رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سلام

همانطور که میدانید ترکیب بار لرزه ای طبق مبحث 9 به صورت زیر است:

1.2D+L+omegaE+0.2S

حال در دو حالت من با تعریف این ترکیب بار در ایتبس 9 و 2013 مشگل دارم.

1- اگر در ایتبس 9 آیین نامه را ACI318-08 انتخاب کنم آیا این ترکیب بار خود به خود ساخته میشود تا با مبحث 9 همخوانی داشته باشد یا باید در جایی omega را وارد کنم در برنامه؟ اگر ترکیبات بار را دستی وارد کنم باید omegaخودم  را به بار زلزله ضرب کنم؟اگر اینطور هستش پس چرا در جزوه دکتر حسین زاده که این قسمتش را پیوست کردم این omega را ضرب نکرده؟

2- اگر در ایتبس 2013 آیین نامه را ACI318-14 اتنخاب کنم باز این ترکیب بار که مد نظر مبحث 9 است ساخته میشود یا باید omega را جایی تعریف کنم؟در اینحالت هم اگر ترکیبات بار به صورت دستی وارد کنم باید ضریب omega را دستی به زلزله ضرب کنم؟

post-192-0-46115500-1447777228_thumb.jpg

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• Administrators

اصولاً ترکیب بار تشدید یافته در سازه بتنی کاربرد خیلی خاصی ندارد و در سازه فولادی است که کاربرد دارد جز در چند مورد خاص. یکی حالتی که  سیستم سازه ای طبقات بالاتر که در طبقات پایین قطع میشد که در این حالت ستونهای متصل به این سیستم قطع شده ( دیوار برشی به طور خاص) باید در طبقات زیرین برای ترکیب بار تشدید یافته کنترل شود که این کنترل در نرم افزار انجام نمیشود و در صورت نیاز باید به صورت کنترل شود. دوم هم در مورد استخراج نیروی طراحی قابهای خمشی با سطح شکلپذیری متوسط که یکی از ایتمها جهت این موضوع برش ناشی از ترکیب بار تشدید یافته است که این مورد با توجه به ضریب اضافه مقاومت ارایه شده به نرم افزار به صورت خودکار انجام میشود و نیازی به تعریف مجزا برای آن نیست

لینک به دیدگاه

آقای مهندس من تو ایتبس 9.7.4 آیین نامه را  aci318-08 انتخاب کردم و این ترکیبات بار را به صور ت دستی وارد کردم.آیا این ترکیبات بار درست هستند؟

post-192-0-26118600-1447846693_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• Administrators

البته ترکیب بارهایی که قرار داده اید ترکیب بار عادی است و همانطور که عرض کردم نیازی به تشدید یافته نیست به نظر با رعایت اثر بار قائم زلزله و اثر صد سی ترکیب بارهای شما درست باشد

لینک به دیدگاه

ممنون آقای مهندس.اثر 100-30 هم در ترکیبات بار لحاظ شده است.مثلا ترکیب بار شماره 6 در انتهاش آمده (exall+0.3y)

آقای مهندس ببخشید شاید سوالم ابتدایی باشه اما خیلی ذهنمو درگیر کرده:

در مورد سازه های بتنی ما باید طراحی را طبق مبحث 9 انجام دهیم، پس حتما باید از ترکیبات بار مبحث نهم استفاده کنیم و میدانیم در ایتبس آیین نامه ای نیست که ترکیبات بارش دقیقا منطبق بر مبحث 9 باشد، پس چه فرقی میکند که ما درایتبس آیین نامه مثلا csa یا ویرایشهای مختلف ACI و یا آیین نامه های دیگر را برگزینیم؟مگر ما پارامترها را خودمان براساس مبحث نه به نرم افزار معرفی نمی کنیم؟(دلیل انتخاب آیین نامه خاص در ایتبس چیست؟در حالیکه تنظیمات را خودمان انجام می دهیم؟)

لینک به دیدگاه

• Administrators

ممنون آقای مهندس.اثر 100-30 هم در ترکیبات بار لحاظ شده است.مثلا ترکیب بار شماره 6 در انتهاش آمده (exall+0.3y)

آقای مهندس ببخشید شاید سوالم ابتدایی باشه اما خیلی ذهنمو درگیر کرده:

در مورد سازه های بتنی ما باید طراحی را طبق مبحث 9 انجام دهیم، پس حتما باید از ترکیبات بار مبحث نهم استفاده کنیم و میدانیم در ایتبس آیین نامه ای نیست که ترکیبات بارش دقیقا منطبق بر مبحث 9 باشد، پس چه فرقی میکند که ما درایتبس آیین نامه مثلا csa یا ویرایشهای مختلف ACI و یا آیین نامه های دیگر را برگزینیم؟مگر ما پارامترها را خودمان براساس مبحث نه به نرم افزار معرفی نمی کنیم؟(دلیل انتخاب آیین نامه خاص در ایتبس چیست؟در حالیکه تنظیمات را خودمان انجام می دهیم؟)

آیین نامه های ACI و CSA هر کدام به شکلی با مبحث نهم ما مشابهت دارند و به همین جهت استفاده از این آیین نامه ها در فقدان آیین نامه هایی نزدیکتر به مبحث نهم دور از منطق نیست. البته نقصهایی در استفاده از آیین نامه CSA  وجود دارد که استفاده از این آیین نامه را به جای مبحث نهم دچار مشکل میکند مثل تفاوت در نحوه محاسبه آرماتورهای برشی ، عدم نمایش آرماتورهای پیچشی و البته تفاوت های بنیادی در ضوابط طراحی دیوارهای برشی. به همین جهت به نظر میرسد که استفاده از ACI هر چند بعضاً سازه ای سنگینتر را نتیجه میدهد توجیه مناسبتری برای استفاده دارد.

لینک به دیدگاه

آقای مهندی بینهایت ممنونم از شما بابت وقت گرانبهایتان در پاسخ به سوالات.

آقای مهندس پس ما اگر در ایتبس بخواهیم ترکیبات بارها را دستی وارد کنیم، هر آیین نامه ای را انتخاب کرده باشیم باید ترکیبات بار بالا را وارد کنیم؟

خیلی ببخشید اگر برایتان مقدور است درپیوست زیر فایل ایتبس گذاشته ام که نمیدانم چرا احساس میکنم خیلی سبک درآمده.ممکن است ازتون خواهش کنم به این فایل هم عنایت کنید نگاه کنید؟(ببخشید نتوانستم لینک تاپیکی که این فایلو گذاشته بودم اینجا درج کنم.)

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,103
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    KeithHoump
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• در حال حاضر هیچ کاربر عضوی آنلاین نیست
  • کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176