رفتن به مطلب

درز انقباض در مخازن

اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

post-1639-0-56022000-1508649628_thumb.jpgبا توجه به متن نشریه 123 قدیم  و جدید در مورد درز های انقباضی چند سوال وجود دارد درهمکارانی که در این زمینه تجربه دارند لطفا نظر خودشون رو اعلام کنند.

1-در نشریه 123 قدیم در مورد درز انقباض جزیی گفته شده"در صورتی که تمامی میلگردها در محل درز ممتد باشد یا فقط 50 دزصد آن ها قطع شده باشند. در صورتیکه نشریه 123 جدید گفته حداقل 50 درصد.

الف:ایا اثر قطع بتن و میلگرد در مدل باید در نظر گرفته شود؟(مانند درز انبساط جدا شوند)

ب-جزییات آرماتور گذاری در محل درز (جزیی و کامل) چگونه است(ایا ارماتور های قطع شده باید خم داشته باشد)

ج-منظور از 50 در صد چیست؟(قطع ارماتور در پلان است یا مقطع).

د:منظور از متن"

درصورتی که در درزهاي انقباضی جزیی میلگردها به نحو مناسبی در برابر خوردگی محافظت شوند، می توان از

محدودیت حداکثر تنش بهره برداري میلگردها در محدوده آن صرفنظر کرد. در این صورت، این میلگردها باید حداقل

1/7 برابر طول مهاري در هر دو سمت درز امتداد داشته باشند. با درنظرگرفتن این مساله ممکن است بتوان با حداکثر

50 درصد مساحت میلگردها نیز مقاومت خمشی مورد نیاز را در مقطع درز انقباضی جزیی، کسب کرد."

کدام ارماتور  ها باید در هر دوسمت درز مهار شوند؟؟؟؟(کلا دو ردیف ارماتور داریم که یکیش از درز عبور میکنه و دیگری قطع میشه)

منظور از جمله در برابر خوردگی حفظ بشه احتمالا پوشش ارماتوره(در ادامه نشریه گفته حداقل عمق شیار 1/4 ضخامت در نظر گرفته بشه که مثلا برای دیوار به ضخامت 40 حدود 10 میشه )

فایل پیوست موجود میباشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با عرض سلام
مواردی که به نظر بنده میرسه رو فقط اعلام میکنم و در خصوص اون ها کاملا مطمئن نیستم. امیدوارم اساتید بتونن راهنمایی بهتری در مورد طراحی مخازن بتنی با نشریه جدید 123 داشته باشن

در مورد الف به نظر نمیرسه نیاز به در نظر گرفتن تمهیداتی در مدل Sap باشه چون نوع درز انقباضی هست و با جزئیاتی که در نشریه اومده محل درز اجباری در سازه ایجاد میشه تا بتونه انقباض مورد نیاز رو بدون افزایش تنش های اضافی در دیوارها و دال کف انجام بده و با توجه به حداکثر فاصله ای که برای نوع درزها میلگرد حرارتی رو باید کنترل کرد

ب: در شکل صفحه 103 نشریه البته با توجه به اینکه چیز دیگه ای رو داره توضیح میده ولی میشه خم شدن میلگردهایی که قطع شدن رو مشاهده کرد.

ج : اگر خوب منظورتون رو متوجه شده باشم قاعدتا باید در پلان دیوار باشه به عبارت دیگه میلگردهای افقی دیوار (مقطع دیوار) که عمود بر درز انقباض هستن به صورت یک در میان قطع بشن و میلگردهای قائم (پلان)نیاز به قطع شدن 50 درصد ندارن (البته در موردی که عرض کردم فرض بر ایجاد درز انقباض در طول دیوار بوده)

د : مسلما میلگردهایی که قطع میشن نمیتونن به اندازه 1/7 برابر طول مهاری ادامه داشته باشن و میلگردهای ممتد باید این شرایط رو داشته باشن 
در مورد مقاومت خمشی هم چیزی که گفته در واقع مطلبی هست که شما در مورد الف فرمودید و در محل درز انقباضی 50 درصد باید توجه داشت که فقط نصف میلگردها در محاسبات مربوطه مشارکت دارن

خوشحال میشم نظرتون رو راجع به مواردی که عرض کردم بدونم

لینک به دیدگاه

attachicon.gif

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
با توجه به متن نشریه 123 قدیم  و جدید در مورد درز های انقباضی چند سوال وجود دارد درهمکارانی که در این زمینه تجربه دارند لطفا نظر خودشون رو اعلام کنند.

1-در نشریه 123 قدیم در مورد درز انقباض جزیی گفته شده"در صورتی که تمامی میلگردها در محل درز ممتد باشد یا فقط 50 دزصد آن ها قطع شده باشند. در صورتیکه نشریه 123 جدید گفته حداقل 50 درصد.

الف:ایا اثر قطع بتن و میلگرد در مدل باید در نظر گرفته شود؟(مانند درز انبساط جدا شوند)

ب-جزییات آرماتور گذاری در محل درز (جزیی و کامل) چگونه است(ایا ارماتور های قطع شده باید خم داشته باشد)

درصورتی که در درزهاي انقباضی جزیی میلگردها به نحو مناسبی در برابر خوردگی محافظت شوند، می توان از

محدودیت حداکثر تنش بهره برداري میلگردها در محدوده آن صرفنظر کرد. در این صورت، این میلگردها باید حداقل

1/7 برابر طول مهاري در هر دو سمت درز امتداد داشته باشند. با درنظرگرفتن این مساله ممکن است بتوان با حداکثر

50 درصد مساحت میلگردها نیز مقاومت خمشی مورد نیاز را در مقطع درز انقباضی جزیی، کسب کرد."

کدام ارماتور  ها باید در هر دوسمت درز مهار شوند؟؟؟؟(کلا دو ردیف ارماتور داریم که یکیش از درز عبور میکنه و دیگری قطع میشه)

منظور از جمله در برابر خوردگی حفظ بشه احتمالا پوشش ارماتوره(در ادامه نشریه گفته حداقل عمق شیار 1/4 ضخامت در نظر گرفته بشه که مثلا برای دیوار به ضخامت 40 حدود 10 میشه )

فایل پیوست موجود میباشد.

سلام

در مورد سوال ب : من اطلاعی از درز انبساط(یا انقباض) جزئی و مفهوم وکاربرد آن ندارم ولی در درز کامل در محل قطع بتن آرماتور ها برای تامین گیرائی خم مشوند منتها این خم نباید مانع از اجرای واتر استاپ حفره دار باشه

و معمولا" در محل هائی که انتقال برش داریم مثل کف ها از آرماتورهائی به عنوان کلید برشی که یک سرآن داخل غلاف وگریس قرار میگیره استفاده میشه

لینک به دیدگاه

با عرض سلام

مواردی که به نظر بنده میرسه رو فقط اعلام میکنم و در خصوص اون ها کاملا مطمئن نیستم. امیدوارم اساتید بتونن راهنمایی بهتری در مورد طراحی مخازن بتنی با نشریه جدید 123 داشته باشن

در مورد الف به نظر نمیرسه نیاز به در نظر گرفتن تمهیداتی در مدل Sap باشه چون نوع درز انقباضی هست و با جزئیاتی که در نشریه اومده محل درز اجباری در سازه ایجاد میشه تا بتونه انقباض مورد نیاز رو بدون افزایش تنش های اضافی در دیوارها و دال کف انجام بده و با توجه به حداکثر فاصله ای که برای نوع درزها میلگرد حرارتی رو باید کنترل کرد

ب: در شکل صفحه 103 نشریه البته با توجه به اینکه چیز دیگه ای رو داره توضیح میده ولی میشه خم شدن میلگردهایی که قطع شدن رو مشاهده کرد.

ج : اگر خوب منظورتون رو متوجه شده باشم قاعدتا باید در پلان دیوار باشه به عبارت دیگه میلگردهای افقی دیوار (مقطع دیوار) که عمود بر درز انقباض هستن به صورت یک در میان قطع بشن و میلگردهای قائم (پلان)نیاز به قطع شدن 50 درصد ندارن (البته در موردی که عرض کردم فرض بر ایجاد درز انقباض در طول دیوار بوده)

د : مسلما میلگردهایی که قطع میشن نمیتونن به اندازه 1/7 برابر طول مهاری ادامه داشته باشن و میلگردهای ممتد باید این شرایط رو داشته باشن 

در مورد مقاومت خمشی هم چیزی که گفته در واقع مطلبی هست که شما در مورد الف فرمودید و در محل درز انقباضی 50 درصد باید توجه داشت که فقط نصف میلگردها در محاسبات مربوطه مشارکت دارن

خوشحال میشم نظرتون رو راجع به مواردی که عرض کردم بدونم

سلام خدمت مهندس عزیز

در محل درز انقباض ،ما ایجاد ترک میکنیم،تقریبا میشه گفت سازه در اون نقطه قادر به تحمل لنگر خمشی نیست(البته این نظر منه) و میتونیم از شاخک بررشی یا کلید برشی جهت همسان کردن تغییر شکل ها در محل درز استفاده کنیم. 

به نظر من در درز انقباضی با توجه به قطع بتن (هر چند میلگرد هم ادامه داشته باشه باید در محل درز سازه قطع بشه و با توجه به اینکه سطح بتن باید کاملا صاف باشه).این مشکل در دیواره ها خیلی جدی نیست ولی در سقف در صورت قطع سازه، ایجاد

سقف طره میشه که جهت کنترل تغییر شکل ها میباست در محل درز حداکثر فواصل ستون ها 4 متر در نظر گرفته شود.(مانند درز انبساط).در حقیقت درز انقباض مثل درز انبساط میمونه با این فرق که فاصله اولیه در درز وجود نداره.جالب اینکه در جدول اسمی ارایه شده در 123جدید اگه سازه شما نیمه یکپارچه باشه در صد ارماتور 0.005 و اگر یکپارچه باشه 0.006 یعنی 0.001 .(یعنی هیچی)

بحث دیگه اینکه  در پاراگراف سوم (درز انقباض جزیی )منظور کدام ارماتور است که گفته 1.7 طول مهاری ادامه داده شود.چون در ادامه صحبت از لنگر خمشی کرده پس در محل درز مقاومت خمشی قائله،پس نمیتونه یک میلگرد در وسط مقطع باشه اصولا باید در هر دو ارماتور داخل وخارج باشه.و اینکه اگر این طور در نظر بگیریم با توجه به عمق درز( 0.25 ارتفاع مقطع) ارماتور داخلی فاقد پوشش بتنی است(شاید بتوان ماستیک رو پوشش برای بتن در نظر گرفت، در ابتدای پاراگراف سوم هم گفته اگه شرایط بهره برداری تامین بشه...).من یکی از نقشه های مهاب رو دیدم که درز انقباض جزیی رو مثل شکل پیوست در نظر گرفته بود.

توصیه میکنم نشریه 312 پیوست 3 و BS 8007 رو مطالعه کنید بحث های جالبی توش هست که در 123 نیست.

لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...
در در 30 مهر 1396 در 08:51، omidreza57 گفته است :

post-1639-0-56022000-1508649628_thumb.jpgبا توجه به متن نشریه 123 قدیم  و جدید در مورد درز های انقباضی چند سوال وجود دارد درهمکارانی که در این زمینه تجربه دارند لطفا نظر خودشون رو اعلام کنند.

فایل پیوست موجود میباشد.

با سلام. این موضوع مربوط به سال گذشته میشه ولی به نظرم بد نیست دوباره بتونیم تبادل نظر کنیم:

الف- در نرم افزار SAP2000 میتونید سازه را به صورت 3 بعدی به همراه نوع درز مدل کنید. مدل کردن درز در مخازن به نظرم ضروریه چون رفتار سازه با توجه به نوع م محل درز تغییر خواهد کرد. به طور مثال اگر شما مخزن استوانه ای داشته باشید و درز انقباضی کامل در آن تعبیه کنین قطعا رفتار سازه به شکل پوسته یکپارچه تحت کشش نخواهد بود و لنگرهای خمشی در ارتفاع دیوار قابل توجه  خواهند بود.

در ضمن بر اساس ACI  درز انقباضی که بیش از 50% آرماتور داشته باشه درز اجرایی محسوب خواهد شد و درز انقباض جزیی 50% یا کمتر عبور آمارتوردارد.(ACI350.4) در ضمن هر دو نوع درز انقباضی کامل و جزیی نیز با توجه به َACI (متاسفانه فراموش کردم کدام کمیته بوده) به صورت  open joint بایستی در محاسبات و مدل در نظر گرفته بشه. 

ب- با توجه به اینکه لنگری در محل درز ایجاد مفروض نمیباشد لزومی به در نظری گیری hook نمی باشد.  

ج- آرماتورهای در هر لایه یکی در میان از درز عبور میکنند. 

د- متن فوق از ACI350.4 برداشت شده است. تعبییر من از این مطلب اینست که در صورتی که لازم باشد آرماتورهای ممتد در نزدیکی درز قطع گردند یا دارای وصله باشند در کلیه محاسبات مربوطه طول مهاری development length یا ld بایستی با ضریب 1/7 محاسبه گردند.  نظر من در مورد محاسبه تنش بهره برداری اینه که به صورت محافظه کارانه از همون حد 0.6fy برای کنترل ترک استفاده بشه. 

لینک به دیدگاه

با تشکر از پاسختون:

در بند ج پاسخ شما.یکی در میان در نمای دیوار یا در پلان آرماتور گذاری؟

در محاسبات چگونه باید دیده شود؟

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، omidreza57 گفته است :

با تشکر از پاسختون:

در بند ج پاسخ شما.یکی در میان در نمای دیوار یا در پلان آرماتور گذاری؟

در محاسبات چگونه باید دیده شود؟

اگر آرایش آرماتورها مثلا 12@150 در ارتفاع دیوار هست در محل درز آمارتورهای ممتد به صورت 12@300 اجرا می گردند. (300@12 each face)

در مدل نرم افزاری به نظر من میشه درز انقباض جزیی را مثل همون درز انبساط در نظر گرفت چرا که با توجه به ایجاد ضعف در بتن (weak plane)عملا انتقال لنگر مفروض نیست و همچنین مزیت اصلی درز انقباض جزیی انتقال برش و محدود کردن تغییرمکان نامساوی اطراف درز هست که در درز انبساطی این کارکرد به وسیله آرماتور دوخت انجام میشه.  در صورتی که دقیقتر و مطمینتر خواستید عمل کنید میتونید از روش به نام bracket استفاده کنید. بدین معنی که یکبار دیوار را به فرض عملکرد شرایط مرزی آزاد درز (مانند درز انبساطی) مدل کنید و آرمانور گذاری در محل های مورد نیاز را محاسبه کنید و بار دیگه مدل را با فرض شریط مرزی گیردار (یا به عبار دیگر مثل یک دیوار پیوسته بدون درز ) در محل درز ایجاد کنید و آرماتور گذاری کنید. تاثیر اصلی نوع رفتار درز به ویژه در انتهای دیگر دیوار که به دیوار متعامد متصل هست قابل توجه خواهد بود. برآیند بحرانی ترین مقادیر آرماتور از دو مدل فوق میشه طراحی نهایی. 

لازم به ذکر که یکی از مشکلات اصلی درز انقباض جزیی نحوه عملکردش در هنگام زلزله هست که قابل پیش بینی نیست و من هنوز نتونستم روش مطمینی برای مدل سازیش پبدا کنم.

در نهایت با توجه به تجربه خودم  به نظر من بهتره به جای استفاده از درز های متعدد حرکتی در سازه به خصوص در کشور ما که  طراحی لرزه های هم لازم هست، از تعداد محدود درز انبساطی استفاده کنید. در اجرا هم تجربه من نشون داده آببندی سازه با درزهای کمتر بیشتر بوده و سرعت اجرا هم بالاتر خواهد بود. 

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
 اشتراک گذاری

• 220 نظرسنجی در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی

1. 1. نظر شما در مورد ارجاع نظارت در نظام مهندسی چیست؟

• موافقم
      • مخالفم
      • با انجام اصلاحاتی در فرآیند موجود، موافقم

• آمارهای کاربران

• کل کاربران
      12,040
    • بیشترین افراد آنلاین
      17,603

جدیدترین کاربر
    ahmadiyahya
  • چه کسانی آنلاین هستند؟ (مشاهده لیست کامل)

• کاربران

• ramin1357

ramin1357 4

Members
    • rahmatii

rahmatii 34

Members
    • hamidt

hamidt 1

Members
    • mohsen6176

mohsen6176 0