خم به علاوه قطر ميلگرد كه بايد 3في براي شعاع خم و 1في براي قطر ميلگرد هم منظور شود كه گزينه صحيح وجود ندارد .

در سوال 50 مشخصا مقدار نسبت مقاومت برشي اسمي اين پيچ (در حالت تحت اثر مشترك كشش و برش)يعني F'nv.Anb به تنش كششي نهايي آن (باز هم حالت همزماني) يعني  Q.F'nt.Anb خواسته شده است و اطلاعات مسئله براي پاسخ به آن كامل نيست .

سوال 51 هم كه خودشان حذف كرده‌اند . مقدار نيروي برشي بست ستون را

حل سوال 18 سري A و حل سوال 33

post-760-0-83486600-1474795575_thumb.jpg

post-760-0-53264400-1474796883_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوستانی که به کلید آزمون محاسبات اعتراض دارن لطفا به این گروه مراجعه کنن

Hidden Content

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت مهندسان محترم

موارد زیر در خصوص کلید اولیه سوالات به نظر من مطرحه خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

شماره سوال:45

تبا توجه به اینکه پاسخ صحیح uAn 0.29 fمی باشد و در جواب n Aحذف شده است ممکن است امتحان دهنده فرضی را برای n Aانجام داده و به پاسخ نرسد. دقیقا این مورد برای من پیش آمد و علی رغم صرف وقت زیاد پاسخ را نیافتم. به هر حال پاسخ سوال کامل نیست و سوال ایراد دارد.

شماره سوال:57

بنده در جایی از آیین نامه 2800 ندیده ام که ضریب نامعینی به زلزله قایم تعلق نمیگیرد. بنابراین گزینه 2 و3 هر دو صحیح می باشد.

شماره سوال:59

طراحی یعنی در نظر گرفتن ایمنی و اقتصاد تواما. با در نظر گرفتن ایمنی صرف گزینه 4 پاسخ صحیح می باشد و با در نظر گرفتن اقتصاد نزدیکترین  ضریب برش پایه به  ضریب برش پایه سوال(گزینه 2) پاسخ سوال می باشد. بنابراین سوال مبهم بوده و حتما باید اینگونه مطرح می شد:

در کدام شرایط به صورت محافظه کارانه میتوان از طراحی این سازه استفاده نمود.

با توجه به نکات ریزی که در آزمون محاسبات مطرح می گردد بایستی در صورت سوال دقت بیشتری صرف گردد گه از آن سو برداشت نگردد.

از دید من هر دو گزینه 2 و4 پاسخ این سوال می باشد.

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت مهندسان محترم

موارد زیر در خصوص کلید اولیه سوالات به نظر من مطرحه خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

شماره سوال:45

تبا توجه به اینکه پاسخ صحیح uAn 0.29 fمی باشد و در جواب n Aحذف شده است ممکن است امتحان دهنده فرضی را برای n Aانجام داده و به پاسخ نرسد. دقیقا این مورد برای من پیش آمد و علی رغم صرف وقت زیاد پاسخ را نیافتم. به هر حال پاسخ سوال کامل نیست و سوال ایراد دارد.

شماره سوال:57

بنده در جایی از آیین نامه 2800 ندیده ام که ضریب نامعینی به زلزله قایم تعلق نمیگیرد. بنابراین گزینه 2 و3 هر دو صحیح می باشد.

طراحی یعنی در نظر گرفتن ایمنی و اقتصاد تواما. با در نظر گرفتن ایمنی صرف گزینه 4 پاسخ صحیح می باشد و با در نظر گرفتن اقتصاد نزدیکترین  ضریب برش پایه به  ضریب برش پایه سوال(گزینه 2) پاسخ سوال می باشد. بنابراین سوال مبهم بوده و حتما باید اینگونه مطرح می شد:

با توجه به نکات ریزی که در آزمون محاسبات مطرح می گردد بایستی در صورت سوال دقت بیشتری صرف گردد گه از آن سو برداشت نگردد.

شما برید بند 3-3-2-1 ببینید .در این بند نوشته ضریب نامعینی باید به بار جانبی زلزله اعمال بشه .به نظر شما بار قائم زلزله بار جانبی محسوب میشه.مسلما خیر.پس این سوال مشکلی نداره.

لینک به دیدگاه

• Administrators

در بند 3-3-2-1 صراحتاً اشاره شده است که ضریب نامعینی باید در بار جانبی زلزله اعمال شود و تبعاً همانطور که دوستمان هم در بالا اشاره کرده است شامل بار قائم زلزله نخواهد شد

این سوال همان گزینه 4 صحیح است. یعنی باید گزینه ای مورد استفاده قرار گیرد که ضریب زلزله آن از ضریب زلزله سازه طرح شده کمتر باشد که تنها گزینه 4 این وضعیت را دارد. اگر دو گزینه بود که هر دو ضریب زلزله کمتری داشتند باید مقدار نزدیکتر به سازه اصلی انتخاب میشد ولی در اینجا فقط گزینه 4 این وضعیت را دارد. گزینه دو نمیتواند صحیح باشد چون هر چند فاصله کمتری بین ضریب زلزله آن با سازه اصلی هست ولی همین که اندکی ضریب زلزله بیشتر است کافیست که در مناسب بودن طرح سازه اولیه برای شرایط آن سازه شک کرد.

لینک به دیدگاه

سلام

امروز چهارشنبه 7 مهر آخرین فرصت ارسال اعتراض

متن اعتراض به سوالات 1-4-45-60

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان ...
بد نیست قبل از آزمون نظام یه نگاهی به اصلاحیه اسفند 1394 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بندازین...
 داشتن برگه پایان خدمت الزامی است...

Hidden Content

لینک به دیدگاه

سوال 60 مشکلی نداره و کاملا استاندارد می باشد و دکتر حقگو اشتباه پاسخ دادند .

در مورد سوال 60( طیف ویژه ساختگاه) باید عرض کنم این سوال هیچ مشکلی نداره و حل اقای حسین زاده کاملا درسته. چرا ؟
در ابتدا باید عرض کنم طیف طرح استاندارد یک طیفی کلی برای همه مناطق کشور می باشد که از حاصلضرب ضریب بازتاب در نسبت شتاب مبنای طرح در ضریب اهمیت ساختمان در عکس ضریب رفتار حاصل می شود. یعنی برای تهیه این طیف بسته به محل احداث ساختمان نسبت شتاب مبنای خاص آن منطقه در نظر گرفته میشه.

اما طیف طرح ویژه ساختگاه برای یک منطقه خاص و با استفاده از رکوردهای زلزله های اتفاق افتاده در آن منطقه رسم شده و خودبه خود در آن اثرات ضریب بازتاب و نسبت شتاب مبنای طرح، نوع خاک و ... دیده شده و اصولا نیازی به استفاده مجدد از مقادیر B و A موجود در2800 در ان نیست و برای محاسبه برش پایه ساختمان با استفاده از آن کافیست با توجه به زمان تناوب مورد نظر و قرائت شتاب طیفی نسبت به شتاب جاذبه، مقدار حاصل را فقط در ضریب اهمیت ساختمان و عکس ضریب رفتار ضرب کنیم. اگر درس زلزله را در کارشناسی پاس کرده باشید حتما این موارد را به شما گوشزد کرده کرده اند. در واقع مقدار روی نمودار همان حاصلضرب A در B طیف طرح استاندارد می باشد.
واقعا جای تعجب است چطور دکتر حقگو به این نکات توجه نکرده اند و موجب سردرگمی دوستان شده اند؟

اگر توضیحات قانع کننده نیست این توضیحات نیز به دقت مطالعه کنید (بچه ها هدف یادگیری می باشد نه مچ گیری. من خودم هم خیلی از نظرات دوستان استفاده میکنم) :

طیف ویژه ساختگاه چیست و تفاوت آن با طیف استاندارد آیین نامه چیست؟

طیف ویژه ساختگاه مربوط به یک منطقه خاص برای طرح یک سازه و یا مجموعه ای از سازه ها در همان منطقه است در حالی که طیف استاندارد (AB(t)I/R) یک طیف کلی برای کل کشور هستش و از نرم کردن طیفهای شتاب زلزله های بسیار زیادی که در سطح کشور اتفاق افتاده بدست آمده است.

چرا به طیف ویژه ساختگاه نیاز داریم؟

به طور کلی ضرورتهای اقتصادی و طراحی سازه ای دقیقتر بر اساس شرایط خاص منطقه و یا اهمیت یک سازه خاص (مثلا برای پلهای مهم تهیه طیف ساختگاه الزامی هستش). ولی به هر حال آیین نامه استفاده از طیف ویژه ساختگاهی که از دو سوم طیف استاندارد کمتر باشد را نمی دهد (یعنی طیف ساختگاه حداکثر 33% می تواند از طیف استاندارد کمتر باشد) .

از طیف ویژه ساختگاه چه اطلاعات و مفاهیمی را می توان استخراج کرد؟ و کاربرد طیف ویژه ساختگاه چیست؟
همان اطلاعاتی که از یک طیف شتاب میشه استخراج کرد. همانطوری که میدونید یک طیف خاص برای یک زلزله خاص به این صورت ترسیم میشه که یک سازه یکدرجه آزادی با دوره تناوب زمانی مشخص را با میرایی 5% تحت این شتاب آنالیز دینامیکی تاریخچه زمانی می کنند و حداکثر قدر مطلق پاسخ دینامیکی سازه را پیدا میکنن که با این کار یک نقطه از این طیف زلزله بدست میاد (محور x زمان تناوب سازه و محور y حداکثر پاسخ دینامیکی). حالا اگه به ازای زمان تناوبهای مختلف سازه یک درجه آزادی تحت این زلزله حداکثر پاسخ ها بدست بیاد نقاط مختلفی از این طیف هم بدست میاد که با وصل کردن این نقاط طیف اون زلزله تهیه میشه حالا اگه حداکثر پاسخ شتاب باشه بهش طیف شتاب می گن اگه تغییر مکان باشه بهش طیف تغییر مکان میگن و... (واسه ترسیم طیف زلزله ها به راحتی میتونید از نرم افزار SeismoSignal استفاده کنید و یا با نوشتن چند خط کد در متلب و با استفاده از روشی مثه نیومارک -برای حل معادله دیفرانسیل دینامیکی- این کار رو انجام بدید).

این نحوه ترسیم طیف شتاب واسه یک زلزله بود. حالا اگه اطلاعات از شتابنگاشتهای مختلف منطقه طی سالیان مختلف رو در یک دستگاه مختصات رسم کرده و یک منحنی نرم شده که از حداکثر مقادیر طیف بیشتر است را رسم کنیم طیف ساختگاه اون منطقه بدست میاد.

کلا کاربرد طیف ساختگاه و یا طیف استاندارد در موارد زیر هستش:
1- تعیین ضریب برش پایه در تحلیل استاتیک خطی:
الف) در طیف استاندارد به صورت C=AB(t)I/R
ب) در طیف ساختگاه به صورت C=AccelerationSpetrum(t)*I/R

2- در تحلیل دینامیکی طیفی برای تعیین حداکثر پاسخ ها در مدهای مختلف

3- در تحلیلی دینامیکی تاریخچه زمانی (خطی یا غیر خطی) برای بدست آوردن ضریب مقیاس (Scale factor) شتاب

4- در تحلیل استاتیکی غیر خطی برای تعیین نقطه عملکرد سازه (Performance point) که از محل برخورد منحنی ظرفیت و طیف تقاضا (Demand) که همان طیف استاندارد یا ساختگاه هستش.
لینک به دیدگاه

• Administrators

سلام

امروز چهارشنبه 7 مهر آخرین فرصت ارسال اعتراض

متن اعتراض به سوالات 1-4-45-60

سوال شماره 60 گزینه 2 صحیح است و ابهامی ندارد

در این سوال مقدار حاصلضرب A.B میتواند از نمودار داده شده استخراج شود به شرطی که از 80 درصد مقدار متناظر از آیین نامه 2800 کمتر نگردد که در اینجا کمتر میشود و در نتیجه 80 درصد مقدار به دست آمده از آیین نامه 2800 ( با محاسبات عادی بدون طیف طرح ساختگاه) جایگزین میشود. این مقدار در I ضرب و بر Ru تقسیم میشود.

در سوال یک باید سه ترکیب بار در نظر گرفته شود:

1.4D

1.2D+1.6L

1.2D+L+E

توجه کنید که چون سازه در تهران ساخته شده است شامل اثر بار قائم زلزله است. با یک محاسبه ساده و ضریبدار کردن بار متمرکز به این خواهید رسید که بار بحرانی برابر 269.1 میشود و لنگر ناشی از آن نیز برابر 403.65 خواهد بود که البته در هیچ گزینه ای نیست ولی چون در صورت سوال اشاره به نزدیکترین جواب شده است همان گزینه دوم یعنی 411 صحیح خواهد بود و این سوال هم مشکلی ندارد

در مورد سوال 4 باید از بند 4-2-1-1 استفاده نمود. برش پایه وارد بر جز غیرسازه ای از رابطه 4-1 محاسبه میشود. در این رابطه چون سازه بر روی زمین نوع III در اصفهان با خطر زلزله متوسط بنا میشود مقدار S برابر 1.75 خواهد بود. مقدار Wp نیز که طبق صورت مساله برابر 4KN و ضریب اهمیت هم برابر یک است. ضریب A نیز برای اصفهان برابر 0.25 است. ضریب ap هم طبق جدول 4-1 برابر 2.5 ( قطعه طره ) و ضریب Rpu هم برابر 2.5 مطابق همین جدول خواهد بود. ( طبق صورت سوال قطعه مهارنشده و طره است). مقدار Z هم برابر فاصله تراز مبنا از مرکز ثقل عضو است که برابر 15 متر خواهد بود. H هم که تراز بام و برابر 14 متر خواهد بود. بر اساس مقادیر فوق برش وارد بر قطعه در محل مرکز ثقل برابر 3.45 خواهد بود که لنگر ناشی از ان نیز برابر همان 3.45 کیلونیوتن متر میشود. این مقدار در گزینه ها نیست ولی چون گفته شده حدوداً چقدر است باید سراغ نزدیکترین گزینه یعنی گزینه 4 با مقدار 3.3 رفت. پس این سوال نیز غلط نیست.

البته باید مقدار محاسبه شده با مقدار رابطه 4-2 نیز مقایسه شود که در اینجا کمتر نیست و البته نباید از مقدار رابطه 4-3 هم بیشتر باشد که در اینجا بیشتر نیست

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,028
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    jtaletvfxx
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176