رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان

من یکی دو سالی هست که پروانه نظارت و اجرا دارم ولی راستش به دلیل مشغله کاری وقت نکردم برم دنبال کارهای اداری ارجاع و به نوعی پروانه کاغذی دستمه ولی هنوز برای ارجاع درخواست ندادم!

میدونم که آش دهن سوزی نیست ولی به عنوان رزومه و علاقه تمایل دارم مراحلش رو طی کنم.

مشکل اولم در مورد مبهم بودن نحوه نظارت هست. یعنی بر فرض اگه یه پرونده ساختمون رو دادن بهم. من کم تجربه یا بی تجربه چطور باید شروع کنم به نظارت؟ برای مهندسین پایه سه دوره خاصی میذارن؟ روال کار چطوره؟ چند بار باید به سر ساختمون مراجعه کنیم.  بیشتر نگران این هستم که سوتی بدم!!

سوال دومم در مورد اجرا هست که برای اون چطور؟ کار و بارش چطوره؟

ممنونم

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام دوستان

من یکی دو سالی هست که پروانه نظارت و اجرا دارم ولی راستش به دلیل مشغله کاری وقت نکردم برم دنبال کارهای اداری ارجاع و به نوعی پروانه کاغذی دستمه ولی هنوز برای ارجاع درخواست ندادم!

میدونم که آش دهن سوزی نیست ولی به عنوان رزومه و علاقه تمایل دارم مراحلش رو طی کنم.

مشکل اولم در مورد مبهم بودن نحوه نظارت هست. یعنی بر فرض اگه یه پرونده ساختمون رو دادن بهم. من کم تجربه یا بی تجربه چطور باید شروع کنم به نظارت؟ برای مهندسین پایه سه دوره خاصی میذارن؟ روال کار چطوره؟ چند بار باید به سر ساختمون مراجعه کنیم.  بیشتر نگران این هستم که سوتی بدم!!

ممنونم

در کل نظارت دوره نداره مگر از 3به2 و...برای شروع کار نظارت شما باید به عنوان ناظر برگه شروع عملیات ساختمانی رو به شهرداری با مهر و. امضاء تحویل بدید و چون اجرای ساختمان گردن مجری هست شما باید بعد از هر مرحله از کار برای کنترل مثل آرماتوربندی،آکس بندی،اجرای و پیاده سازی و....سر پروژه حاظر شده و کتبا به مجری تاییدیه بدید که کار اجرایی مطابق با نقشه اجرایی رعایت شده..و بیشتر برمیگرده به کتابهای تخصصی وآیین نامه های ساختمانی که مطالعه آن به همه توصیه میشه کتابهای اجرایی هم هست که اگه خواستید میتونم معرفی کنم

در باره اجرا که مجری زیرنظرناظر هست و مسئولیت اجرای درست کار به عهده مجری هست مجری هم باید برای هر مقطع از کاراز ناظرتاییدیه کتبی بامهر و امضاء بگیره

در کل صرف فقط پروانه اجرا نمیتونید نقشه امضاء بزنید چون باید صلاحیت سازنده حقیقی بگیرید که شرط اول آن قبولی در آزمون اجرا و گرفتن پروانه است

برای اجرا یک دوره داره که مسائل اجرایی حقوقی و فنی توضیح داده میشه

لینک به دیدگاه

• Administrators

در مورد نظارت که بستگی به این دارد که در شهر شما کار ارجاع نظارت توسط نظام مهندسی انجام میشود یا خیر. اگر انجام میشود که تبعاً در سایت نظام مهندسی کارتابلی به شما داده میشود که از طریق آن باید ثبت نام کرده و نوع کارهایی که میخواهید به شما ارجاع شود از نظر محل ، متراژ ، نوع اسکلت و .... مشخص نمایید. در مورد اجرا هم که تبعاً ابتدا باید پروانه اشتغال به کار اجرا را اخذ نمایید. بعد از آن قاعدتاً یک سری دوره هم برای اجرا باید از طریق نظام مهندسی بگذرانید ولی برای نظارت دوره خاصی نیاز نیست. برای نظارت اگر ارجاع نظارت انجام نشود متاسفانه راهی نیست جز اینکه از طریق دفاتر و دلالان کار را اخذ نمایید که البته فرآیند مناسبی نیست و درصدی از دستمزد شما هم نصیب آنها خواهد شد. به اضافه اینکه ممکن است شرط و شروط خاصی هم خارج از چارچوب ضوابط فنی با شما بکنند. در مورد اجرا هم متاسفانه همین راه باید طی شود. مگر اینکه آشنا داشته باشید و یا رابطه هایی ایجاد کرده باشید که از طریق این رابطه ها بتوانید کار اخذ نمایید. 

در مورد مساله نظارت به هر حال نکات و مسئولیتهای خاص خود را دارد. از همان ابتدای کار زمان تخریب باید به محل مراجعه کنید و کار را زیر نظر داشته باشید. بعد از آن هم که گودبرداری ، آرماتوربندی پی ، بتن ریزی ، اسکلت و ... باید به صورت مرتب به کار سر بزنید. تبعاً یک سری مراحل خاص هست که باید به نظام مهندسی یا شهرداری محل احداث ساختمان گزارش بدهید که این گزارشها و زمانهای آن شهر به شهر متفاوت است و جزییات آن را باید از نظام مهندسی شهرتان سوال کنید. غیر آن باید دقت نمایید که پیشرفت کار طبق ضوابط فنی و نقشه های تصویب شده و مهر و امضا شده توسط مهندس طراح و نظام مهندسی (یا شهرداری) پیش میرود و هر مرحله که با تخلفی مواجه شدید باید نامه نگاری های لازم با مهندس مجری و نظام مهندسی ( یا شهرداری ) را داشته باشید. در مورد جزییات و نکات مربوط به نظارت یک سری فایل آموزشی توسط نظام مهندسی استان تهران منتشر شده است که د رهمین سایت هم در دسترس است. پیشنهاد میکنم برای کار اول سراغ کارهای پیچیده نروید و کاری انتخاب کنید حتی الامکان فاقد طبقه زیرزمین و ترجیحاً فلزی که با سیستمهای معمول سازه ای احداث میشود.  تبعاً در طول انجام کار با سوال از باتجربه ها و مطالعه منابع فنی میتوانید با ریزه کاریها بیشتر آشنا شوید و به کسب تجربه بپردازید.  بعد از آن برای کارهای بعدی اعتماد به نفس و تجربه بیشتری خواهید داشت و کارهای بزرگتر و پیچیده تر هم میتوانید اخذ نمایید. 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

ممنونم

در کل نظارت دوره نداره مگر از 3به2 و...برای شروع کار نظارت شما باید به عنوان ناظر برگه شروع عملیات ساختمانی رو به شهرداری با مهر و. امضاء تحویل بدید و چون اجرای ساختمان گردن مجری هست شما باید بعد از هر مرحله از کار برای کنترل مثل آرماتوربندی،آکس بندی،اجرای و پیاده سازی و....سر پروژه حاظر شده و کتبا به مجری تاییدیه بدید که کار اجرایی مطابق با نقشه اجرایی رعایت شده..و بیشتر برمیگرده به کتابهای تخصصی وآیین نامه های ساختمانی که مطالعه آن به همه توصیه میشه کتابهای اجرایی هم هست که اگه خواستید میتونم معرفی کنم

در باره اجرا که مجری زیرنظرناظر هست و مسئولیت اجرای درست کار به عهده مجری هست مجری هم باید برای هر مقطع از کاراز ناظرتاییدیه کتبی بامهر و امضاء بگیره

در کل صرف فقط پروانه اجرا نمیتونید نقشه امضاء بزنید چون باید صلاحیت سازنده حقیقی بگیرید که شرط اول آن قبولی در آزمون اجرا و گرفتن پروانه است

برای اجرا یک دوره داره که مسائل اجرایی حقوقی و فنی توضیح داده میشه

ممنونم.در حال حاضر فقط نظارت رو میخوام شروع کنم. اگه منابعی رو معرفی کنید برای آشنایی با روال کار که ممنون میشم.

در مورد نظارت که بستگی به این دارد که در شهر شما کار ارجاع نظارت توسط نظام مهندسی انجام میشود یا خیر. اگر انجام میشود که تبعاً در سایت نظام مهندسی کارتابلی به شما داده میشود که از طریق آن باید ثبت نام کرده و نوع کارهایی که میخواهید به شما ارجاع شود از نظر محل ، متراژ ، نوع اسکلت و .... مشخص نمایید. در مورد اجرا هم که تبعاً ابتدا باید پروانه اشتغال به کار اجرا را اخذ نمایید. بعد از آن قاعدتاً یک سری دوره هم برای اجرا باید از طریق نظام مهندسی بگذرانید ولی برای نظارت دوره خاصی نیاز نیست. برای نظارت اگر ارجاع نظارت انجام نشود متاسفانه راهی نیست جز اینکه از طریق دفاتر و دلالان کار را اخذ نمایید که البته فرآیند مناسبی نیست و درصدی از دستمزد شما هم نصیب آنها خواهد شد. به اضافه اینکه ممکن است شرط و شروط خاصی هم خارج از چارچوب ضوابط فنی با شما بکنند. در مورد اجرا هم متاسفانه همین راه باید طی شود. مگر اینکه آشنا داشته باشید و یا رابطه هایی ایجاد کرده باشید که از طریق این رابطه ها بتوانید کار اخذ نمایید. 

در مورد مساله نظارت به هر حال نکات و مسئولیتهای خاص خود را دارد. از همان ابتدای کار زمان تخریب باید به محل مراجعه کنید و کار را زیر نظر داشته باشید. بعد از آن هم که گودبرداری ، آرماتوربندی پی ، بتن ریزی ، اسکلت و ... باید به صورت مرتب به کار سر بزنید. تبعاً یک سری مراحل خاص هست که باید به نظام مهندسی یا شهرداری محل احداث ساختمان گزارش بدهید که این گزارشها و زمانهای آن شهر به شهر متفاوت است و جزییات آن را باید از نظام مهندسی شهرتان سوال کنید. غیر آن باید دقت نمایید که پیشرفت کار طبق ضوابط فنی و نقشه های تصویب شده و مهر و امضا شده توسط مهندس طراح و نظام مهندسی (یا شهرداری) پیش میرود و هر مرحله که با تخلفی مواجه شدید باید نامه نگاری های لازم با مهندس مجری و نظام مهندسی ( یا شهرداری ) را داشته باشید. در مورد جزییات و نکات مربوط به نظارت یک سری فایل آموزشی توسط نظام مهندسی استان تهران منتشر شده است که د رهمین سایت هم در دسترس است. پیشنهاد میکنم برای کار اول سراغ کارهای پیچیده نروید و کاری انتخاب کنید حتی الامکان فاقد طبقه زیرزمین و ترجیحاً فلزی که با سیستمهای معمول سازه ای احداث میشود.  تبعاً در طول انجام کار با سوال از باتجربه ها و مطالعه منابع فنی میتوانید با ریزه کاریها بیشتر آشنا شوید و به کسب تجربه بپردازید.  بعد از آن برای کارهای بعدی اعتماد به نفس و تجربه بیشتری خواهید داشت و کارهای بزرگتر و پیچیده تر هم میتوانید اخذ نمایید. 

تشکر . بله تو شهر ما از ارجاع از طریق نظام مهندسی صورت میگیره. بحث اداریش الان شفاف شد واسم و  فعلا میخوام نظارت رو شروع کنم ولی به قول فرمایش شما ، مسئله اصلیم بحث اعتماد به نفس و تسلط به موضوع است.  اینکه بالاخره میریم سر پروژه ، در کنار مالک و مجری چطور رفتار کنیم و چی رو باید چک کنیم. یادمه یه بار از دوستان شنیدم که یه چک لیستی چیزی هست برای نظارت که موردی از قلم نیافته. این چک لیست معتبر هست؟

یا اینکه میگن تو کل پروژه 5 جلسه نیاز هست که با اطلاع مالک بری سر پروژه.

به بحث دیگه که کار رو برام مشکل جلوه میده اینه که طبق آموخته های دانشگاهیم که تو دروس بتن و فولاد و اجرا یاد گرفتیم. نظرم اینه که اگه بخوام موردی بر خلاف نقشه نباشه باید کار و زندگی خودم رو ول کنم بشینم پای پروژه همه چی رو مو به مو چک کنم. از فواصل تک تک آرماتورها گگرفته تا قالب بندی و .....

یه سوال دیگه اینکه طبق قانون و عرف کار ، پای ناظر چقدر گیره؟  یعنی برای افتادن یه سنگ نما هم یقه ناظر رو میگگیرن؟

نمیدونم شاید زیاد وسواس به خرج میدم!

خیلی ممنونم از راهنمایی های ارزشمندتون

لینک به دیدگاه

با سلام

در خصوص سوال شما همکارگرامی باید عرض کنم اگر واقعا  تجربه کافی هم به لحاظ فنی هم حقوقی ندارید قیدش رو بزنید.وگرنه به درد سر های بزرگی بر می خورید.شما با مبلغ ناچیز 50 سال ساختمان را بیمه می کنید وهمیشه حتی گزارش کامل داده باشید یا نداده باشید همیشه یک بهانه ای برای متهم کردن شما هست.حالا شما مهندسین عزیز خودتون قضاوت کنید اگر می ارزه ....

متاسفانه مهندسین ناظر عزیز نمی دونن تو چه دامی افتادن مسئولیت سنگین در برابر چه در آمدی.قانون به شکلی نوشته شده که ناظر همیشه متهمه

دوست عزیز توصیه برادرانه من اینه کلا بیخیالش شوید یا پروانتونو حقوقی کنید.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

ممنونم

به سایت نشر نوآور سری بزنید کتابها اونجا هست امام کتاب همراه ناظرساختمان خوب هست توصیه میکنم حتما در ابتدای کار اون رو مطالعه بفرمایید

لینک به دیدگاه

• Administrators

به بحث دیگه که کار رو برام مشکل جلوه میده اینه که طبق آموخته های دانشگاهیم که تو دروس بتن و فولاد و اجرا یاد گرفتیم. نظرم اینه که اگه بخوام موردی بر خلاف نقشه نباشه باید کار و زندگی خودم رو ول کنم بشینم پای پروژه همه چی رو مو به مو چک کنم. از فواصل تک تک آرماتورها گگرفته تا قالب بندی و .....

معمولاً نیازی نیست که همه چیز تک به تک کنترل شوند. کنترل معمولاً به صورت رندوم انجام میشود. از هر بخش مواردی را به صورت تصادفی کنترل کنید اگر درست بود نیازی به کنترل همه موارد نیست اما اگر ایراد بود موارد بیشتری را بررسی کنید تا مطمئن شوید آن مورد که رعایت نشده است اتفاقی بوده است. یک مورد که با دقت باید بررسی کنید روحیه مالک و مجری واقعی کار است که آیا دنبال اجرا بر اساس نقشه و ضوابط فنی است و یا اینکه بخواهد هر طور شده با فرار از ضوابط فنی و نادیده گرفتن جزییات نقشه از کیفیت بکاهد و کار را اقتصادی کند. معمولاً با کمی دقت با چند بار مواجهه با مالک و سر زدن به کار متوجه خواهید شد که چه نیتی وجود دارد و بر اساس آن تعداد دفعات سر زدن به کار و دقت در جزییات اجرا را تنظیم کنید. 

یه سوال دیگه اینکه طبق قانون و عرف کار ، پای ناظر چقدر گیره؟  یعنی برای افتادن یه سنگ نما هم یقه ناظر رو میگگیرن؟

کاری که مجری ذیصلاح داشته باشد مسئولیت اصلی با مجری ذیصلاح است و درصد کمتری از مسئولیت پای مهندس ناظر. اگر به فواصل مناسب به کار سر بزنید ، به موقع و به درستی گزارش های دوره ای و گزارش تخلف را به مرجع قانونی ارایه کنید، معمولاً حتی اگر اتفاقی هم بیفتد مهندس ناظر از آن تبرئه میشود. اصول نامه نگاری و گزارش نویسی مساله مهمی است که به عنوان مهندس ناظر باید دقت داشته باشید تا در صورت وقوع اتفاقی ناخوشایند بتوانید از خود به صورت مستند دفاع کنید. در کل توصیه میکنم که نه آنقدر ترس به خودتان راه بدهید که از ورود به عرضه نظارت خودداری کنید و نه آنقدر مساله را ساده انگاری کنید که دچار اتفاقات و عواقب ناخوشایند در آینده بشوید و البته توجه داشته باشید که مبلغ حق الزحمه ای که برای شما طبق قانون نظام مهندسی در نظر گرفته میشود با لحاظ کردن همه این مسئولیتها و دردسرهاست و به همین جهت اگر کاری هم اخذ کردید طبق همان تعرفه دستمزد بگیرید. 
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,032
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    Danieldok
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176