رفتن به مطلب

اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سلام

در بار باد مبحث 6 در مورد سوله های قوسی هیچ روشی ارائه نشده است

برای اینگونه سازه ها چکار باید کرد ؟ آیا روشی برای معادل کردن یا روش دیگری هست ؟

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• Administrators

چیزی که به نظر من میرسد اینست که قوس را به یک چند ضلغی با تعداد اضلاع مناسب تبدیل کنید و برای هر ضلغ با توجه به زاویه آن با افق بار باد را محاسبه کنید. در واقع از ضوابط بامهای شیبدار برای هر تکه استفاده نمایید

لینک به دیدگاه

چیزی که به نظر من میرسد اینست که قوس را به یک چند ضلغی با تعداد اضلاع مناسب تبدیل کنید و برای هر ضلغ با توجه به زاویه آن با افق بار باد را محاسبه کنید. در واقع از ضوابط بامهای شیبدار برای هر تکه استفاده نمایید

ممنون از پاسختان استاد عزیز

بنابر این مثلا سه قسمت میکنیم

اولی 70 درجه بالایی آن 45 درجه و آخری 5 درجه (مثلا)

حال قسمت 1 و 1E و 4 و 4E که همان دیوار های جانبی هستند را بر حسب کدام زاویه باید باید حساب کرد؟ همان پایینتر که 70 است ؟

و اینکه این روش چون در جایی اشاره نشده میتواند رافع مسئولیت قانونی طراح باشد؟ چون در مباحث مقررات ملی اشاره شده که به موارد خارج از متن ملاک عمل استعلام هست و برای استعلام که مراجعه میکنم قسمت سوال سایتش غیر فعال هست

اینهمه طراحی که انجام میشه یعنی از بزرگواران طراح کسی استعلامی نکرده تا الان ؟

لینک به دیدگاه

• Administrators

ممنون از پاسختان استاد عزیز

بنابر این مثلا سه قسمت میکنیم

اولی 70 درجه بالایی آن 45 درجه و آخری 5 درجه (مثلا)

حال قسمت 1 و 1E و 4 و 4E که همان دیوار های جانبی هستند را بر حسب کدام زاویه باید باید حساب کرد؟ همان پایینتر که 70 است ؟

و اینکه این روش چون در جایی اشاره نشده میتواند رافع مسئولیت قانونی طراح باشد؟ چون در مباحث مقررات ملی اشاره شده که به موارد خارج از متن ملاک عمل استعلام هست و برای استعلام که مراجعه میکنم قسمت سوال سایتش غیر فعال هست

اینهمه طراحی که انجام میشه یعنی از بزرگواران طراح کسی استعلامی نکرده تا الان ؟

اینطور موارد تبعاً باید استعلام شود که معمولاً هم پاسخ با تاخیر فراوان ارسال میشود. تا آن موقع تکیه بر قضاوت مهندسی بهترین راه حل هست. این مورد خاص در مورد دیوارهای پیرامونی راه حلی که به نظر من میرسد اینست که خطی از بالای دیوار (ابتدای قوس در پایین ترین ارتفاع) به نوک قوس در بالاترین ارتفاع رسم کنیم و زاویه این خط را معیاری برای تعیین ضرایب مورد نظر برای دیوارهای پیرامونی قرار دهیم. 

لینک به دیدگاه

اینطور موارد تبعاً باید استعلام شود که معمولاً هم پاسخ با تاخیر فراوان ارسال میشود. تا آن موقع تکیه بر قضاوت مهندسی بهترین راه حل هست. این مورد خاص در مورد دیوارهای پیرامونی راه حلی که به نظر من میرسد اینست که خطی از بالای دیوار (ابتدای قوس در پایین ترین ارتفاع) به نوک قوس در بالاترین ارتفاع رسم کنیم و زاویه این خط را معیاری برای تعیین ضرایب مورد نظر برای دیوارهای پیرامونی قرار دهیم.

ممنون از پاسختان جناب مهندس :wub: :wub:

تو آیین نامه NBCC کانادا هم یه چیزی مثله تصویر پیوستی هست اما من متوجه نشدم دقیقا چی میگه :) :)

اگه لطف بکنید اینو شرح بدید ممنون میشم شاید بشه از توش یه چیزی در آورد :rolleyes:

post-788-0-83929100-1497398647_thumb.png

لطفا اگر بر فرض محال کسی از دوستان بزرگوار پاسخی برای استعلام از دفتر مقررات ملی گرفت ما را هم مطلع فرماید

فایل بارگذاری باد NBCC :

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

• Administrators

ممنون از پاسختان جناب مهندس :wub: :wub:

تو آیین نامه NBCC کانادا هم یه چیزی مثله تصویر پیوستی هست اما من متوجه نشدم دقیقا چی میگه :) :)

اگه لطف بکنید اینو شرح بدید ممنون میشم شاید بشه از توش یه چیزی در آورد :rolleyes:

attachicon.gif

Hidden Content

لطفا اگر بر فرض محال کسی از دوستان بزرگوار پاسخی برای استعلام از دفتر مقررات ملی گرفت ما را هم مطلع فرماید

فایل بارگذاری باد NBCC :

attachicon.gif

Hidden Content

من خیلی سر در نیاوردم ولی فکر میکنم این اطلاعات مربوط به المانهای کره ای شکل و استوانه ای شکل باشد یعنی با پلان دایره ای شکل. در حالی که سقف قوسی که مد نظر شماست قاعدتاً پلان آن از بالا مستطیلی است. 

لینک به دیدگاه

من خیلی سر در نیاوردم ولی فکر میکنم این اطلاعات مربوط به المانهای کره ای شکل و استوانه ای شکل باشد یعنی با پلان دایره ای شکل. در حالی که سقف قوسی که مد نظر شماست قاعدتاً پلان آن از بالا مستطیلی است. 

بله همینطور هست که میفرمایید. به شکل مربوط به  h/d دقت نکرده بودم که اون نما هست و دایره پلان و شکل پایینی هم کره هست :rolleyes:

لینک به دیدگاه

با سلام

در استاندارد ASCE7 به این موضوع اشاره شده، به این منظور می توانید ضوابط این استاندارد رو به کار بگیرید. البته به یاد داشته باشید روابط بر پایه سرعت (بر حسب متر بر ثانیه) بوده به جای سرعت متوسط ساعتی از سرعت تند بادی 3 ثانیه ای استفاده می شود که مقدار آن 1.5 برابر سرعت متوسط ساعتی میباشد(همان سرعت های اشاره شده در مبحث ششم و استاندارد NBCC)

post-574-0-14090500-1497426121_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

با سلام

در استاندارد ASCE7 به این موضوع اشاره شده، به این منظور می توانید ضوابط این استاندارد رو به کار بگیرید. البته به یاد داشته باشید روابط بر پایه سرعت (بر حسب متر بر ثانیه) بوده به جای سرعت متوسط ساعتی از سرعت تند بادی 3 ثانیه ای استفاده می شود که مقدار آن 1.5 برابر سرعت متوسط ساعتی میباشد(همان سرعت های اشاره شده در مبحث ششم و استاندارد NBCC)

سلام

ممنون از توجه و پاسختان

اگر اشتباه نکنم این مقادیر cp هستندکه تو مبحث 6 ضرب cp*cg در جداول آمده پس نیاز هست اگر از این آیین نامه استفاده میکنیم مقادیر Cg را هم از همان استخراج کنیم ! درسته ؟

و سوال دیگه هم اینه که مقادیری که برای وسط ( center half ) داده شده بصورت -0.7 - r هست

این - وسط , منها هست یا خط فاصله دو حد مینیمم و ماکسیممه ؟

لینک به دیدگاه

با سلام

سلام

ممنون از توجه و پاسختان

اگر اشتباه نکنم این مقادیر cp هستندکه تو مبحث 6 ضرب cp*cg در جداول آمده پس نیاز هست اگر از این آیین نامه استفاده میکنیم مقادیر Cg را هم از همان استخراج کنیم ! درسته ؟

و سوال دیگه هم اینه که مقادیری که برای وسط ( center half ) داده شده بصورت -0.7 - r هست

این - وسط , منها هست یا خط فاصله دو حد مینیمم و ماکسیممه ؟

خط وسط منها هست، ضرایب در استاندارد ASCE قدری متفاوت هست. هرچند در نهایت هر دو آیین نامه منجر به نتایج تقریباً برابری خواهد شد.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,099
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    MichaelMax
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176

mohsen6176 0