رفتن به مطلب

تحصیل مجدد در رشته دیگر

اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان

شاید در وضعیت کنونی یا حتی در شرایط ایده آل، خیلی از ماها تصمیم بگیریم یا تمایل داشته باشیم در رشته ای دیگر از عمران نیز تحصیل داشته باشیم یا اینکه از عمران به رشته ای دیگر تغییر رشته دهیم.

بنده خودم در سال های اخیر بعد از فارغ التحصیلی در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس عمران در دانشگاه های خوب کشور،  حسی پیدا کرده ام که در رشته ای دیگر (IT) مجددا تحصیل نمایم.

البته به دلیل اینکه میخواهم کار رو به صورت اصولی انجام بدم تمایل دارم که در مقطع لیسانس تحصیل کنم.

ولی خوب طبیعتا همه ما دلمون نمیخواد مجددا 4 سال از عمرمون رو بدیم به پای دانشگاه، مخصوصا در این سن که هر روزش ارزشمنده.

نظر شما در مورد این بحث چیه؟

ممنون میشم نظرات خودتون رو بفرمایید تا از راهنمایی های دوستان نیز استفاده کنیم.

با تشکر

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• Administrators

باید در این زمینه آنالیز هزینه و فایده انجام بدهید. تحصیل در یک رشته دیگر و شروع از صفر تبعاً اقلاً 4 سال به زمان نیاز دارد؛ زمانی که شاید بتوان به نحو بهتری در همان رشته اول یا ادامه تحصیل داد و یا در حرفه مرتبط به آن پیش رفت و البته این ریسک هم وجود دارد که پس از 4 سال بازار کار رشته جدید آن چیزی که در تصور اولیه است نباشد. به عنوان یک گزینه دیگر میتوان به مهاجرت هم فکر کرد. رفتن به جایی که هم شرایط زندگی بهتر باشد و هم شرایط کاری برای رشته تحصیلی اول ما مناسبتر باشد. به هر حال به نظر میرسد که انتخاب راه در این مورد یک جواب قطعی نداشته باشد و برای آدمهای مختلف با شرایط مختلف جوابهای متفاوتی برای آن قابل تصور است

لینک به دیدگاه

باید در این زمینه آنالیز هزینه و فایده انجام بدهید. تحصیل در یک رشته دیگر و شروع از صفر تبعاً اقلاً 4 سال به زمان نیاز دارد؛ زمانی که شاید بتوان به نحو بهتری در همان رشته اول یا ادامه تحصیل داد و یا در حرفه مرتبط به آن پیش رفت و البته این ریسک هم وجود دارد که پس از 4 سال بازار کار رشته جدید آن چیزی که در تصور اولیه است نباشد. به عنوان یک گزینه دیگر میتوان به مهاجرت هم فکر کرد. رفتن به جایی که هم شرایط زندگی بهتر باشد و هم شرایط کاری برای رشته تحصیلی اول ما مناسبتر باشد. به هر حال به نظر میرسد که انتخاب راه در این مورد یک جواب قطعی نداشته باشد و برای آدمهای مختلف با شرایط مختلف جوابهای متفاوتی برای آن قابل تصور است

بله درسته. البته بنده به رشته IT علاقه هم دارم شاید حتی در مقام مقایسه علاقه ام به IT بیشتر از عمران باشد.

دیدگاه شخصی من اینه که در رشته عمران نتیجه معلومات و فعالیت های کاری خودت رو به اون صورت قطعی نمیتونی ببینی ولی در دنیای کامپیوتر نتیجه کارت رو میتونی حاضر و آماده و با قطعیت بیشتری مشاهده کنی و لذت ببری.  فرضا شما یک سایت رو راه می اندازید یا برنامه ای می نویسید، طبیعتا نتیجه کارتون رو لحظه به لحظه و در مدت زمان کمتری مشاهده می کنید ولی در رشته عمران فرضا اقدام به طراحی و اجرای یک سازه می نماییم، حالا جدای از اینکه چقدر طول میکشه تا این طرح به اجرا دربیاد و چقدر از طرح اصلی فاصله میگیره، به نظرم نتیجه کار یک سازه ای خواهد بود که شاید در نظر کارفرما بهینه ترین طرح آن با طرح معمولی دیگر تفاوت چندانی نداشته باشه و نهایتا مهم اینه که سازه فعلا سرپا هست تا زمانی که زلزله ای چیزی نیاد. یعنی میخوام بگم بین مهندس ماهر و غیر ماهر تفاوتی نیست و همین عامل باعث میشه در انسان انگیزه پیشرفت بمیره و هدفی نداشته باشه .

علاوه بر اون به دلیل اینکه علم فناوری اطلاعات و کامپیوتر رشته بروزی است، دسترسی به منابع مرتبط و افراد ماهر در سراسر دنیا از طریق اینترنت به راحتی میسر است. یعنی جواب سخت ترین سوالات رو هم میتونی به راحتی پیدا کنی. ولی در رشته عمران به دلیل ذات آن، برای رفع ایرادات و ابهامات مجبور به تکاپوی زیادی هستیم تا بلکه فردی مطلع بیابیم .  در ثانی سرعت دسترسی به جواب هم معمولا کمتر است.

شاید این دیدگاه من خالی از اشکال نباشه و ممنون میشم نظر دوستان رو هم در مورد این موضوع بدونم.

سوای این مباحث، به نظر شما وجود مدرک و تحصیل در رشته دیگر فنی (مثل همین IT) در کنار رشته عمران ،در ایران و دنیا، چقدر به حال و اوضاع شغلی و اجتماعی مهندس عمران تاثیر میگذاره؟

منظورم اینه تا چه حدی یک پوان و پوینت مثبت محسوب میشه؟

لینک به دیدگاه

"ولی در رشته عمران فرضا اقدام به طراحی و اجرای یک سازه می نماییم، حالا جدای از اینکه چقدر طول میکشه تا این طرح به اجرا دربیاد و چقدر از طرح اصلی فاصله میگیره، به نظرم نتیجه کار یک سازه ای خواهد بود که شاید در نظر کارفرما بهینه ترین طرح آن با طرح معمولی دیگر تفاوت چندانی نداشته باشه و نهایتا مهم اینه که سازه فعلا سرپا هست تا زمانی که زلزله ای چیزی نیاد. یعنی میخوام بگم بین مهندس ماهر و غیر ماهر تفاوتی نیست و همین عامل باعث میشه در انسان انگیزه پیشرفت بمیره و هدفی نداشته باشه ."

با این جمله شما کاملا موافقم. این علتیه که منم از این رشته فراریم. اینکه یه کارگر زحمت کش کم سواد بگه من از توی مهندس بهتر بلدم، خیلی زور داره. ولی در رشته IT فقط کسی از این کار سردرمیاره که تحصیل کرده اون رشته باشه.

لینک به دیدگاه

من از سال 86 که تو این سایت عضو شده ام همیشه از عدم تناسب بین تعداد مهندسان و بازار کار شاکی بودم. متاسفانه تعداد پذیرش دانشجو در رشته عمران بیش از اندازه زیاد بوده و هست.

در واقع نه برای خود کاره ای شدند نه گذاشتند ما کاره ای بشویم. دانشگاه آزاد را مقصر می بینم.

ادامه زندگی، تشکیل زندگی با این رشته خطرناک است. احتمالش زیاده که به دادگاه کشیده شود.

هرچه زودتر تغییر رشته دهید. اگر می توانید مهاجرت نمایید.

ایران دیگر برای مهندس عمران جایگاهی ندارد.

دودش رفت به چشم همه ماهایی که در بهترین دانشگاهها تحصیل کردیم.

درآمدمان از درآمد یک کاشیکار و بنا و لوله کش و سیم کش و.... کمتر است در حال حاضر.

متاسفم برای خودم و افراد مثل خودم.

لینک به دیدگاه

من از سال 86 که تو این سایت عضو شده ام همیشه از عدم تناسب بین تعداد مهندسان و بازار کار شاکی بودم. متاسفانه تعداد پذیرش دانشجو در رشته عمران بیش از اندازه زیاد بوده و هست.

در واقع نه برای خود کاره ای شدند نه گذاشتند ما کاره ای بشویم. دانشگاه آزاد را مقصر می بینم.

ادامه زندگی، تشکیل زندگی با این رشته خطرناک است. احتمالش زیاده که به دادگاه کشیده شود.

درآمدمان از درآمد یک کاشیکار و بنا و لوله کش و سیم کش و.... کمتر است در حال حاضر.

آقای مهندس عرض سلام و ادب من با این حرف شما که فرمودید دیگه از این رشته نمیشه کار در بیاریم و احتمال به دادگاه کشیدن وجود داره موافقم اما با این حرف که دانشگاه آزاد رو مقصر میدونید اصلا موافق نیستم من خودم هنرستان فنی وحرفه ای درس خوندم  دانشگاه هم که دانشگاه آزاد تحصیل کردم والا ماهایی که الان پروانه درایم و داریم تواین حرفه فعالیت حرفه ای انجام میدیم ندیدم که دانشگاه دانشجو پرورش بده این دانشجو هست که خودشو تو دانشگاه پرورش میده و با زیرکی خودش ترقی میکنه برداشت من از سخنان نوشته شده شما این طور هست که همه اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد بیسواد هستند به خدمت برسانم که اگه 4 تا آدم بیسواد به پست شما خورده باسوادشو هم ببینید، همه رو با یک چشم و یک عینک نگاه نکنید آیا همه فارالتحصیلان دانشگاه دولتی تو کار خودشون موفق هستن ..آیا فکر نمیکنید این حرف شما برگرفته از بازی سیاسی هست که دولت مردها به جون مردم انداختن اونهایی که امثال من و شما رو به جون هم میندازن خودشون دارن به ملت میخندن همین دانشگاه آزاد اساتیدی داره که از بهترین دانشگاه های این کشور فارغ التحصل شدن و دارن دانشجو پرورش میدن اگه دانشگاه آزاد خوب نیست پس این استاداش که ازدانشگاه دولتی اومده مقصرن چون اکثرا همینه....در ضمن متذکر میشم یه زمانی تو این مملکت دو دانشگاه بیشتر نبود یا آزاد یا دولتی الان با توجه به تعدد آموزشگاه های سطح کشور و این سیاست غلط دولت مردها که چپ و راست بدون فکر کردن به هر ارگانی یک مجوزتاسیس موسسه میدن و موسساتی که اصلا صلاحیت آموزش ندارن اساتیدی که از فیلترهایی رد نشدن برا تدریس امروز وضع ناراضی شما میشه مشکل ....اگه حداقل منصفانه قضاوت میکردید متوجه میشدید امر آموزش و پرورش که از مهمترین ارکان هر ملتی هست امروزه همجمه توهماتی قرار گرفته که امثال من و شما از بیرون بهش نگاه میکنیم و باعث آسیب پذیر شدن آن شده کسانی که قوانین و آیین نامه های آموزش رو مینویسن مشکل دارن نه دانشگه هایی که درمرتبه اجرای همان قوانین نوشته شده باید فعلیت کنند. ، لطفا به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه کسی رو نمیسازه ما خودمون رو داخل دانشگاه پرورش میدیم این رو هم قبول دارم که دانشگاه آزاد نقاط ضعف زیادی داره که قابل چشم پوشی نیست از شما میپرسم آیا تودانشگاه دولتیش همچین مشکلاتی وجود نداره...درکل خیلی ازکسانی رو که امروزه تو این مملکت دارن فعالیتی انجام میدن به طورمشترک هم تجربه تحصیل در دانشگاه آزاد رو دارن و هم دولتی متشکرم اینطور قضاوت نکنید

لینک به دیدگاه

آیتی هم همینطوره آخه....

لینک به دیدگاه

آقای مهندس عرض سلام و ادب من با این حرف شما که فرمودید دیگه از این رشته نمیشه کار در بیاریم و احتمال به دادگاه کشیدن وجود داره موافقم اما با این حرف که دانشگاه آزاد رو مقصر میدونید اصلا موافق نیستم من خودم هنرستان فنی وحرفه ای درس خوندم  دانشگاه هم که دانشگاه آزاد تحصیل کردم والا ماهایی که الان پروانه درایم و داریم تواین حرفه فعالیت حرفه ای انجام میدیم ندیدم که دانشگاه دانشجو پرورش بده این دانشجو هست که خودشو تو دانشگاه پرورش میده و با زیرکی خودش ترقی میکنه برداشت من از سخنان نوشته شده شما این طور هست که همه اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد بیسواد هستند به خدمت برسانم که اگه 4 تا آدم بیسواد به پست شما خورده باسوادشو هم ببینید، همه رو با یک چشم و یک عینک نگاه نکنید آیا همه فارالتحصیلان دانشگاه دولتی تو کار خودشون موفق هستن ..آیا فکر نمیکنید این حرف شما برگرفته از بازی سیاسی هست که دولت مردها به جون مردم انداختن اونهایی که امثال من و شما رو به جون هم میندازن خودشون دارن به ملت میخندن همین دانشگاه آزاد اساتیدی داره که از بهترین دانشگاه های این کشور فارغ التحصل شدن و دارن دانشجو پرورش میدن اگه دانشگاه آزاد خوب نیست پس این استاداش که ازدانشگاه دولتی اومده مقصرن چون اکثرا همینه....در ضمن متذکر میشم یه زمانی تو این مملکت دو دانشگاه بیشتر نبود یا آزاد یا دولتی الان با توجه به تعدد آموزشگاه های سطح کشور و این سیاست غلط دولت مردها که چپ و راست بدون فکر کردن به هر ارگانی یک مجوزتاسیس موسسه میدن و موسساتی که اصلا صلاحیت آموزش ندارن اساتیدی که از فیلترهایی رد نشدن برا تدریس امروز وضع ناراضی شما میشه مشکل ....اگه حداقل منصفانه قضاوت میکردید متوجه میشدید امر آموزش و پرورش که از مهمترین ارکان هر ملتی هست امروزه همجمه توهماتی قرار گرفته که امثال من و شما از بیرون بهش نگاه میکنیم و باعث آسیب پذیر شدن آن شده کسانی که قوانین و آیین نامه های آموزش رو مینویسن مشکل دارن نه دانشگه هایی که درمرتبه اجرای همان قوانین نوشته شده باید فعلیت کنند. ، لطفا به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه کسی رو نمیسازه ما خودمون رو داخل دانشگاه پرورش میدیم این رو هم قبول دارم که دانشگاه آزاد نقاط ضعف زیادی داره که قابل چشم پوشی نیست از شما میپرسم آیا تودانشگاه دولتیش همچین مشکلاتی وجود نداره...درکل خیلی ازکسانی رو که امروزه تو این مملکت دارن فعالیتی انجام میدن به طورمشترک هم تجربه تحصیل در دانشگاه آزاد رو دارن و هم دولتی متشکرم اینطور قضاوت نکنید

اعتراض من به تعداد بیش از حد پذیرش دانشجوست. من به سواد اعتراضی نکردم. هرچند آزمون های بدون کنکور و بازار داغ تقلب و ... هست. بالاخره کاری کردند که همه قادرند این مدرک عمران را بگیرند. نمی بینید ارجاع نظارت را؟ از بس تعداد زیاد شده کار نمی رسه.

لینک به دیدگاه

اعتراض من به تعداد بیش از حد پذیرش دانشجوست. من به سواد اعتراضی نکردم. هرچند آزمون های بدون کنکور و بازار داغ تقلب و ... هست. بالاخره کاری کردند که همه قادرند این مدرک عمران را بگیرند. نمی بینید ارجاع نظارت را؟ از بس تعداد زیاد شده کار نمی رسه.

چون مشخص نکردید که منظورتون به چی و کی هست هر کسی هم جای من باشه در وحله اول همین برداشت رو میکنه .بله من با این حرف شما موافقم و بدون فکر و بدون کنکور مدرک میدن یه شبهایی رو یادم میادچه زحمتی برای پشت کنکور میکشیدیم و تو نوبیت روزنامه کثیرالانتشار وای میستادیم تا ببینیم که قبول شدیم یا نه بعد چون تعداد روزنامه ی چاپ شده زیاد نبود مجبور بودیم اون صفحه که قبول شده بودیم رو فتوکپی کنیم به خانواده نشون بدیم بعر از تحصیل هم که مدرک لیسانس رو میگرفتیم میرفتیم یه جایی کار آموزی که چیزهایی که خوندیم به کار ببندیم امام الان نخونده و نرفته میره دانشگاه یه مدرک میگیره وما و اون میشم برابر این مشکلیه که بازم برمیگرده به سیاست گذاری تنها رشتهای که بیشترین متقاضی رو بین همه رشته ها داتشت رشته های فنی و مهندسی مخصوصا عمران بود دانشگاه های هر دم بیلی چون میدونستن این رشته متقاضی زیاد داره شروع کردن به گرفتن مجوز برای موسسه خودشون و وزارت علوم بدون این که بدونه که این دانشگاه ها و موسسات اصلا صلاحیت این رشته رو دارن یا نه چون اسم پول وسط هست پس مجوز رو دادن که وضع ما شد این.....الان نظام پزشکی رو مقایسه کنید با رشته ما ببینید آیا همینجوری الکی مدرک میده همین جوری الکی دکتر بیرون میده حتی تو واحد های بین الملل دانشگاه های علوم پزشکی که پولی هست اون قدری که تو رشته ما هربی درو پیکر هست رشته پزشکی نیست این بر میگرده به سیاست کذاری و البته خود ما مهندسین....امیدورارم که این اوضاع اصلاح بشه وبتونیم ببینیم که همه راضی هستن به امید اون روز......

لینک به دیدگاه

به امیدی روزی نباشیم که اوضاع بهتر بشه. اوضاع بدتر از این خواهد شد. بعدا همین بلا رو سر رشته های پزشکی هم در میارن. هدف پول درآوردن یه عده و مشغول کردن جوانان است. جوانی ما که گذشت. من دانشجوی دکتری بودم و انصراف دادم. الان به امید خداوند پذیرش گرفتم یکی از دانشگاه استرالیا با رنکینگ خوب و فاند. به امید خدا دیگه هیچ وقت برنمی گردم اینجا. کشوری که فرقی بین دانشجوهای دانشگاه های رنکینگ بالای تهران و پیام نور [...] قائل نیست، همون بهتر که رفت و برنگشت. کسانی هم که نمی تونن برن، خداییش رها کنن دانشگاه رو و برن یه کار دیگه، هرکاری..... :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: هر کاری برن، بهتر از کارای مرتبط با دانشگاه است.

لینک به دیدگاه

طرف بساز بفروش بود و رفت بدون کنکور عمران قبول شد و با واسطه نمره گرفت تا بشه مهندس و سر کار بهش مهندس بگن.

طرف دیپلم بیکار بود رفت بدون کنکور عمران قبول شد تا مشغول بشه تو دانشگاه.

طرف معلم بود و رفت بدون کنکور عمران قبول شد تا شغل دومی هم داشته باشد.

طرف که حتی مفهوم تنش رو نمی دونست داد پایان نامه ارشدش رو یک دانشجوی دکترا کار کنه تا ارشد بگیره و تو رزومه اش هی بنویسه کارشناش ارشد ژئوتکنیک.

آدم چی بنویسه آخه!؟

هر چه که تعدادش خیلی زیاد شد از ارزش می افته دیگه.

لینک به دیدگاه

از اون روزی می ترسم که در دانشگاه های علوم پزشکی رو هم باز کنن و یه بیسواد بشه جراح مغز و اعصاب

لینک به دیدگاه

در حال حاضر به دلیل اینکه وزارت بهداشت و جامعه پزشکی به رشته پزشکی  نظارت خوبی داره (نسبت به مابقی رشته ها) . وضعیت بهتری حاکم هست. هرچند در رشته پزشکی هم در حال حاضر پذیرش از طریق پردیس هست. و پردیس هم که خودتون بهتر میدونید یعنی پول در برابر مدرک.

از طرفی به دلیل درآمد اغوا کننده رشته پزشکی، الان بیشتر جوانان تمایل به تحصیل در آن را دارند که بعید میدونم بشه تا چند سال دیگه کیفیت این رشته رو هم خوب نگه داشت. و با بالا رفتن کمیت طبیعتا کیفیت هم پایین خواهد اومد.

من هم با نظر دوستان موافقم که در وضعیت کنونی اقتصادی ، یا بایستی به دنبال یک کسب و کار درست و حسابی با درآمد مناسب بود یا اینکه به فکر مهاجرت.

از دوستان خود بنده کسایی بودند که هرچند با سختی فروان مهاجرت کردند و غم غربت را به جان خریدند ولی الان واقعا راضی هستند از کیفیت زندگی خودشان.

هرچند به نظر من در سن های بالاتر بهتر است برای کار در خارج از کشور اقدام شود ، حالا اگه نشد ، حتی تحصیل مجدد یک رشته مقطع ارشد در خارج از کشور هم به صلاح است.

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,041
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    ahmadiyahya
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176

mohsen6176 0