رفتن به مطلب

تقاضای تحویل برابراصل کلیه مدارک تحصیلی و سجلی تنها برای یک عضویت در نظام مهندسی ؟!

پست های پیشنهاد شده

سلام

من برای عضویت تو نظام مهندسی  شهر محل سکونتم میخوام اقدام کنم

یکی از شرایط عضویت هم   تحویل کپی برابر اصل مدرک تحصیلی ؛کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی و.... هست که باید  ممهور به مهر دفتر اسناد رسمی باشه

حالا سوال من اینه که وقتی ما مدارک خودمون رو در دفاتر ثبت اسناد رسمی  برابر اصل میکنیم این مدارک  از نظر حقوقی دیگه تقریبا حکم مدارک اصلی رو دارند

سازمان نظام مهندسی برای چی و به چه مجوزی برای یه عضویت ساده که سالیانه هم با پرداخت حق عضویت تمدید میشه یه همچین کاری میکنه؟

اگه خدای ناکرده دانسته یا نادانسته سوء استفاده ای از مدارک  تحویلی و برابر اصل شده  ما بشه  و ما هم از اون بی خبر باشیم  اونوقت چی پیش میآد؟

قصد ایراد تهمت به کسی  رو ندارم ولی این موضوع برام واقعا گنگه و به نظرم اگه شک و شبه ایی برای نظام مهندسی راجع به مدارک اعضا وجود داره میتونه خیلی راحت با یه نامه نگاری ساده و الصاق تصویر مدرک ارائه شده توسط متقاضی ؛تصدیق یا عدم تصدیق اون مدرک رو از سازمان متبوع  یا دانشگاه یا ثبت احوال استعلام بگیره

ممنون میشم دوستان مطلع راهنمائی کنند که آیا انجام یه همچین کاری درسته و  آیا ریسکی توش هست یا نیست؟

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چطور می توانند از مدرک شما سو استفاده کنند؟

لینک به دیدگاه

چطور می توانند از مدرک شما سو استفاده کنند؟

چه سوء استفاده ای؟

شما فرض کن   مدارک سجلی و تحصیلیتون که توسط یه مرجع کاملا قانونی و حقوقی  مملکت  برابر اصل  شده  و تحویل اونها هم داده شده   "سهوا " و نه عمدا  مفقود بشه و بیوفته دست افراد شیادی  در خارج از سازمان اونوقت به نظر شما بودن این مدارک که برابر اصل هم هست و هیچ فرقی هم با اصل نداره  دست این افراد اذیتتون نمیکنه ؟ اونهم در زمانی که روح شما هم از این قضیه خبر نداره و ممکنه سالیانه سال  وبعد از وقوع اعمال مجرمانه  با اسم و مشخصات شما ؛ تبعاتش متوجه شما بشه  و شاید برای پیگیری موضوع دیگه کار از کار گذشته باشه

البته اگه مدارک کپی برابر اصل نبود و منفقود هم  میشد دیگه  کسی نمیتونست  استفاده یا سوء استفاده خاصی ازشون بکنه(یا کمی کارشو سخت می کرد ) و اگه   جایی هم میخواست اونها رو  ارائه بده حتما اصل اون مدرک رو مطالبه می کردند ولی مدارکی که کپی برابر اصل شده دیگه بحثش جداست

پس سوال من کماکان پابرجاست که  چرا  اونها کپی برابر اصل مدارک تحصیلی و شناسایی افراد رو مطالبه میکنند؟ که اون هم حتما باید توسط دفاتر اسناد رسمی مورد تایید سازمان ثبت وقوه قضائیه انجام بشه.

به نظر من 2 تا راهکار اصولی و آسان داره  :

1) می تونند خودشون مثل اغلب ادارات دیگر با رویت اصل و کپی مدارک نسبت به برابر اصل کردن آن اقدام کنند(به طور مثال کاری که بانکها هنگام پرداخت وامهای کلان خودشون  نسبت به کپی برابر اصل کردن مدارک  متقاضی توسط کارمند خودشون و با مهر کپی برابر اصل خودشون انجام میدند  و کسی رو روانه دفاتر اسناد رسمی نمیکنند و دیگه فکر نکنم از این مهمتر نمونه ای بشه پیدا کرد چون پای پرداخت  پول وسطه)

2)میتونند با یه نامه نگاری ساده با ادارات و سازمانهای مطبوع نسبت به استعلام اصالت مدارک متقاضی اقدام کنند وخیال دو طرف راحت بشه

هر چند اصل باید بر برائت افراد و اصالت اسناد باشه ولی ....

به هر حال این موضوع به نظر من ایراد حقوقی یا رویه ای داره و سازمان مجاز نیست یه همچین  روندی  رو برای یه عضویت ساده در پیش بگیره و تمام تلاش سازمان باید این باشه  که راههای سوء استفاده احتمالی و  البته سهوی (حتی با احتمال وقوع پایین ) از مدارک و سوابق اعضاء بسته بشه نه اینکه کاری بکنه که فردا هم پای خودش گیر بشه

البته طرح این موضوع صرفا از منظر دلسوزی و رعایت صرفه و صلاح طرفین  میباشد نه ایجاد شک و شبهه در روند خدمات سازمان

تعجبم از اینه که چراکسی تا به حال سوالی در این خصوص  به ذهنش نرسیده

بازم منتظر خواندن نظرات دوستان مطلع می مانم

لینک به دیدگاه

با سلام دوست عزیز

مشکلی پیش نمیاد ولی اگه خیلی حساس هستید روی مدارک قید بفرمایید جهت عضویت در  سازمان نظام مهندسی استان....

لینک به دیدگاه

فرض کنید از مدرک کپی برابر اصل شما در یک شرکت ساختمانی استفاده نمایند. به نظر من امکان ندارد، چون باید خود شما همیشه امضا کنید مدارک شرکت را. یعنی کارت ملی در دست داشته باشید و مثلا در دفترخانه امضا بزنید.

من فقط در مورد شهرستانها انتقاد دارم. مراکز استان یک بار کپی همه مدارک را می گیرند و عضو می کنند. بعد که پروانه گرفتی و خواستی در نظام مهندسی شهرستان خودت عضو بشی اونها باز هم ؛کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

یا کپی آنها را می خواهند!

بعضاً به نظر می رسد عده ای می خواهند بیوگرافی شما را بدانند برای اهداف خاصی ....

لینک به دیدگاه

فرض کنید از مدرک کپی برابر اصل شما در یک شرکت ساختمانی استفاده نمایند. به نظر من امکان ندارد، چون باید خود شما همیشه امضا کنید مدارک شرکت را. یعنی کارت ملی در دست داشته باشید و مثلا در دفترخانه امضا بزنید.

من فقط در مورد شهرستانها انتقاد دارم. مراکز استان یک بار کپی همه مدارک را می گیرند و عضو می کنند. بعد که پروانه گرفتی و خواستی در نظام مهندسی شهرستان خودت عضو بشی اونها باز هم ؛کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

یا کپی آنها را می خواهند!

بعضاً به نظر می رسد عده ای می خواهند بیوگرافی شما را بدانند برای اهداف خاصی ....

با قسمت اول عرایض شما زیاد موافق نیستم

ولی با قسمت دوم و بخش پایانی عرایضتان کاملا موافقم و حق با شماست

به مسائل زیادی میشه در همین راستا اشاره کرد ولی خوب همه ما میدونیم که بعضی مسائل رو نمیشه اینجا مطرح کرد ولی تا همین حد هم  که آگاهی  ایجاد بشه خودش  یک گام رو به جلو خواهد بود

ممنون از مشارکت همگی دوستان

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,100
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    MichaelMax
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176