رفتن به مطلب

تاپیک جامع نرم افزار Abaqus (مطالب مفيد، رفع اشکالات و نصب)

SoheilSoroushnia
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سلام به همه رفقا

من روی مدل کردن سد وزنی کار می کنم. در مورد بارگذاریش به مشکل برخوردم.

وقتی اندرکنش سد و مخزن رو در نظر بگیریم و مدل کنیم آیا منظور اینه که نیروی هیدرودینامیکی رو وارد کردیم یا نه نیروی هیدرو دینامیکی رو جداگانه باید حساب کنیم؟

آیا آیتمی هست که بشه نیروی آپلیفت رو وارد کنم یا نه باید نیروی آپلیفت رو به صورت متمرکز وارد کنم ؟

با سپاس 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 2 هفته بعد...

با سلام

میخواستم ببینم راهی هست که بشه پلاگین های نرم افزار آباکوس رو پیدا کرد؟

من دنبال پلاگین Reservoir modeler هستم.

خیلی ممنون

سلام

وقت بخیر

خیر متاسفانه پلاگین ها در ورژن جدید نرم افزار نیاز به لایسنس دارند و در ایران فایل استفاده نیستند.

موفق باشید

باسلام خدمت مهندسان عزیز

1-مشکلی که بنده دارم مربوط به واحد ها در نرم افزار آباکوس هست

من یه تیر ورق دارم به طول 10 متر  approximate size رو 1000 انتخاب میکنم حالا میخوام تیر ورق رو بارگزاری کنم بار گسترده در نظر گرفته شده 2تن بر متر هست نوع بار رو presure انتخاب میکنم حالا مشکل اینجا هست وقتی میخوام عدد بار رو تو قسمت magnitude وارد کنم باتوجه به عدم وجود واحد در اباکوس چه عددی رو وارد کنم؟؟؟؟؟حال اگه 2 تن بر سانتی متر یا پاسکال یا سایر واحد ها بود چیکار کنم؟؟لطفا در مورد این موضوع یکم بیشتر توضیح بدین.

2-در همان تیر ورق اگه من بخوام کمانش بال یا جان رو برسی کنم چیکارکنم؟؟

با تشکر

سلام

وقت بخیر 

اصولا شما واحد را باید از ابتدا و قبل از ترسیم در نظر بگیرید. یک واحد برای طول ( مثلا m) و یک واحد برای نیرو ( مثلاً N)

Approximate size در فسمت معرفی Part فقط اندازه صفحه ترسیمی است و اصلا ارتباطی به واحدی که می خواهید در نظر بگیرید ندارد.

برای مورد شما من پیشنهاد می کنم واحد طول را متر بگیرید و نیرو را N.

طول تیر شما 10 متر است پس یک تیر 10 متری ترسیم کنید و بعد در خصوص بارگزاری عدد 20000 را وارد کنید که حدوداً معادل 20 تن (متریک) می باشد. ضمناً شما وقتی سطح را انتخاب می کنید نرم افزار مساحت را حساب می کند و بعد بار را اختصاص می دهد (در خصوص بار Pressure عرض می کنم).

فکر نمی کنم تبدیل واحد کار مشکلی باشد !!!

در خصوص بررسی کمانش بال و جان بهتر است از المان Shell , S4R استفاده کنید.

موفق باشید

با سلام. دوستان یک مشکلی در نرم افزار اباکوس هست که مدت هاست حل نشده فقط هر دفعه مطرح شده. با توجه به رفتار فولاد وقتی به یک تنشی میرسه دیگه شکست رخ می ده ولی اگه شما یک سازه رو ( قاب ، تیر یا و...) رو تحت جابه جایی  قرار بدید .نمودار ظرفیت سازه افتی رو نشون نمیده و با یک شیب همش زیاد میشه.حتی اگه جابه جایی رو خیلی زیاد کنید بازم افتی دیده نمیشه. خصوصیات مقطع هم الاستیک هم پلاستیک تعریف شده .پس چرا نمودار افتی رو نشون نمیده و حتی وقتی تنش و کرنش ها رو چک می کنیم از حد نهایی فراتر رفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام وقت بخیر

دوست من شما وقتی رفتار مصالح رو الاستو-پلاستیک تعریف می کنید و به المان ها اختصاص می دید، چه انتظاری دارید که بتونید شکست مصالح رو مشاهده کنید.

ضمنا شما مگر جدایی Node ها و Element ها رو در نظر گرفتید که انتظار دارید بتونید شکست رو ببینید.

در خصوص Element removal در Finite Element قدری مطالعه کنید، پاسخ سوال رو پیدا خواهید کرد. اگر باز سوالی داشتید حتما مطرح کنید ، من در خدمت شما هستم.

موفق باشید

با عرض سلام خدمت دوستان

بله یک قاب بتن آرمه با المانهای سه بعدی مدل کردم و با اطلاعات یکی از شتابنگاشت ها تحلیل dynamic explicit کرده ام. سوالم اینجاست که چطوری میتونم مثلا مثل etabs برش طبقات رو از نرم افزار بگیرم. از طریق Nforce عمل کردم ولی نتایج خیلی نزدیک به صفر بود. حالا علتش رو دقیقا نمیدونم.

سلام

مدل کردن این نوع سازه ها در نرم افزاری مثل ABAQUS مناسب نیست.

تنها پاسخی که می تونم بدم. (توضیحات در خصوص مدل سازی ساختمان در ABAQUS رو قبلا دادم، لطفا به پاسخ های قبلی بنده مراجعه کنید).

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گرامی.

مدل من یک ستون بتن مسلح مربعی است که باید در 4 گوشه آن نبشی فولادی قرار بدم. حالا برای اتصال نبشی فولادی به مقطع بتنی باید ازاپوکسی(چسب) استفاده کنم .

1- نحوه مدلسازی اپوکسی در آباکوس به چه صورت هست(مثل یک ورق نازک یا ...؟) ؟

2-نوع و جنس آن رو باید چطور تعریف کنم(solid, shell,...)؟

3-همچنین مشخصات مصالح اپوکسی رو باید چه مقدارهایی تعریف کنم؟ 

متشکرم

لینک به دیدگاه

مدل من یک ستون بتن مسلح مربعی است که باید در 4 گوشه آن نبشی فولادی قرار بدم. حالا برای اتصال نبشی فولادی به مقطع بتنی باید ازاپوکسی(چسب) استفاده کنم .

متشکرم

سلام

وقت بخیر

اگر مقصود شما از مدل سازی و در نظر گرفتن اپوکسی، محاسبه تنش و ... در اپوکسی نیست!!! اصلا احتیاج به تعریف این مصالح ندارید و باید با در نظر گرفتن Contact بین فولاد و بتن دو رفتار Tangential و Normal را بسته به نوع اندرکنش فولاد و بین تعریف کنید.

متاسفانه تنظیمات زیادی دارد و خیلی سخت هست بخوام همه رو یک به یک اینجا توضیح بدم. حتما راهنمای نرم افزار رو مطالعه بفرمایید. Abaqus Documentation

اما اگر واقعا منظور از مدل سازی این است که تنش و دیگر پارامتر ها در اپوکسی چیست، بسته به این که چقدر می خواهید مدل شما دقیق باشید و چه خروجی می خواهید، باید از المان های Shell یا Solid استفاده کنید. اگر می خواهید تنش و تغییر شکل و ... در میان اپوکسی مشاهده کنید باید آن را Solid بگیرید در غیر این صورت در نظر گرفتن Shell کفایت می کند. معمولا در مهندسی سازه در نظر گرفتن اپوکسی لزومی ندارد. این کار مهندس های مکانیک و شیمی هست.

مشخصات مصالح اپوکسی چیزی نیست که بشود همینجورری تعریف کرد، باید بر اساس کار آزمایشگاهی و مدل هایی که در نرم افزار وجود دارد این کار را انجام دهید.

نکته کلی: اگر مدل شما بررسی رفتار ستون با اضافه کردن نبشی ها هست، اصلا و به هیچ عنوان نیاز به تعریف اپوکسی ندارید. فقط و فقط با تعریف Interaction و Constraint می توانید به مدل بسیار خوب و پاسخ های نزدیک به واقعیت دست پیدا کنید. حتی می توانید مسئله را ساده تر کنید. اگر می دانید که قرار نیست فولاد از بتن جدا شود، می توانید با تعریف Constraint , Tie دو مصالح را به یکدیگر بدوزید و تحلیل را انجام دهید.

امیدوارم تونسته باشم پاسخ سوال شما را بدم.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

متشکرم

سلام

وقت بخیر

اگر مقصود شما از مدل سازی و در نظر گرفتن اپوکسی، محاسبه تنش و ... در اپوکسی نیست!!! اصلا احتیاج به تعریف این مصالح ندارید و باید با در نظر گرفتن Contact بین فولاد و بتن دو رفتار Tangential و Normal را بسته به نوع اندرکنش فولاد و بین تعریف کنید.

متاسفانه تنظیمات زیادی دارد و خیلی سخت هست بخوام همه رو یک به یک اینجا توضیح بدم. حتما راهنمای نرم افزار رو مطالعه بفرمایید. Abaqus Documentation

اما اگر واقعا منظور از مدل سازی این است که تنش و دیگر پارامتر ها در اپوکسی چیست، بسته به این که چقدر می خواهید مدل شما دقیق باشید و چه خروجی می خواهید، باید از المان های Shell یا Solid استفاده کنید. اگر می خواهید تنش و تغییر شکل و ... در میان اپوکسی مشاهده کنید باید آن را Solid بگیرید در غیر این صورت در نظر گرفتن Shell کفایت می کند. معمولا در مهندسی سازه در نظر گرفتن اپوکسی لزومی ندارد. این کار مهندس های مکانیک و شیمی هست.

مشخصات مصالح اپوکسی چیزی نیست که بشود همینجورری تعریف کرد، باید بر اساس کار آزمایشگاهی و مدل هایی که در نرم افزار وجود دارد این کار را انجام دهید.

نکته کلی: اگر مدل شما بررسی رفتار ستون با اضافه کردن نبشی ها هست، اصلا و به هیچ عنوان نیاز به تعریف اپوکسی ندارید. فقط و فقط با تعریف Interaction و Constraint می توانید به مدل بسیار خوب و پاسخ های نزدیک به واقعیت دست پیدا کنید. حتی می توانید مسئله را ساده تر کنید. اگر می دانید که قرار نیست فولاد از بتن جدا شود، می توانید با تعریف Constraint , Tie دو مصالح را به یکدیگر بدوزید و تحلیل را انجام دهید.

امیدوارم تونسته باشم پاسخ سوال شما را بدم.

موفق باشید

بسیار عالی.متشکرم

لینک به دیدگاه

با سلام

دوستان کسی فایل مدل قاب فولادی مهاربندی داره در آباکوس؟

لینک به دیدگاه

سلام با تشکر از اساتید گرامی در مدلسازی دیوار برشی فولادی مرکب برای تعریف یک set گزینه node مشاهده نمیشود و فقط گزینه geomtry دیده میشود علت چیست؟

لینک به دیدگاه

سلام با تشکر از اساتید گرامی در مدلسازی دیوار برشی فولادی مرکب برای تعریف یک set گزینه node مشاهده نمیشود و فقط گزینه geomtry دیده میشود علت چیست؟

سلام، به نظرم مدلتان را مش بندی نکرده اید.

لینک به دیدگاه

دوستان سلام.

اگر در آباکوس بخواهیم یک بولت رو جهت اتصال صفحه فولادی به ستون بتنی معرفی کنیم باید نحوه تعریف تماس ها(تماس بولت با فولاد و با بتن) چطور باشه؟ همچنین لازم هست که در بین قطعات بولت هم تماس تعریف بشه؟ نوع بارگذاری بولت چطور هست؟

این نوع بولتی که عکسش رو فرستادم مناسب این کار هست؟

post-792-0-66657200-1470310935_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

من روی مدل سازی سد کار می کنم و میخوام هر دو بار استاتیکی و دینامیکی رو اعمال کنم. به لحاظ زمانی آیا بازه بندی خاصی رو باید رعایت کنم. در واقع در قسمت amplitude ایا بایستی مقدار خاصی رو وارد کنم ؟ 

لینک به دیدگاه

سلام . من تو مدلم باید یک نسبت هندسی و ضریب اصطکاک را به طور مداوم عوض کنم و ران بگیرم و با هم مقایسه کنم . برای اینکار تو آباکوس راهی نیست که بشه با کدنویسی و نوشتن حلقه for اینکار رو به صورت اتوماتیک انجام داد ؟ چون اینکار خیلی خسته کنندس .

لینک به دیدگاه

سلام . برای انجام عملیات هایی با تکرار بالا ، شما می تونید از کدنویسی به زبان پایتون استفاده کنید . با کدنویسی به زبان پایتون ، شما می تونید یک حلقه for برای ضریب اصطکاک و یک حلقه for برای نسبت هندسی تو مدلتون بنویسید . فقط کافیه تا یک کد نوشته بشه و بعدش مثلا در طول یک روز ، تمام نتایج بدست میاد و تمام ران ها گرفته میشه .

لینک به دیدگاه

سلام . برای انجام عملیات هایی با تکرار بالا ، شما می تونید از کدنویسی به زبان پایتون استفاده کنید . با کدنویسی به زبان پایتون ، شما می تونید یک حلقه for برای ضریب اصطکاک و یک حلقه for برای نسبت هندسی تو مدلتون بنویسید . فقط کافیه تا یک کد نوشته بشه و بعدش مثلا در طول یک روز ، تمام نتایج بدست میاد و تمام ران ها گرفته میشه .

یادگبیری این کدها ساده است؟ 

اسکریپت نویسی همین هست یا با پایتون متفاوته ؟

لینک به دیدگاه

سلام 

بار زلزله چگونه در آباکوس اعمال میشه؟

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام

تیر بتنی پیش تنیده چه طور در آباکوس مدل میشه؟

جزوه یا مثالی هست که روش مدل کردن رو توضیح داده باشه؟

متشکرم

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام خدمت مهندسان عزیز
میخواستم بدونم چطور باید گرادیان حرارتی در ضخامت shell رو تو Abaqus اعمال کنیم (میخوام حرارت یک طرف پوسته -25 درجه و طرف دیگه +30 درحه باشه و گرادیان به صورت خطی در ضخامت پوسته تغییر کنه ) 
step از چه نوعی باشه 
load چطوری باشه
با تشکر

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

باسلام

برای اینکه وصله ی دو تا میلگرد در تیر بتنی را در نرم افزار مدل کنم، باید المان های میلگرد را Solid معرفی کنم یا wire؟

اگر میلگرد طولی را solid معرفی کنم اونوقت خاموت ها رو باید همون wire  معرفی کنم؟

اندرکنش این ها به چه صورتی میشه؟

لینک به دیدگاه

تا جایی که بنده کار کردم. همه از wire استفاده می کنند. فقط یک نکته باید خود المان میلگرد خرپایی باشه. و beam نباشه که تو همگرایی بعد به مشکل می خوری.

تو متریال حتما Truss رو انتخاب کن. و در مش بندی همه حواست باشه که المانت خرپایی باشه. T3D2 نام المان در مش بندی.

لینک به دیدگاه

اگر وصله ای وجود نداشت فرمایش شما صحیح بود. ولی چون وصله داریم و اندرکنش بین دو تا میلگرد وصله شده هم باید منظور بشه، استفاده از المان های wire صحیح نیست.

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام

سعی می کنم آموزش های مفید نرم افزار آباکوس را در این پست قرار دهم تا در اختیار همگان قرار گیرد، در ضمن می توانید سوالات خود را در رابطه با این نرم  افزار سوال فرمایید در حد توان پاسخگو خواهم بود

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Hidden Content

مطالعه این منبع و بررسی فایل های مربوطه برای دانشجویان مهندسی عمران بسیار مفید است

Hidden Content

مطالعه این جزوه برای دانشجویان رشته های مختلف مهندسی از جمله مهندسی مکانیک و مهندس عمران بسیار مفید است

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام

تیر بتنی پیش تنیده چه طور در آباکوس مدل میشه؟

جزوه یا مثالی هست که روش مدل کردن رو توضیح داده باشه؟

متشکرم

با سلام

برای مدلسازی تیر بتنی پیش تنیده معمولا دوتا راه هست که انجامش میدن گرچه گزینه Predefined field (stress) هم تو آباکوس هست ولی معمولا خطا میده و تکنیک سختیه بخاطر همین این دو راه ساده انجام میشه:

1- استفاده از افت حرارتی: یعنی بهتره یه step تعریف کنید و در اون دو سر کابل رو مقید کنید و در خصوصیات اون ضریب انتقال حرارتی رو وارد کنید.سپس دمای اولیه رو مطابق دمای استاندارد در نظر بگیرید و دمای ثانویه رو یک دمای منفی و مدل رو Run کنید. بعد از run تنش در کابل هارو چک کنید و با یکی دوبار تغییر دمای ثانویه می تونید به تنشی که نیاز دارید برسید. که مقاله زیر می تونه کمکتون بکنه.

Hidden Content

به روش گرادیان حرارتی

2- می تونید یه جابجایی اولیه به کابلهای پیش تنیده تون وارد کنید و به اون مقدار استرس برسید. گرچه این راه سریعتر هست ولی دقت کمتری دارد چون تنش به صورت غیر موزون توزیع می شود.

Hidden Content

لینک به دیدگاه

دوستان سلام

یک ستون بتن مسلح تقویت شده بوسیله الیاف frp تحت بارگذاری محوری،داریم. حالا مدلساریfrp از نظر interaction و نوع مصالح باید چطور باشه؟

یعنی باید frp از جنس shell معرفی بشه یا lamina ? آیا لازمه بین frp و بتن برای قسمت interaction اپوکسی یا چسب هم معرفی بشه یا frp و بتن رو مستقیم به هم بچسبونم و اون رو tie  معرفی کنم؟

بهترین حالت که جوابهای نزدیکی به نمونه های آزمایشگاهی میده کدامیک از موارد بالاست؟

ممنون میشم اگر در این موارد راهنمایی کامل بفرمایید.یا پایان نامه ای معرفی بفرمایید .با سپاس

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

قصد دارم یک تیر مرکب(کاپوزیت)  مدل ساری کنم به صورت ماده کامپوزیت دانه ای یا لایه ای

کسی می تونه کمکم کنه

هزینه هم خواست در خدمت هستم

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام دوستان

قصد دارم یک تیر مرکب(کاپوزیت)  مدل ساری کنم به صورت ماده کامپوزیت دانه ای یا لایه ای

کسی می تونه کمکم کنه

هزینه هم خواست در خدمت هستم

با سلام

دوست عزیز در مدلسازی تیر های مرکب بایستی در نظر گرفت که شما دو تا متریال با رفتار مختلف دارید و اندرکنش آنها بسیار مهم هستش. بهتره برای تعریف رفتار پلاستیک بتن از CDP استفاده کنید.

3.jpg

مقاله آقای علیزاده تحت عنوان The seismic performance of new detailing for RCS connections رو مطالعه بفرمایید کمکتون می کنه.

در ضمن می تونید از این

Hidden Content

مقاله رو دانلود کنید.

موفق باشید.

Hidden Content

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

دوستان سلام

لینک ویدئو زیر آموزش کامل نحوه مدلسازی دیوار بنایی آجری تو آباکوس به روش میکرو مدلسازی یا ریز مدلسازی هستش هستش. که فک کنم دوستانی که در زمینه بنایی کار می کنند دیدن این ویدئو آموزشی خالی از لطف نباشه.

موفق و موید باشید

Hidden Content

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,032
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    jtaletvfxx
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176