رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

با سلام لطفا همه دوستان اگر میتونند کمک کنند همچنین از جناب مهندس جعفری استاد بزرگوار هم تقاضای رسیدگی دارم

چندی پیش جزوه فولاد 2اقای جعفری را با نام steel_j2در نت دیدیم یک سوال دارم از اتصال صلب و مثال حل شده

سوال:

چرا در قسمت تعیین ابعاد ورق روسری در ص 50جزوه با وجودی که گفته بر اساس فلز یا همون ورق بعد اومده rnرا برای جوش حساب کرده و مقادیر فلز را قرار داده ؟

اگر بر اساس فلز مادر انچام میشه که Rn=Fnbm*Abm میشه و دیگه اون ضریب 0.75 لازم نیست که مطابق جدول 10-2-9-3 مبحث 10هم همین گفته اونم مطابق بند بند 10-3-13-5 ضریب کاهش مقاومت میشه یک نه 0.9

من متوجه نشدم اگر اساتید یزرگوار لطف کنند راهنمایی کنند ممنونم

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• Administrators

البته دقیق متوجه منظور شما نشدم ولی درطراحی ورق روسری یک نیرو داریم که از تقسیم لنگر خمشی به ارتفاع تیر به دست می آید. این نیرو باید توسط ورق و جوشهای آن تحمل شود. در محل اتصال ورق کف گیری شکل به ستون این نیرو باید توسط جوش نقوذی منتقل شود. ظرفیت اسمی جوش نفوذی برابر ظرفیت ورق ضربدر ضریب بازرسی جوش است. در طراحی این قسمت اگر معیار را جوش قرار دهیم طبق ضوابط لرزه ای اتصالات از پیش تایید شده از نوع WFP باید ضریب کاهش مقاومت برابر 0.9 به کار ببریم و اگر معیار فلز پایه باشد باید ضریب کاهش مقاومت یک را به کار ببریم. این موضوع برای من مبهم است و در سری اول جزوه فولاد 2 آن را 0.9 فرض کردم ولی در سری های بعدی یک فرض کردم که فکر میکنم توی سایت هم باشد. هنوز بین 0.9 و یک در این مورد مردد هستم ولی حدسم اینست که چون معیار تعیین مقاومت جوش نفوذی، مقاومت فلز پایه بوده است و مقاومت جوش بیشتر از فلز پایه است ضریب 1 برای آن منطقی تر است. بعد از تعیین ابعاد مقطع در قسمت عریض با اعمال ضریب بازرسی جوش در عرض ورق در قسمت عریض به عرض ورق در قسمت باریک آن میرسیم که البته به دلیل مسایل اجرایی این عرض باید حدود سه سانتیمتر کمتر از عرض بال تیر باشد که اگر اینگونه نشد باید ضخامت ورق را افزایش و عرض آن را کاهش دهیم. بهتر است از همان ابتدا اول این عرض را فرض کنیم و بر اساس آن ضخامت ورق را به دست آوریم و با تقسیم عرض ورق به ضریب بازرسی عرض ورق در قسمت عریض آن را به دست آوریم. تعیین طول ورق هم بر اساس مقاومت جوش گوشه اتصال ورق به بال تیر جهت تامین مقاومت جهت انتقال نیروی موجود در ورق با ضریب کاهش مقاومت 0.9 خواهد بود.

آخرین ویرایش جزوه را هم از پیوست میتوانید دانلود نمایید

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

ظرفیت اسمی جوش نفوذی برابر ظرفیت ورق ضربدر ضریب بازرسی جوش است. در طراح..............

استاد من اینو متوجه نمیشم در مبحث ده ص 154 دو رابطه داریم دیگه یکی برای فلز پایه یکی برای جوش .اینکه از رابطه جوش استفاده کنیم و بعد بجای fnwبیایم fnbmرا قرار بدیم چطوریه ؟؟// من تصورم اینه که در جدول وقتی گفته میشه فلز حاکم بر تعیین مقاومت جوش =رابطه الف ص154

شما بفرمایید یعنی چی ؟

لینک به دیدگاه

• Administrators

ظرفیت اسمی جوش نفوذی برابر ظرفیت ورق ضربدر ضریب بازرسی جوش است. در طراح..............

استاد من اینو متوجه نمیشم در مبحث ده ص 154 دو رابطه داریم دیگه یکی برای فلز پایه یکی برای جوش .اینکه از رابطه جوش استفاده کنیم و بعد بجای fnwبیایم fnbmرا قرار بدیم چطوریه ؟؟// من تصورم اینه که در جدول وقتی گفته میشه فلز حاکم بر تعیین مقاومت جوش =رابطه الف ص154

شما بفرمایید یعنی چی ؟

در طراحی باید هم ظرفیت فلز جوش را لحاظ کرد و هم فلز پایه . اما اگر رعایت حداکثر بعد جوش را بکنیم و الکترود جوش هم سازگار با فلز پایه باشد جز در مورد جوشهایی گوشه که از دو سمت ورق انجام میشوند نیازی به لحاظ کردن مقاومت فلز پایه نیست

برای مقادیر مجاز جوش نفوذی باید به جدول 10-2-9-3 مراجعه کرد. همانطور که مشخص است برای جوش نفوذی معیار مقاومت فلز پایه ذکر شده است و برای مقادیر مجاز هم به ضوابط اعضای کششی و فشاری ( در حالتی که نیرو عمود بر سطح موثر است) ارجاع داده شده است. ( در جوش نفوذی اتصال ورق روسری و زیرسری به ستون نیرو عمود بر صفحه جوش است)

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,099
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    MichaelMax
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176